Պայքարը երբեք չի վերանում, չի մեռնում։ Այն տրանսֆորմացիաներով է անցնում. Տ. Աբրահամյան
«Զորի Բալայանն էլ գնաց՝ ցավը սրտում, հայրենիքի կարոտից խեղդված և աննկարագրելի տառապանքով։ Ղարաբաղյան շարժման առանցքային դեմքերից ևս մեկը հավերժի ճանապարհը բռնեց՝ կռվի, պայքարի և դժվարին մաքառումներից հետո»,-գրում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը;
Նա նշում է՝ քչերը կկարողանան մտնել նրա կերպարի ու էության մեջ՝ հասկանալու, թե ինչ էր նա զգում կյանքի վերջին օրերին և ինչ զգացողություններով էր ապրում։
«Այն շարժումը, որի խարիզմատիկ լիդերներից էր Զորի Բալայանը, Արցախին անկախություն, հաղթանակ, պետականություն բերեց։
Հետո եկան հայրենիքի քոքը կրծողներն ու Արցախի դրոշի դեմ կռիվ տվող անհայրենիքները, ովքեր հողի համար պայքարը ստորադասեցին փողի «բազառին»։
Պայքարը երբեք չի վերանում, չի մեռնում։ Այն տրանսֆորմացիաներով է անցնում և հետո ծնում ազգային նոր նպատակներ, նոր շարժումներ, նոր առաջնորդներ և նոր հաղթանակներ»,-գրում է ընդդիմադիր պատգամավորը։

Тигран Абрамян: Борьба никогда не исчезает и не умирает, она проходит через трансформации
«Ушел из жизни и Зорий Балаян – с болью в сердце, задыхаясь от тоски по Родине и с неописуемыми страданиями. Еще одна ключевая фигура Карабахского движения стал путником вечности – после сражения, борьбы и тяжелых испытаний», – написал секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Национального Собрания РА Тигран Абрамян.
«Немногие смогут проникнуть в его образ и сущность, чтобы понять, что он чувствовал в последние дни жизни и с какими ощущениями жил.
Движение, одним из харизматичных лидеров которого был Зорий Балаян, принесло Арцаху независимость, победу и государственность.
Затем пришли те, кто подтачивает основы Родины, и лишенные чувства Отечества люди, воюющие против флага Арцаха, которые борьбу за землю подменили торгом за деньги.
Борьба никогда не исчезает и не умирает. Она проходит через трансформации, а затем рождает новые национальные цели, новые движения, новых лидеров и новые победы», – написал депутат.