Փաշինյանի աշխատակազմի ղեկավարը միլիոնների պարգևավճարներ է բաժանել նախարարություններում ու մարզպետարաններում
«Ընտրություններից առաջ Նիկոլ Փաշինյանը պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաներին խոշոր պարգևատրումներ է արել»,- հայտնում է «News.5tv.am»-ը, որի տիրապետման տակ է հայտնվել փաստաթղթեր` վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանի ստորագրությամբ, որոնցում նշված են պարգևատրումների չափերը:
Օրինակ` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության գլխավոր քարտուղար Արտակ Մանգասարյանը ստացել է մոտ 4 մլն դրամ պարգևավճար, Միասնական սոցիալական ծառայության գլխավոր քարտուղար Դավիթ Մելիքյանը 2 մլն 430 հազար դրամ: Պարգևատրվել է 32 պետական պաշտոնյա՝ նվազագույնը 2 մլն դրամի չափով:
Մոտ 4,5 մլն՝ Պաշտպանության նախարարության և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարներին, ևս 4,5 մլն-ի չափով՝ Պետական եկամուտների կոմիտեի գլխավոր քարտուղարին, մոտ 4 մլն՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության և Առողջապահության նախարարության, Կրթության գիտության մշակույթի և սպորտի գլխավոր քարտուղարներին, մոտ 4,8 մլն՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության և Արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարներին․․․։
Աստղաբաշխական պարգևավճարներ են տրվել նաև մարզպետարանների աշխատակազմերի գլխավոր քարտուղարներին 2.5 մլն-ի չափով»։

Pashinyan's chief of staff reportedly awarded large bonuses to government officials
Senior government officials in Armenia were awarded hefty bonuses ahead of upcoming parliamentary elections, News.5tv.am reported on Friday, citing official documents detailing the payments.
The documents, signed by Arayik Harutyunyan, the chief of Prime Minister Nikol Pashinyan’s staff, outline bonus payments to dozens of senior civil servants across ministries and regional administrations.
According to the report, at least 32 government officials received bonuses of no less than 2 million drams (approximately $5,000). Among those listed, Artak Mangasaryan, Secretary General of the Ministry of Labor and Social Affairs, received nearly 4 million drams, while Davit Melikyan, Secretary General of the Unified Social Service (USS), got about 2.43 million drams.
Additional payments cited include approximately 4.5 million drams each to chief secretaries at the Ministries of Defense and Environment, as well as the State Revenue Committee. Chief secretaries at the Ministries of Labor and Social Affairs, Health, and Education, Science, Culture and Sports reportedly received around 4 million drams each.
Bonuses totaling to nearly 4.8 million drams were reportedly paid to chief secretaries of the Ministries of High-Tech Industry and Foreign Affairs.
Regional administrations were also included, with chief secretaries of governor’s offices reportedly receiving bonuses of 2.5 million drams.