Որ օգտակար մթերքներն են սպառնում ձեր կազմվածքին
Որոշ սննդամթերքներ, որոնք ավանդաբար համարվում են առողջարար և առողջ սննդակարգի մաս, իրականում կարող են աննկատելիորեն մեծացնել կալորիաների ընդունումը և նպաստել քաշի ավելացմանը։ Սա հատկապես ճիշտ է այն սննդամթերքների և ըմպելիքների համար, որոնք հեշտ է չարաշահել։ Այս մասին Life.ru-ին ասել է էնդոկրինոլոգ Աննա Օդերիյը։
«Քաշի ավելացման հիմնական մեխանիզմը ավելորդ կալորիաներն են: Հիմնական սկզբունքը պարզ է. քաշը ավելանում է, երբ մարդը ավելի շատ կալորիա է ընդունում, քան ծախսում է: Այս փաստը հաստատվել է բազմաթիվ ուսումնասիրություններով և ճանաչվել է այնպիսի կազմակերպությունների կողմից, ինչպիսիք են ԱՀԿ-ն, NIH-ը և EASO-ն»,-ասել է նա:
Մասնագետի խոսքով՝ չկան սննդամթերքներ, որոնք ինքնին քաշի ավելացման պատճառ են դառնում։ Հիմնական գործոնը սննդակարգի ընդհանուր կալորիականությունն է։ Այնուամենայնիվ, կան սննդամթերքներ, որոնք հեշտությամբ կարելի է չափից շատ օգտագործել։
Օրինակ, ընկույզն ու ընկույզի կարագը դրա վառ օրինակ են։ Դրանք հարուստ են առողջ ճարպերով, բայց նաև շատ կալորիական են. 100 գրամը պարունակում է մինչև 700 կկալ։ Մի քանի բուռ ընկույզ ու դուք լրացրել եք ձեր օրական կալորիայի չափը։
Սմուզիներն ու հյութերը նույնպես հաճախ ընկալվում են որպես թեթև և առողջարար այլընտրանք։ Սակայն դրա մեկ բաժակը կարող է պարունակել մինչև 300-500 կկալ։
Պանիրը ևս այն  սննդամթերքների թվում է, որի չափից շատ օգտագործումը դյուրին է։ Չնայած իր օգտակար հատկություններին, դրա 100 գրամը պարունակում է մինչև 300-400 կկալ։ Օրական մի քանի կտոր պանրի օգտագոծումը կարող է հանգեցնել գիարանալուն։

Определенные продукты, которые традиционно считаются полезными и частью здорового питания, на самом деле могут незаметно повышать калорийность рациона и способствовать набору веса. Особенно это касается еды и напитков, которые легко употреблять в избытке. Об этом Life.ru рассказала врач-эндокринолог Анна Одерий.
«Некоторые продукты, которые считаются «здоровыми», отличаются высокой калорийностью и могут незаметно приводить к набору веса, сводя усилия по похудению на нет. В первую очередь, главный механизм набора веса — избыток калорий. И базовый принцип прост: масса тела увеличивается тогда, когда человек получает больше энергии, чем расходует. Этот факт подтверждён многочисленными исследованиями и признан такими организациями, как ВОЗ, NIH и EASO», - сказала она.
По словам эксперта, не существует продуктов, которые сами по себе вызывают набор веса. Ключевую роль играет именно общий калораж рациона. Однако есть продукты, с которыми очень легко «перебрать» калории — именно они и создают иллюзию, что «толстеют от конкретной еды».
Орехи и ореховые пасты — яркий пример. Они богаты полезными жирами, но при этом очень калорийны: 100 г содержат до 700 ккал. Пара «безобидных» горстей в течение дня — и значительная часть суточной нормы уже набрана.
Смузи и соки также часто воспринимаются как лёгкая и полезная альтернатива. Однако один стакан может содержать 300–500 ккал. При этом жидкая форма снижает чувство насыщения, и человек не ощущает, что уже получил достаточно энергии.
Сыр — еще один продукт, который легко переесть. Несмотря на пользу, его калорийность достигает 300-400 ккал на 100 г. Даже несколько ломтиков в день могут существенно увеличить общий калораж.