Կապանում գրեթե մեկ ամսվա տեղումները գրանցվել է մեկ օրում
Մարտի 27-ից մեր հանրապետությունը գտնվում է հարավից ներթափանցած ակտիվ ցիկլոնի ազդեցության տակ։ Դրա առավել ինտենսիվ փուլը գրանցվել է մարտի 27–28-ին, սակայն տեղումները շարունակվել են նաև հաջորդ օրերին՝ ընդգրկելով գրեթե ողջ երկրի տարածքը։
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարությունից հայտնում են, որ տեղումների բնույթը տարբեր է եղել՝ կախված տեղանքի բարձրությունից․ լեռնային շրջաններում հիմնականում տեղացել է ձյուն և ձնախառն անձրև, իսկ նախալեռնային և հովտային գոտիներում՝ անձրև։ Մի շարք հատվածներում տեղումները եղել են բավականին ինտենսիվ։
Ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Սյունիքի մարզում։ Մարտի 27-ին Կապանում մեկ օրում տեղացել է 47 մմ տեղում, ինչը կազմում է մարտ ամսվա նորմայի շուրջ 75 տոկոսը․ այսինքն՝ գրեթե մեկ ամսվա տեղումները՝ մեկ օրում։ Մարզի մյուս բնակավայրերում նույն օրը գրանցվել է 15–32 մմ տեղում։
Ընդհանուր առմամբ, մարտի 27–30-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության տարբեր շրջաններում տեղումների քանակը կազմել է 15–25 մմ, Սյունիքում՝ մինչև 49 մմ։ Երևանում արձանագրվել է 19–22 մմ տեղում։ Հատկանշական է, որ մարտի 30-ի առավոտյան ընդամենը մեկ ժամում (07։30–08։30) մայրաքաղաքում տեղացել է 8–9 մմ անձրև, ինչը համարվում է հորդառատ։
«Այս օրերի եղանակային պատկերը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե որքան արագ և ինտենսիվ կարող են դրսևորվել կլիմայական գործընթացները մեր տարածաշրջանում»,- նշում են նախարարությունից։

Armenia hit by heavy rain and snow amid powerful cyclone
Armenia has been battered by intense rainfall and snow after a powerful cyclone moved in from the south late last week, officials say.
The peak of the storm came on 27–28 March, bringing widespread precipitation across the country. In mountainous areas, snow and sleet dominated, while valleys and lowlands saw heavy rain.
Southern Syunik Province was hardest hit. In Kapan, 47mm of rain fell in a single day – about three quarters of the city’s average monthly rainfall for March. Other towns in the province recorded between 15mm and 32mm.
Between 27 and 30 March, rainfall across Armenia ranged from 15mm to 25mm, with Syunik seeing up to 49mm. In the capital Yerevan, 19–22mm was recorded, including 8–9mm in just one hour on 30 March morning – classed as torrential rain.
The Environment Ministry said the episode highlighted how quickly and intensely climate processes can unfold in the region.