Ի՞նչ նպատակ ունի անկոչ հյուրը
Երեկվա միջադեպը կարիք ունի ավելի խորքային քննարկման։ Սա տեղավորվում է «ամեն օր՝ ավելի այլանդակ բան» իշխանության մարտավարության մեջ։
Մարդիկ հոծ բազմությամբ եկել էին տոնական պատարագի, շատ սիրուն եկեղեցական տոնի։ Նրանք այդ օրը ոչ մի այլ բան, քան պատարագը, աղոթքը, հաղորդությունը, չէին պլանավորել։
Ու հանկարծ ներս է մտնում մեկը, ով երկար ժամանակ է՝ վիրավորում է նրանց հոգևոր արժեքները, սրբությունները։ Ակնհայտ է, որ պետք է լիներ էմոցիոնալ ռեակցիա, չկառավարվող էմոցիաներ։
Մեկը, որն իր իշխանախմբի հետ միասին ծաղրում ու վիրավորում է Ամենայն հայոց Կաթողիկոսին։ Եկեղեցում պատարագին ներկա մարդկանց համար Վեհափառը սրբություն է։ Գալիս է մեկը, որը շինծու մեղադրանքներով կալանավորել է բարձրաստիճան հոգևորականների, որոնք այս մարդկանց համար կարևոր հեղինակություններ են։
Հատուկ եկել է մայրաքաղաքի կենտրոնի եկեղեցի՝ շատ լավ իմանալով, թե այնտեղ ներկա հավատացյալներն ինչպես են իրեն վերաբերվում։ Հատուկ եկել է՝ իր ներկայությամբ սադրելու մարդկանց, որոնք ընդամենը պատարագի էին եկել։
Եկել է՝ մարդկանց վատություն անելո՞ւ։ Եկել է տոնը փչացնելո՞ւ։ Եկել է մթնոլորտը հերթական անգամ թունավորելո՞ւ։
Երբ ինքն ու իր «մի քանիսը» ծաղրում են ընդդիմության հիմնական դերակատարներին, հաստատ գիտի, չէ՞, որ նրանք ունեն շատ մեծ ընտրազանգված, և հարյուր հազարավոր քաղաքացիների համար նրանք հեղինակություններ են։ Ինքը գիտի, որ ուղիղ վիրավորում է այդ հարյուր հազարներին։ Դրանից հետո ի՞նչ ռեակցիա է սպասում։
Նույն տրամաբանությամբ, ընդդիմության լիդերներին կոպիտ վիրավորելուց հետո, կարող է վեր կենալ գնալ նրանց հանրահավաքին կամ համագումարին՝ իբր խաղաղ մասնակցելու։
Մենք սրան էլ պետք է պատրաստ լինենք։ Պետք է միասնական դիրքորոշում լինի՝ ինչպես վերաբերվել անկոչ հյուրին։
Հնարավոր չէ որևէ ընտանիքի անդամներին  հրապարակայնորեն վիրավորելուց հետո գնալ խցկվել նրանց ընտանեկան միջոցառմանը։
Ո՞րն է նպատակը, ի վերջո։ Սադրա՞նքը։ Բոլոր տոներն ու ծեսերը պիտի փչացնի՞։ Միայն իր ավտոբուսո՞ւմ պիտի լինի ուրախություն։ «Ուրախ ավտոբուս»  ձևակերպումը, որպես սարկաստիկ, գուցե լավն է, ստացված է, բայց այն վերածվում է «այլանդակ ավտոբուսի», որը շատ վտանգավոր է։

Вчерашний инцидент требует более глубинного обсуждения. Это укладывается в тактику властей: «что ни день – новое и большее безобразие», написал соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Оганнисян, коснувшись инцидента с участием Никола Пашиняна в церкви Святой Анны в Ереване 29 марта.
«Множество людей пришли на праздничную литургию, на очень красивый церковный праздник. В тот день они не планировали ничего, кроме участия в литургии, молитвы, причастия.
И вдруг заходит человек, который уже долгое время оскорбляет их духовные ценности, святыни. Очевидно, что должны были последовать эмоциональная реакция, неконтролируемые эмоции.
Человек, который вместе со своей политической свитой высмеивает и оскорбляет Католикоса всех армян. Для людей, присутствующих на литургии в церкви, Патриарх – это святыня. И тут приходится некто, кто на основании надуманных обвинений арестовал высокопоставленных священнослужителей, являющихся для этих людей важными авторитетами.
Он специально явился в церковь в центре столицы, прекрасно зная, как находящиеся там верующие к нему относятся. Пришел специально, чтобы своим присутствием спровоцировать людей, которые всего пришли на литургию.
Пришел, чтобы причинить людям вред? Чтобы испортить праздник? Пришел, чтобы в очередной раз отравить атмосферу?
Когда он вместе со своими несколькими приближенными высмеивает ключевых акторов оппозиции, он ведь прекрасно понимает, что у них есть очень большой электорат и для сотен тысяч граждан они являются авторитетами. Он понимает, что прямо оскорбляет этих людей. Так какой реакции он после этого ожидает?
По той же логике, после столь грубых оскорблений лидеров оппозиции он может взять и явиться на их митинг или съезд –якобы для мирного участия.
Мы и к этому должны быть готовы. Должна быть единая позиция – как относиться к незваному гостю.
Невозможно после публичных оскорблений членов какой-либо семьи прийти к ним и пытаться втиснуться на их семейное мероприятие.
Какова, в конце концов, цель? Провокация? Собирается портить все праздники и обряды? Только в его автобусе должна быть радость? Формулировка ʺвеселый автобусʺ в качестве сарказма, возможно, удачна, но она превращается в ʺуродливый автобусʺ, что очень опасно».