Նարեկ Սամսոնյանի տնային կալանքը փոխվել է վարչական հսկողության՝ հրապարակային խոսքի արգելքի պայմանով
Առաջին ատյանի դատարանը (դատավոր՝ Մ.Շահվերդյան) քիչ առաջ բավարարել է փաստաբանների միջնորդությունը, և «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ, քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանի նկատմամբ կիրառված տնային կալանքը փոխվեց վարչական հսկողության՝ հրապարակային խոսքի արգելքի պայմանով։ Այս մասին հայտում է Սամսոնյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Հիշեցնենք, որ «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանը կալանավորվել են 2025 թ. նոյեմբերի 13-ին։ 2026 թ. հունվարի 9-ին դատարանը 3 ամսով երկարաձգել է նրանց կալանքի ժամկետը։  Դատարանի որոշումից հետո Նարեկ Սամսոնյանը հայտարարել էր անժամկետ հացադուլ սկսելու մասին՝ խայտառակ դատավարությունը դադարեցնելու պահանջով։ 15 օր հացադուլի մեջ գտնվեուց հետո Նարեկ Սամսոնյանը տեղափոխվել էր «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն, որտեղ վիրահատվել է։ Սամսոնյանի բանտային կալանքը փոխակերպվել է խիստ սահմանափակումներով տնային կալանքի՝ վերաքննիչ դատարանի փետրվարի 19-ին որոշմամբ։

An Armenian court on Tuesday replaced the house arrest of opposition podcaster Narek Samsonyan with administrative supervision, imposing a ban on his public speech, his lawyer said.
The Court of First Instance, presided over by judge M. Shahverdyan, granted a motion filed by the defense, according to attorney Ruben Melikyan. Samsonyan, who co-hosts the Imnemnimi podcast, had previously been under strict house arrest following earlier detention.
Samsonyan and fellow podcast co-host Vazgen Saghatelyan were initially detained on Nov. 13, 2025 on hooliganism charges. On Jan. 9, 2026, a court extended their detention by three months.
Following that ruling, Samsonyan announced an indefinite hunger strike, demanding an end to the unfair trial. After 15 days, he was transferred to a medical center for treatment and underwent surgery. On Feb. 19, an appellate court commuted his pre-trial detention to house arrest with strict limitations.
The criminal proceedings against Samsonyan and Saghatelyan were launched based on a complaint filed by National Assembly Speaker Alen Simonyan.