Արցախցիների նկատմամբ ՀՀ իշխանությունների քաղաքականությունը միջազգային տերմինաբանությամբ կոչվում է «Մեղադրել զոհին». Գեղամ Ստեփանյան
17:00 03/04/2026
«Հայաստանում արցախցիների նկատմամբ ատելության խոսքի և խտրական վերաբերմունքի դրսեվորումներին բախվել ենք բռնագաղթելու հենց առաջին իսկ օրերից»,-Արցախի Հանրային խորհրդի կազմակերպած «Արցախցիների նկատմամբ ատելության խոսքի և խտրական վերաբերմունքի դրսեվորումները» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց ԱՀ ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
Նրա խոսքով՝ 2023 թվականին Արցախի կորուստից հետո Հայաստանի իշխանությունների նպատակն էր ամեն ձևով այդ ամենի մեջ մեղավոր գտնել։
«Այդ դրսևորումներից մեկն այն է, որ միջազգային տերմինաբանության մեջ կոչվում է «զոհին մեղադրելը» և սա շատ հաճախ է կիրառվում»,-ասաց Գեղամ Ստեփանյանը։
Նա նշեց, որ Արցախը թողնել փախչելու մեղադրանք հնչել է թե՛ ԱԺ նախագահի, թե՛ մետրոյում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից։
«Երբ ամբողջությամբ մերկացվեց այդ քարոզչության քաղաքականությունը՝ տեսանք, թե ովքեր են կանգնած դրանց հետևում։ Այն իրականացվում է պետական իշխանությունների կողմից՝ անթաքույց կերպով և տարածվում է իշխանական մեդիառեսուրսներով և նրանց սպասարկող կենծ և իրական օգտատերերի միջոցով»,-հայտարարեց Արցախի Հանրապետության ՄԻՊ-ը։
Նա նշեց, որ արցախցիներին վերագրվում է նաև «անշնորհակալ լինելու» նարատիվը, որը կրկին արձանագրվեց մետրոյի հայտնի դրվագում։
«Մեղադրելով արցախցիներին անշնորհակալ լինելու մեջ, թե հայաստանյան հանրությունը տարիներով աշխատել և պահել է արցախցիներին՝ փչվել է կեղծ մի փուչիկ։ Այն 30 տարի փչվել է և այսօր պայթում է՝ իր ճանապարհին թիրախավորելով բոլորին»,-հայտարարեց Ստեփանյանը՝ հավելելով. «Իշխանությունները փոխանակ պայքարեն ատելության տարածման դեմ՝ իրենք են դառնում դրա սնուցողը»։

Гегам Степанян: Политика властей Армении по отношению к арцахцам в международной терминологии – «обвинение жертвы»
17:41 03/04/2026
«С проявлениями риторики ненависти и дискриминационного отношения к арцахцам в Армении мы столкнулись уже с первых дней вынужденного переселения», – заявил омбудсмен Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян на обсуждении, организованном Общественным советом Арцаха, под названием «Проявления риторики ненависти и дискриминационного отношения к арцахцам».
По его словам, после утраты Арцаха в 2023 году целью властей Армении было любыми способами найти виновных.
«Одним из таких проявлений является то, что в международной терминологии называется “обвинением жертвы”, и это применяется очень часто», – отметил Г.Степанян.
Он подчеркнул, что обвинения в бегстве из Арцаха звучали как со стороны председателя Национального Собрания, так и со стороны Никола Пашиняна в известном эпизоде в метро.
«Когда эта пропагандистская политика была полностью разоблачена, стало ясно, кто за ней стоит. Она осуществляется государственными властями – открыто и распространяется через провластные медиаресурсы, а также через обслуживающих их фейков и реальных пользователей», – заявил омбудсмен Арцаха.
Он добавил, что арцахцам также приписывается нарратив о «неблагодарности», что вновь проявилось в упомянутом эпизоде в метро.
«Обвинениями в адрес арцахцев в неблагодарности – мол, общество Армении годами работало и содержало их – был раздут пузырь лжи. Этот пузырь надувался 30 лет и сегодня лопается, задевая всех на своем пути», – отметил Степанян, добавив: «Власти вместо борьбы с распространением ненависти сами питают ее».