Վարույթի նյութերը 100 էջից ավելի են, 1500 նիշանոց հոդվածը տասնյակ կաբինետներում կարդացել են, ապա ուղարկել են փորձաքննության. Արմինե Օհանյանը մանրամասներ է հրապարակել
«Օրեր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը հրահանգավորեց կամ տեղեկացրեց հանրությանը, որ իմ հանդեպ քրեական վարույթը կարճվելու է՝ եւ այն, որ դրա նախօրեին ինձ Քննչական կոմիտե են կանչել` ընդամենը «տեղեկացնելու», որ վարույթը կարճվում է։ Երեկ վերջապես ստացա դատախազ Կարեն Իսրաելյանի որոշումը, որ ՔԿ քննիչի զեկուցագրի հիման վրա որոշել է իմ նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցել․․․»,-տեղեկացնում է «Հրապարակ»-ի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը։
Նա նշում է՝ այսինքն, հիմա այլեւս նախաքննական գաղտնիքի սահմանափակում չկա, և ինքն ազատ է ներկայացնելու, թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում:
«Ուրեմն, ես 18 տարի շարունակ` ամեն օր խմբագրականներ եմ գրում: Ենթադրում եմ, որ երբ իմ քննադատությունը զայրացրել է «վսեմաշուք վարչապետին», հատուկ հրահանգ է իջեցրել իրավապահներին, թե մի բան գտեք, այդ կնոջ բերանը փակեք եւ դատախազությունում սկսել են կարդալ իմ խմբագրականները` այնտեղ որեւէ հիմք գտնելու համար, որ գործ հարուցեն: Եւ վերջապես. 2024 թ. դեկտեմբերի 12-ին «Սիրիացի զինյալների չափ էլ չկաք» վերնագրով խմբագրականում ինչ որ բան են նշմարել եւ 25 թ. հունվարին վարույթ հարուցել` հանձնարարելով Քննչական կոմիտեին քննել այն եւ որոշել` քրեորեն պատժելի արարք կա՞ արդյոք հրապարակախոսական բնույթի այդ տեքստում:
Վարույթի նյութերն, ի դեպ, 100 էջից ավելի են եւ այն տեւել է 1 տարի 3 ամիս: 1500 նիշանոց հոդվածը տասնյակ կաբինետներում կարդացել են, ապա ուղարկել են փորձաքննության` դատալեզվաբանական եւ դատահոգեբանական (ենթադրում եմ, որ պարզեն, թե կարդացողների հոգեբանության վրա ինչպես կարող էր այն ազդել): Եւ եթե փորձագետները որեւէ տողի մեջ «տեսնեին» «բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ քարոզելու փորձեր», ապա վարույթը ոչ թե կկարճեին, այլ ինձ արդեն մեղադրանք առաջադրված կլիներ, որից վստահ եմ` ոչ ոք չէր զարմանա: Բարեբախտաբար փորձագետները` Ա. Հարությունյանը եւ Հ.Ղուկասյանը, որոնք իմ 1500 նիշանոց տեքստի մասին 13 էջանոց եզրակացություն են գրել եւ այդ փորձաքննությունը տեւել է ուղիղ մեկ տարի, եզրակացրել են, որ իմ տեքստում չկա կոչ, թեեւ տեղ են թողել («այդ հարցերի պարզաբանումը դուրս է լեզվաբան-փորձագետի հատուկ գիտելիքների շրջանակից»), որ եթե հրահանգը շատ կոշտ լինի, այնուամենայնիվ, մեղադրանքն առաջադրեն:
Ինձ թվում էր... ես հույս ունեի, որ ինձ հատկապես չսիրող մի արարած, ասենք` նրանցից մեկը, ում մենք քննադատում ենք, դիմում է գրել դատախազություն` հաղորդում է տվել «հանցագործության մասին» եւ վարույթն այդ հիմքով են նախաձեռնել: Պարզվեց` ոչ: Հենց գլխավոր դատախազությունն է դիմել ոստիկանություն, ապա Քննչական կոմիտե` վարույթ նախաձեռնելու առաջարկով: Ինչը եւս մեկ անգամ հաստատում է, որ այս վարույթի հետեւում հենց Նիկոլ Փաշինյանն է կանգնած:
Ինչ ասեմ` զարմացած չեմ մարդկային ստորության, ապերախտության, չարության եւ ամեն գնով իշխանություն պահելու ագահության հերթական ապացույցից: Շատ բան եմ տեսել իմ կյանքում` եւ մանր բանսարկուներ, եւ մեծ գիշատիչներ, եւ իրենց թույնից ու չարությունից խեղդվող սրիկաներ, եւ հիշողությունն ու հոգեկան հավասարակշռությունն իսպառ կորցրած խղճուկ էակներ...

Главреда «Грапарак» Армине Оганян не будут судить, она представила подробности
«23 марта 2026 года прокурор принял решение не инициировать уголовное преследование в отношении А.О. по пункту 1 части 1 статьи 12 Уголовно-процессуального кодекса РА», – сообщили Panorama.am в Генпрокуратуре.
Отметим, что речь о главреде газеты «Грапарак» Армине Оганян. В связи с одной из публикаций было возбуждено уголовное производство. Об этом стало известно широкой общественности лишь несколько дней назад, когда редактора пригласили в Следственный комитет в качестве свидетеля.
Инициирование уголовного производства вызвало широкую критику среди представителей общественности, политических кругов и СМИ.
Сама Армине Оганян сегодня написала:
«Несколько дней назад Никол Пашинян либо распорядился, либо сообщил общественности, что уголовное производство в отношении меня будет прекращено, а то, что накануне меня вызвали в Следственный комитет – было для того, чтобы “сообщить” о прекращении этого производства. Вчера я, наконец, получила решение прокурора Карена Исраеляна о том, что на основании письма следователя СК принято решение не возбуждать уголовное преследование в отношении меня».
Оганян отметила: теперь ограничения тайны предварительного следствия сняты, и она может рассказать, что произошло на самом деле.
«Я уже 18 лет ежедневно пишу колонку редактора. Предполагаю, что когда моя критика вызвала недовольство “высокочтимого премьер-министра”, было дано специальное указание правоохранительным органам – найти что-нибудь, чтобы закрыть мне рот, и в прокуратуре начали читать мои статьи в поисках оснований для возбуждения дела.
В итоге в статье от 12 декабря 2024 года под заголовком “Вы не тянете даже до сирийских боевиков” они что-то усмотрели и в январе 2025 года возбудили производство, поручив Следственному комитету расследовать и определить, есть ли в данном тексте публицистического характера признаки уголовно наказуемого деяния.
Материалы производства, кстати, превышают 100 страниц, и расследование длилось 1 год и 3 месяца. Статью объемом около 1500 знаков был прочитан в десятках кабинетов, после чего его направили на экспертизу – судебно-лингвистическую и судебно-психологическую (видимо, чтобы понять, как он мог повлиять на психику читателей).
И если бы эксперты “увидели” в какой-либо строке “ публичные призывы к насилию” или “оправдание или пропаганду насилия”, то производство не было бы прекращено, а мне уже было бы предъявлено обвинение, чему, уверена, никто бы не удивился. К счастью, эксперты – А. Арутюнян и Г. Гукасян – в своем 13-страничном заключении о моем тексте из 1500 символов пришли к выводу, что в тексте нет призывов, хотя оставили оговорку ʺразъяснение этих вопросов выходит за рамки специальных знаний лингвиста-экспертаʺ), чтобы в случае жесткого распоряжения, тем не менее, предъявить обвинение.
Мне казалось… я надеялась, что жалобу подал кто-то из тех, кто меня особо недолюбливает, кого мы критикуем. Однако выяснилось, что инициатором выступила сама Генеральная прокуратура, которая обратилась в полицию и Следственный комитет с предложением инициировать производство. Что еще раз подтверждает, что за этим производством стоит лично Никол Пашинян.
Что сказать… я не удивлена очередному проявлению человеческой низости, неблагодарности, злобы и стремления удержать власть любой ценой. В жизни я видела многое – и мелких интриганов, и крупных хищников, и подлецов, захлебывающихся в собственной злобе, и жалких существ, окончательно потерявших память и душевное равновесие…