Թող ուղիղ եթերում ռուսաստանաբելառուսական օլիգարխները 30 անգամ ձգվեն, ես չեմ կարա 30 անգամ ձգվել, բայց կարամ 100 կմ հեծանիվ քշել. Նիկոլ Փաշինյան
«Այդ ամբողջ պատմությունը եղել է հետևյալը, Հայաստանի անկախ պետություն լինելը թույլ չտալը և այդ պրոցեսը ղեկավարել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, հետո Ռոբերտ Քոչարյանը, հետո Սերժ Սարգսյանը, հիմա էլ նրանց հարակից ռուսաստանաբելառուսական օլիգարխներին են բերել, հասկանալով որ իրենց քարտը մարված է»,-կառավարության ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ կրկնելով այն թեզը, որ Արցածը 30 տարի եղել է Ադրբեջանի կազմում, իսկ ժողովրդին խաբել են՝ Հայաստանին կախման մեջ պահելու համար։
Անդրադառնալով Սամվել Կարապետյանից վախենալու և ուղիղ եթեր չտալու մասին հարցին՝ Փաշինյանը պնդեց, որ պրոբացիան պաշտոնապես հրապարակել է, որ Սամվել Կարապետյանը կարող է մտնել ուղիղ եթեր, թողելու են մտնի ուղիղ եթեր, տեսնեն ինչ է ասում։
Անդրադառնալով իր դեմ դուրս եկած լիդերների ուժեղի և թույլի հարցին՝ Փաշինյանը հարցրեց. «Եկեք հասկանանք՝ իրենք ինչով են ուժեղ, մենք ինչով ենք թույլ։ Եթե այդ օլիգարխները կարող են 30 անգամ ձգվեն, թող ուղիղ եթերում 30 անգամ ձգվեն, և անկեղծ ասեմ, որ չեմ կարա 30 անգամ ձգվեմ։ Բայց ես կարամ 100 կմ հեծանիվ քշեմ։ Թող իրենք գան ձգվեն, ես հեծանիվ քշեմ, ես հեծանիվ քշելուց եմ ուժեղ»։
Փաշինյանը հայտարարեց, որ եթե ինտելեկտից են իրենից ուժեղ, թող մտնեն ուղիղ եթեր և իրենց ինտելեկտը ցույց տան, ինրենց բառապաշարը ցույց տան։
«Ես համոզված եմ, որ երկու օլիգարխներն էլ թույլիկ են՝ և՛ վերլուծական մտքով, և՛ բառապաշարով։ Իրենք ուժեղ են իրենց փողերով, այդ փողերն աշխատել են իրենց կոռուպցիոն պապաների միջոցով, որպես բիզնեսմեն իրենք թույլիկ են»,-ասաց փաշինյանը և նշելով, որ այն շատ հեշտ է ապացուցելը, հավելեց. «Իրենք փողերի մի մասը նույնիսկ իրենցը չէ, օտարերկրյա կոռուպցիոն համակարգերինն է»

Пашинян: Пусть связанные с Россией и Беларусью олигархи подтянутся 30 раз в прямом эфире, я не смогу – зато проеду 100 км на велосипеде
14:27 19/03/2026
На брифинге в правительстве 19 марта Никол Пашинян заявил, что вся история до его премьерства сводилась к тому, чтобы не допустить независимости Армении.
Он отметил, что этим процессом руководили Левон Тер-Петросян, затем Роберт Кочарян и Серж Саргсян, а сейчас, по его словам, к ним добавились связанные с Россией и Беларусью олигархи.
Он также повторил тезис о том, будто бы Арцах на протяжении 30 лет был азербайджанским и людей вводили в заблуждение, чтобы удерживать Армению в зависимости.
Отвечая на замечание о страхе перед кандидатом на пост премьер-министра от партии «Сильная Армения», бизнесменом и благотворителем Самвелом Карапетяном и лишении его из-за этого возможности выходить в прямой эфир, Пашинян заявил, что, согласно официальным данным Службы пробации Минюста, Карапетян может выйти в прямой эфир – ему дадут такую возможность, чтобы посмотреть, что он скажет.
Говоря о силе своих политических оппонентов, Пашинян предложил: «Давайте поймем, чем они сильны, а мы слабы. Например, если эти олигархи могут подтянуться 30 раз – пусть в прямом эфире покажут это. Я сам не смогу подтянуться 30 раз, но могу проехать 100 км на велосипеде. Пусть они подтягиваются, а я буду кататься на велосипеде, я силен в этом».
Он также добавил: если его политические оппоненты считают себя сильнее в интеллектуальном плане – пусть продемонстрируют свой интеллект и свой словарный запас в прямом эфире.
«Я убежден, что оба олигарха (Самвел Карапетян и Гагик Царукян. – Ред.) – слабенькие – и аналитической мыслью, и словарным запасом. Их сила заключается лишь в деньгах, которые они заработали посредством коррупционных источников, но как бизнесмены – они слабые», – сказал Пашинян, добавив, что часть этих средств, по его мнению, принадлежит зарубежным коррупционным системам.