Կապանում գրեթե մեկ ամսվա տեղումները գրանցվել է մեկ օրում
Մարտի 27-ից մեր հանրապետությունը գտնվում է հարավից ներթափանցած ակտիվ ցիկլոնի ազդեցության տակ։ Դրա առավել ինտենսիվ փուլը գրանցվել է մարտի 27–28-ին, սակայն տեղումները շարունակվել են նաև հաջորդ օրերին՝ ընդգրկելով գրեթե ողջ երկրի տարածքը։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից հայտնում են, որ տեղումների բնույթը տարբեր է եղել՝ կախված տեղանքի բարձրությունից․ լեռնային շրջաններում հիմնականում տեղացել է ձյուն և ձնախառն անձրև, իսկ նախալեռնային և հովտային գոտիներում՝ անձրև։ Մի շարք հատվածներում տեղումները եղել են բավականին ինտենսիվ։
Ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Սյունիքի մարզում։ Մարտի 27-ին Կապանում մեկ օրում տեղացել է 47 մմ տեղում, ինչը կազմում է մարտ ամսվա նորմայի շուրջ 75 տոկոսը․ այսինքն՝ գրեթե մեկ ամսվա տեղումները՝ մեկ օրում։ Մարզի մյուս բնակավայրերում նույն օրը գրանցվել է 15–32 մմ տեղում։
Ընդհանուր առմամբ, մարտի 27–30-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության տարբեր շրջաններում տեղումների քանակը կազմել է 15–25 մմ, Սյունիքում՝ մինչև 49 մմ։ Երևանում արձանագրվել է 19–22 մմ տեղում։ Հատկանշական է, որ մարտի 30-ի առավոտյան ընդամենը մեկ ժամում (07։30–08։30) մայրաքաղաքում տեղացել է 8–9 մմ անձրև, ինչը համարվում է հորդառատ։
«Այս օրերի եղանակային պատկերը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե որքան արագ և ինտենսիվ կարող են դրսևորվել կլիմայական գործընթացները մեր տարածաշրջանում»,- նշում են նախարարությունից։

В Капане за один день выпала почти месячная норма осадков
С 27 марта наша республика находится под влиянием активного циклона, пришедшего с юга. Наиболее интенсивная фаза пришлась на 27-28 марта, однако осадки продолжались и в последующие дни, охватив практически всю территорию страны.
В министерстве окружающей среды РА сообщают, что характер осадков различался в зависимости от высоты местности: в горных районах в основном наблюдался снег и мокрый снег, а в предгорных и равнинных зонах – дождь. В ряде районов осадки были достаточно интенсивными.
Наиболее высокие показатели зафиксированы в Сюникской области. 27 марта в Капане за один день выпало 47 мм осадков, что составляет около 75% месячной нормы марта, то есть почти месячная норма за один день. В других населенных пунктах Сюникской области в тот же день зафиксировано 15-32 мм осадков.
В целом за период 27-30 марта количество осадков в различных областях страны составило 15-25 мм, в Сюнике – до 49 мм. В Ереване зафиксировано 19-22 мм осадков. Примечательно, что утром 30 марта всего за один час (07:30-08:30) в столице Армении выпало 8-9 мм дождя, что считается ливнем.
«Погодная картина этих дней еще раз показывает, насколько быстро и интенсивно могут проявляться климатические процессы в нашем регионе», – отмечают в министерстве.