Իրանում այս պատերազմը դիտարկում են նաև հնարավորություն այդ երկրի համար հետպատերազմական պայմանների առումով. Ոսկանյան
12:02 18/03/2026
«Իրանում այս պատերազմը դիտարկում են ոչ միայն որպես բարդագույն մարտահրավեր, այլ նաև հնարավորություն այդ երկրի համար հետպատերազմական պայմանների առումով»,- նշել է իրանագետ, «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Վարդան Ոսկանյանը։
Ըստ նրա, այս համատեքստում Հորմուզի նեղուցը դիտարկվում է չափազանց կարևոր գործոն. «Եթե մինչև այսօր Իրանի ներսում գրեթե բացառապես փորձագիտական մակարդակում էր խոսվում նեղուցով նավարկության պայմանները հօգուտ Թեհրանի փոփոխելու մասին, ապա այսօր այդ մասին հայտարարել է նաև Իրանի ԱԳ նախարար Արաղչին»։
«Կատարյան «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նա, մասնավորապես, նշել է, որ Հորմուզի նեղուցի և դրանով անցման կարգավորումները պետք է գծագրվեն այնպես, որպեսզի դրանք գործեն՝ ապահովելու խաղաղ նավարկությունը՝ հաշվի առնելով Իրանի և տարածաշրջանի շահերը։
Շատ դիվանագիտական այս ձևակերպման տակ Իրանում ակներևաբար հասկանում են Հորմուզի նեղուցի կառավարումը և անվտանգության ապահովումը ստանձնելը հետպատերազմական Մերձավոր Արևելքում, ինչը հենց այս պահին էլ փաստացի իրականացվում է Թեհրանի կողմից»,- գրել է Ոսկանյանը։
Նա առանձնացրել է նույն հարցազրույցի ժամանակ ԱԳ նախարարի արտահայտած մտեքերից ևս մեկն ու գրել. «Որպեսզի էլ ավելի հասկանալի լինի, թե Իրանի ռազմաքաղաքական համակարգի կարևոր դեմքերն ինչպես են վերաբերում այս պատերազմում իրենց հնարավոր զոհվելուն, բավարար է ծանոթանալ այդ երկրի ԱԳ նախարար Արաղչիի արձագանքին իր իսկ զոհվելու հնարավորությանը։
Կատարյան «Ալ-Ջազիրա» հեռուստաընկերությանը հարցազրույցում նա ժպտալով ասում է՝ «Եթե ԱԳ նախարարը ինչ-որ ժամանակ նահատակվի, ի վերջո, մեկ այլ անձ կա, որ կգա և կստանձնի պաշտոնը»»։

Вардан Восканян: В Иране эту войну рассматривают не только как крайне сложный вызов, но и как возможность
12:31 18/03/2026
В Иране нынешнюю войну рассматривают не только как крайне сложный вызов, но и как возможность в плане формирования послевоенных условий для страны, написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ), представитель партии «Айреник» («Отечество») Вардан Восканян.
По его словам, в этом контексте Ормузский пролив рассматривается как чрезмерно важный фактор.
«Если до сих пор внутри Ирана вопросы изменения условий судоходства через пролив в пользу Тегерана обсуждались почти исключительно на экспертном уровне, то теперь об этом заявил и министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи.
В интервью телеканалу Al Jazeera он, в частности, отметил, что правила прохождения через Ормузский пролив должны быть выстроены таким образом, чтобы обеспечивать безопасное судоходство с учетом интересов Ирана и региона.
Под этой весьма дипломатичной формулировкой в Иране, очевидно, понимают намерение взять на себя управление Ормузским проливом и обеспечение его безопасности на послевоенном Ближнем Востоке – что, по сути, уже реализуется Тегераном», – написал Восканян.
Восканян выделил еще одну мысль, озвученную главой МИД Ирана А. Аракчи в ходе данного интервью, и написал: «Чтобы было понятнее, как важные фигуры военно-политической системы Ирана относятся к своей возможной гибели в этой войне, достаточно ознакомиться с реакцией Аракчи на свое возможное убийство.
"Если убьют министра иностранных дел, в конечном счете кто-то займет его позицию", - заявил Аракчи с улыбкой в интервью телеканалу Al Jazeera».