Քաղտեխնոլոգ. ԵՄ խմբի առաջին հարվածն ուղղված է լինելու ԶԼՄ-ներին, չի բացառվում, որ լրատվամիջոցներ փակվեն
12:12 18/03/2026
«Իշխող ուժը, գնալով մարզեր, ներկայացնում է իր կոնցեպցիան. խաղաղություն է, այլևս պատերազմ չէ, մենք պետք է հանգիստ ապրենք, Արցախն անցյալ է, հիմա այն Ադրբեջան է, կամաց-կամաց թեքվելու ենք դեպի արևմուտք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ անդրադառնալով արդեն մեկնարկած քարոզարշավին։
Նրա խոսքով, պատահական չէ, որ մարզեր գնում են «ուրախ ավտոբուսով», որտեղ երգում, պարում ու ուտում են։
«Դա PR կամպանիա է, ցույց են տալիս, որ իբր մենք բավականին հզոր ենք, ընտրական կամպանիան անցկացնելու ոչ թե մարտունակությունից ելնելով, այլ ուրախանալով, որ արդեն խաղաղություն է, մեր ուզածին հասել ենք, հունիսի 7-ին էլ դա կֆիքսենք ու կունենանք հանգիստ կյանք։ Սա իր ընտրազանգվածի վրա, իհարկե, կազդի»,-նշեց քաղտեխնոլոգը։
Արմեն Բադալյանի գնահատմամբ, իշխող քաղաքական ուժի կոնցեպցիային հակադրվում է հզոր դաշնակից, մարտունակ բանակ ունենալու մասին հայտարարած «Հայաստան» դաշինքը։
«Հզոր դաշնակիցն ամենայն հավանականությամբ Ռուսաստանն է։ Այս պահի դրությամբ երկու քաղաքական ուժ է ներկայացրել ապագայի վերաբերյալ իր կոնցեպցիան, որոնց հետ կարող են համաձայնել, կամ չհամաձայնել, բայց դրանք ամփոփ տեսլականն են, թե ինչ են անելու այդ  քաղաքական ուժերն իշխանության գալուց հետո»,-ասաց նա։
Քաղտեխնոլոգի խոսքով, մարդիկ խորհրդարանական ընտրութուններին չեն քվեարկում սոցիալ-տնտեսական շահերից ելնելով։
«Դժվար է ասել, թե որն է այդ շահը, էժան բնակարա՞նը, աշխատավարձի բարձրացո՞ւմը, թե՞ գույքահարկի իջեցումը։ Մարդիկ քվեարկում են՝ ելնելով այն բանից, թե ով կարող է երկիրն այս վիճակից հանել կամ ինչպիսի երկիր են ուզում տեսնել»,-կարծիք հայտնեց Բադալյանը։
Անդրադառնալով այն կոչին, թե առաջիկա քաղաքական գործընթացներում ու ընտրություններում երկրի քաղաքական կյանքը չպետք է վերածվի աշխարհքաղաքական դիմակայության հարթակի, քաղտեխնոլոգն ասաց, անկախ նման կոչերից, արդեն հայտնի է,որ ԵՄ-ն արագ արձագանքման խումբ է ուղարկելու Հայաստան։
«Դա նշանակում է, որ Հայաստանն արդեն վերածվել է աշխարհքաղաքական դիմակայության հարթակի երկու հիմնական ուժերի միջև՝ գլոբալիստական արևմուտքի ու Ռուսաստանի միջև, քանի որ վերջինը ցույց է տալիս՝ համաձայն չէ այն գծի հետ, որն այսօրվա իշխանություններն իրականացնում են։ Հայաստանն արդեն գտնվում է աշխարհքաղաքական բախման կետում, բախումը լինելու է ինչպես Ուկրաինայում, ուղղակի այնտեղ ռազմական բախում է, այստեղ՝ քաղաքական, ընտրական բախում է լինելու ռուսամետ ու գլոբալիստ ուժերի միջև։ Հայաստանում կա օրինաչափություն, ով այդ պահին ունի իշխանություն, միշտ հաղթող է դուրս գալիս ընտրություններում, սա օրինաչափություն է, որ սկսել է 1995-ից։ Ավելին, արևմտյան գլոբալիստական  կոնգլոմերատն ամեն գնով շահագրգռված է Հայաստանի իշխանությունների վերարտադրությամբ, քանի որ դրանով ինքը վատություն է անում Ռուսաստանին, ապա ատեղծել է մի միջանցք՝ Կենտրոնական Ասիայից Հարավային Կովկասով դեպի Եվրոպա, որի կարևորագույն բաղկացուցիչ տարածքներից մեկն էլ Հայաստանն է։ Եթե Հայաստանում այդ միջանցքը խափանվի, նշանակում է, որ հնարավոր է՝ Արցախի հարց բարձրացվի, Ռուսաստանի դիրքն ամրապնդվի, դա էլ իր հերթին նշանակում է, որ կարող է վտանգ սպառնալ Միջին միջանցքին, որի համար Արևմուտքը մեծ ֆինանսական ու այլ ռեսուրսներ է ներդրել։ Այդ պատճառով ԵՄ-ն անում է ու կանի ամեն ինչ՝ աջակցելու իշխող քաղաքական ուժին»,-մանրամասնեց փորձագետը։
Օրեր առաջ պաշտոնապես հաստատվեց, որ ԵՄ-ն արագ արձագանքման խումբ է ուղարկելու Հայաստան։ Արմեն Բադալյանի ենթադրությամբ, այդ խմբի թիրախում առաջինը հայտնվելու են ԶԼՄ-ները։
«Վստահ չեմ կարող ասել, բայց հիմք ընդունելով Մոլդովայում տեղի ունեցած գործընթացները, իսկ Հայաստանը հիմա արագ տեմպերով գնում է մոլդովական սցենարով, խմբից առաջին հարվածը երևի կստանան լրատվամիջոցները, մասնավորապես, հնարավոր է՝ որոշ լրատվամիջոցների գործունեություն կասեցվի, որպես ապատեղեկատվություն տարածողներ։ Թե որ լրատվամիջոցները կլինեն, չեմ կարող ասել, բայց Մոլդովայում դա տեղի ունեցավ; Եթե գնում ենք մոլդովական տարբերակով, ենթադրում եմ, որ մեզ մոտ էլ այդ նույն ոչ ազնիվ  PR տեխնոլոգիաներն են կիրառվելու»,-ասաց նա։
Քաղտեխնոլոգի համոզմամբ, եթե Հայաստանում ընտրությունները չիրականացվեն մոլդովական սցենարով, ապա իշխող ուժի վերարտադրման հնարավորությունը զրո է։
«Այս պահին տեսնում ենք, որ իշխող քաղաքական ուժն անում է ամեն ինչ իշխանությունը վերցնելու համար։ Օրինակ, ընտրության մասնակից ուժերից մեկի ղեկավարը ոչ մի բանի համար արդեն ութ ամիս նստած է։ Սա քաղաքական գործընթաց է,  իրավական գործընթաց չէ։ Չի բացառվում, որ քաղաքական այս ու այլ ուժերի չգրանցեն, ընտրական գործընթացի կեսից հանեն, մոլդովական սցենարը ենթադրում է առավել ազդեցիկ քաղաքական ուժին, որը կարող է վտանգ սպառնալ իշխող ուժի համար, չեզոքացնել։ Կա ևս մեկ գործոն, ԴՕԿ կուսակցությունը, որի ղեկավարը, որը նստած է ԱՄՆ-ում, բավականին մեծ ձայներ ունի, Երևանի ավագանու ընտրություններում պաշտոնական տվյալներով 4 տոկոսից ավելի ձայներ էր հավաքել։ Թույլ կտա՞ն, որ նա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցի։ Մասնակցելու դեպքում ո՞ւմ հետ կլինի, քանի որ նա նախկին ղեկավարներին քննադատաբար է վերաբերում, մեղմ ասած։ Եթե նրա ուժն անցնի խորհրդարան, ո՞ւմ օգտին կարող է քվեարկելու հարկ եղած դեպքում։ Հիշենք, որ Երևանի ավագանու ընտրություններում անկախ կուսակցության ղեկավարի դիրքորոշումից, այդ խմբակցությունը քվեարկեց գործող քաղաքապետի օգտին»,-ասաց Բադալյանը։
Քաղտեխնոլոգի գնահատմամբ, չնայած մոլդովական սցենարի մասին հայտարարություններին, քննարկումներին, ընտրական գործընթացի մասնակից ուժերն այս ընտրություններին գնում են 1995-ի տրամաբանությամբ։
«Եթե ըմբռնած լինեին նոր իրողություններն, արդեն իշխանափոխություն արած կլինեին։ Նրանք գնում են նույն գործիքակազմերով, ինչ 1995-ից սկսած»,-նշեց Բադալյանը։
Լալա Տեր-Ղազարյան

Политтехнолог: Первый удар группы ЕС будет нацелен на СМИ, не исключено закрытие некоторых из них
«Партия власти «Гражданский договор» во время своих областных визитов представляет свою концепцию: мол, сейчас мир, больше не война, мы должны жить спокойно, дескать, Арцах – прошлое, часть Азербайджана, Армения же постепенно будет менять курс на Запад», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am политтехнолог Армен Бадалян, коснувшись уже начатой ГД агиткампании к выборам в НС 7 июня.
По его словам, неслучайно в эти поездки в области они отправляются в «веселом автобусе», поют, танцуют и едят.
«Это PR-кампания, призванная показать, что они якобы достаточно сильны и ведут избирательную кампанию не с позиций мобилизации, а в атмосфере веселья: мол, уже достигнут мир, мы добились всего и 7 июня это будет закреплено, после чего наступит спокойная жизнь. Разумеется, это повлияет на их электорат», – отметил политтехнолог.
По оценке Бадаляна, концепции правящей силы противостоит позиция блока «Армения», заявляющего о необходимости иметь мощного союзника и боеспособную армию.
«Мощным союзником, скорее всего, имеется в виду Россия. На данный момент две политические силы представили свои концепции относительно будущего, с которыми можно соглашаться или нет, но это обобщенное видение того, что они будут делать в случае прихода к власти», – сказал он.
Политтехнолог отметил, что избиратели на парламентских выборах голосуют не исходя из социально-экономических интересов.
«Сложно определить, что именно является таким интересом – доступное жилье, повышение зарплат или снижение налога на имущество. Люди голосуют, исходя из того, кто сможет вывести страну из текущего состояния и какой они хотят видеть страну», – отметил Бадалян.
Комментируя призыв не превращать в предстоящих избирательных процессах политическую жизнь страны в арену геополитического противостояния, он заявил, что вне зависимости от подобных заявлений уже известно о планах ЕС направить в Армению группу оперативного реагирования.
«Это означает, что Армения уже превратилась в площадку геополитического противостояния между двумя основными силами – глобалистским Западом и Россией. Последняя демонстрирует несогласие с курсом нынешних властей.
Армения уже в эпицентре геополитического столкновения. Столкновение будет как в Украине, просто там оно носит военный характер, здесь речь идет о политическом и электоральном противостоянии между пророссийскими и глобалистскими силами», – указал он.
Бадалян отметил, что в Армении с 1995 года действует закономерность: действующая власть, как правило, выигрывает выборы.
Кроме того, по словам эксперта, западный глобалистский конгломерат любой ценой заинтересован в воспроизводстве действующей власти в Армении, поскольку таким образом он наносит ущерб России, а также сформирован коридор из Центральной Азии через Южный Кавказ в Европу, одним из ключевых участков которого является Армения. «Если этот коридор в Армении будет сорван, это может привести к актуализации вопроса Арцаха, укреплению позиций России, что, в свою очередь, создаст угрозу для "Среднего коридора", в который Запад вложил значительные финансовые и иные ресурсы. Именно поэтому Европейский союз делает и будет делать все возможное для поддержки правящей политической силы В Армении», – заявил он.
Несколько дней назад было официально подтверждено, что ЕС направит в Армению группу оперативного реагирования. По предположению Армена Бадаляна, первыми объектами внимания этой группы могут стать средства массовой информации.
«Не могу утверждать с полной уверенностью, однако, исходя из процессов, произошедших в Молдове, а Армения сейчас быстрыми темпами движется по молдавскому сценарию, первый удар, вероятно, придется на СМИ. В частности, не исключено, что деятельность некоторых медиа будет приостановлена под предлогом распространения дезинформации. Какие именно СМИ – сказать не могу, но в Молдове это произошло. Если мы идем по молдавскому сценарию, можно предположить, что и у нас будут применяться те же недобросовестные PR-технологии», – отметил он.
По убеждению политтехнолога, если выборы в Армении не будут проведены по «молдавскому сценарию», вероятность воспроизводства власти равна нулю.
«На данный момент мы видим, что правящая политическая сила делает все, чтобы сохранить власть. К примеру, лидер одной из участвующих в выборах сил уже восемь месяцев находится под арестом без каких-либо оснований. Это политический процесс, а не правовой. Не исключено, что некоторые политические силы не будут зарегистрированы или будут сняты с выборов на полпути. Молдавский сценарий предполагает нейтрализацию наиболее влиятельной политической силы, способной представлять угрозу для власти», – сказал он.
По оценке политтехнолога, несмотря на заявления и обсуждения «молдавского сценария», участвующие в выборах силы по-прежнему действуют в логике 1995 года.
«Если бы они осознали новые реалии, смена власти уже произошла бы. Однако они продолжают использовать тот же инструментарий, который применялся начиная с 1995 года», – заключил он.