Ստեփանակերտը, որպես Արցախի ինքնության կենտրոն, ենթարկվում է թե՛ յուրացման, թե՛ պղծման, թե՛ իսլամացման և թե՛ ուղղակի ոչնչացման
09:03 08/04/2026
«Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը եղել և շարունակում է մնալ ադրբեջանական վանդալիզմի քաղաքականության կենտրոնում։ Ստեփանակերտը, որպես Արցախի պետականության, ինքնության կենտրոն վերջին տարիներին ենթարկվել և շարունակում է ենթարկվել թե՛ յուրացման, թե՛ պղծման, թե՛ իսլամացման և թե՛ ուղղակի ոչնչացման»,- ահազանգում է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը։
«2020-2023 թվականների պատերազմների, ցեղասպանական գործողությունների և էթնիկ զտումների հետևանքով Արցախի ողջ տարածքում բազմաթիվ հուշարձաններ են ոչնչացվել Ադրբեջանի կողմից, սակայն հատկապես կարևոր է արձանագրել, որ Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը եղել և շարունակում է մնալ ադրբեջանական վանդալիզմի քաղաքականության կենտրոնում։
Ստեփանակերտը, որպես Արցախի պետականության, ինքնության կենտրոն վերջին տարիներին ենթարկվել և շարունակում է ենթարկվել թե՛ յուրացման, թե՛ պղծման, թե՛ իսլամացման և թե՛ ուղղակի ոչնչացման։ Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում ծրագրի թիմը վերջին տարիներին բազմաթիվ ուսումնասիրությունների և մշտադիտարկման գործողությունների արդյունքում պարզել է քաղաքում մի շարք հուշարձանների ոչնչացման դեպքեր։ Այս գործընթացները զերծ չեն եղել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռասայական ատելություն քարոզող հռետորաբանությունից։ Մասնավորապես՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Արդբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով Ստեփանակերտ քաղաքի մարզադաշտում, հայտարարել է, որ «Խանքենդին (Ստեփանակերտը) հին ադրբեջանական շրջան է: Այս գյուղը հիմնադրվել է Ղարաբաղի խանի կողմից, իսկ դրանից հետո ադրբեջանցի ճարտարապետների և շինարարների կողմից Ադրբեջանի Հանրապետության միջոցներով ստեղծվել է խոշոր քաղաք»։ Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի նախագահի ելույթը պարունակում է պատմական փաստերի բացահայտ կեղծումներ և աղավաղումներ և ինչպես Արցախի բազմաթիվ բնակավայրերի, այնպես էլ Ստեփանակերտ քաղաքի ինքնության և պատմության «ադրբեջանականացումը» այս երկրի վարչակարգի հայատյաց քաղաքականության մասն է:
Ինչ վերաբերում է պատմական եզակի վկայությունների ոչնչացմանը, ապա նշենք, որ ադրբեջանական կողմը քանդել է Ստեփանակերտ քաղաքի կենտրոնում գտնվող պատմական թաղամասը, որի տները կառուցվել էին 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարի սկզբներին։  Ոչնչացվել են նաև Հայոց ցեղասպանության և Արցախյան հերոսամարտերի հիշատակին կանգնեցված հուշարձանները: Ջնջվել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին 2015 թվականին կանգնեցված զանգակատուն-հուշարձանին կից պատի հայերեն գրությունը:
2025 թվականի փետրվարին  ադրբեջանական կողմն էական վնասներ է հասցրել և պղծել Ստեփանակերտի հուշահամալիրի տարածքում գտնվող մի շարք  շիրմաքարեր: Մասնավորապես միտումնավոր կերպով փորագրել, ջնջել են որոշ տապանաքարերի վրա պատկերված ազատամարտիկների դեմքերը՝ աչքերը, բերանը: Որոշ տապանաքարեր էլ կոտրված են:
Բացի այդ մշակվում են քաղաքում նոր մշակութային ենթակառուցվածների նախագծեր, որոնք արվում են հայկականի ոչնչացման ճանապարհով։ Մասնավորապես՝ 2025 թվականի հուլիսի 20-ին նախագահ Իլհամ Ալիևը Շուշիում անցկացվող III Գլոբալ մեդիա ֆորումի մասնակիցներին ներկայացրեց Ստեփանակերտում (Ադրբեջանի պաշտոնական անվանմամբ՝ «Խանքենդի») «Հաղթանակի թանգարան» կառուցելու ծրագիրը, որն ըստ նախագահի հայտարարության, տեղակայվելու է «Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի նախկին կուսակցական կոմիտե»-ի շենքում (Արցախի Հանրապետության նախագահական նստավայր)։
2025 թվականի սեպտեմբերի 2-ին՝ Արցախի Հանրապետության անկախության օրը, ադրբեջանական կողմը քանդեց  Ստեփանակերտ քաղաքի կենտրոնում գտնվող Արցախի Արտաքին գործերի նախարարության շենքը, որը անցած դարի 50-ական թվականներին ստեղծված ճարտարապետական կառույց էր և ներառված  Արցախի հանրապետության հուշարձանների ցանկում:
2024 թվականի փետրվարին ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Աշոտ Ղուլյանի (Բեկոր) հուշաքարը, որը պատրաստել էր քանդակագործ Յուրի Սամվելյանը՝ 1996 թվականի Արցախի ամենամյա սիմպոզիումի շրջանակներում, ինչպես նաև 1960-ական թվականներին կառուցված Ստեփանակերտի Վերին զբոսայգում դեռ խորհրդային ժանակաաշրջանում կառուցված և ստեփանակերտցիների մանկության խորհրդանիշը հանդիսացող Արծվի հուշարձանը։  Ոչնչացվել է  նաև Ստեփանակերտի Մարտունի փողոցում գտնվող խորհրդային պետական-քաղաքական գործիչ, մտավորական ու  գրականագետ Ալեքսանդր Մյասնիկյանի արձանը, որը քանդակվել էր  քանդակագործ  Յուրի  Հովհաննիսյանի կողմից։ Ադրբեջանը ոչնչացրել է նաև Ստեփանակերտի հայ-ֆրանսիական բարեկամության պուրակում գտնվող Շառլ Ազնավուրի կիսանդրին։ 2024 թվականի փետրվարին 16-ին ադրբեջանական կողմը Ստեփանակերտ քաղաքում հեռացրել է ադմիրալ Իվան Իսակովի կիսանդրին: Քաղաքում  Ադրբեջանի կողմից ոչնչացվել է հայ մեծանուն նկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու՝ հայտնի ռուս  քանդակագործ Սալավատ Շչերբակովի կողմից պատրաստված  հուշարձանը։
2023 թվականի հունվարի 10-ին Ստեփանակերտ քաղաքում՝ Արցախ թաղամասում ոչնչացվել է  Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-լեյտենանտ Անատոլի Զինևիչի կիսանդրին։ Ոչնչացման թիրախում է հայտնվել նաև ՀԽՍՀ հասարակական-քաղաքական գործիչ Ստեփան Շահումյանի արձանը։
Ստեփանակերտում արդբեջանական կողմը ոչնչացնում է նաև քաղաքի ամբողջական թաղամասեր: Դա նկատելի է Արցախի պետական համալսարանի շրջակայքում, ուր բազմաբնակարան և սեփական տները քանդվել են, իսկ համալսարանի շենքը «վերակառուցվել» և այլափոխվել է (մանրամասն տես՝ Ադրբեջանի «նոր համալսարան» ստեղծելու պատրվակի տակ քանդում և ձևախեղում է Արցախի պետական համալսարանի շենքը)։ Նկատելի է նաև քաղաքի արտաքին կերպարը, կառուցապատաման ամբողջական  համալիրները փոփոխելու միտումը, ինչն արվում է քաղաքի տարբեր հատվածներում մեծածավալ ավերումներ իրականացնելով: Քանդվում է Ստեփանակերտից բռնագաղթված քաղաքացիների մասնավոր սեփականությունն ամբողջ ունեցվածքով:
Ազգային Ժողովի շենքի քանդումից հետո, 2023 թ․ հուլիսի 5-ին քանդված Ազգային ժողովի և Ազատամարտիկների միության շենքրի վայրում Իլհամ  Ալիևը կատարեց վարչական նոր շենքի հիմնարկեք։
Ադրբեջանական կողմը ձեռնամուխ է եղել նաև Ստեփանակերտի կենտրոնական փողոցներից մեկի՝ Ազատամարտիկների պողոտայի վերակառուցման աշխատանքներին: Ընդգծենք, որ ադրբեջանական ‹‹վերակառուցման›› է ենթարկվում քաղաքի երաժշտական քոլեջը, հարակից շենքերը, շինտեխնիկա է կանգնած Ստեփանակերտի երկրագիտական թանգարանի մոտ:
Ի լրումն նշենք նաև, որ ադրբեջանական կողմը գետնին է տապալել նաև Ստեփանակերտի  մերձակայքում՝ Դաշուշեն գյուղի մոտակայքում գտնվող բլուրներից մեկի վրա գտնվող 50 մետրանոց լուսատու խաչը։
Վերջերս Ստեփանակերտի ոչնչացումներ տվյալները համալրվեցին նաև Արցախի մշակույթի և զբոսաշրջության կենտրոնի կողմից արված Google Earth-ի արբամյակային թարմացումների տվյալներով․ մասնավորապես, ոչնչացվել են Հայրենական Մեծ պատերազմի հերոսներ՝ մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի, օդաչու Նելսոն Ստեփանյանի արձանները, մշակույթի գործիչներ՝ Հենրիխ Բարխուդարյանի, Հովհաննես Թումանյանի, Խաչատուր Աբովյանի, Վահրամ Փափազյանի, իրավապաշտպան՝ Անդրեյ Սախարովի հուշարձանները, ազատագրական շարժման մասնակիցներ և հայրենիքի պաշտպաններ՝ Քրիստափոր Իվանյանի, Յուրի Պողոսյանի, Ալեքսանդր Ծատուրյանի հուշարձանները https://www.facebook.com/share/p/15u82qZ3xK/։
Ստեփանակերտի հուշարձանների նկատմամբ Ադրբեջանի գործողությունները հակասում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1972թ. «Համաշխարհային մշակութային և բնական ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայի 4-րդ և 5-րդ հոդվածներին։ Ըստ այդմ՝ յուրաքանչյուր պետություն պարտավոր է ճանաչել, պաշտպանել և պահպանել իր տարածքում գտնվող մշակութային ժառանգությունը հետագա սերունդների համար: Ժառանգության դիտավորյալ ոչնչացումը կամ դրա պահպանման համար անհրաժեշտ միջոցներ չձեռնարկելը պետության միջազգային պարտավորությունների կոպիտ խախտում է։
Քաղաքի մշակութային շերտերի յուրացման և սեփականաշնորհման փորձերը խախտում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 1970թ. «Մշակութային արժեքների ապօրինի ներմուծումը, արտահանումը և սեփականության իրավունքի փոխանցումն արգելելու և կանխելու ուղղված միջոցառումների մասին» կոնվենցիան։ Մասնավորապես, կոնվենցիայի 11-րդ հոդվածի համաձայն՝ օկուպացնող կողմից մշակութային արժեքների սեփականության իրավունքի բռնի փոփոխումը համարվում է անօրինական:
Ստեփանակերտի մշակութային ժառանգության ոչնչացումը հարվածում է նաև բնակչության հոգևոր ժառանգությանը, ինչը պաշտպանվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2003թ. «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» կոնվենցիայով։ Քաղաքի պատմական միջավայրի փոփոխությունը և «իսլամացումը» նպատակ ունեն վերացնելու այն սոցիալական և մշակութային հիշողությունը, որը կապված է այդ վայրերի հետ, ինչը հակասում է կոնվենցիայի՝ մշակութային ինքնությունը հարգելու սկզբունքին։
Ավելին, մշակութային ժառանգության թիրախավորումը խախտում է Ֆարոյի կոնվենցիայի (Մշակութային ժառանգության արժեքի մասին հասարակության համար) դրույթները։ Այս փաստաթուղթը սահմանում է, որ յուրաքանչյուր ոք ունի մշակութային ժառանգությունից օգտվելու և դրա պահպանմանը մասնակցելու իրավունք։ Հայկական հետքի համակարգված ոչնչացումը զրկում է հայ ժողովրդին իր մշակութային իրավունքների իրացումից և դիտարկվում է որպես մարդու իրավունքների ոտնահարում:
Կոնվենցիայի առանցքային պահանջն այն է, որ մշակութային ժառանգության պահպանությունը ուղղակիորեն կապված է մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հետ:
Ադրբեջանը, որպես պետություն, պարտավոր է ճանաչել, որ յուրաքանչյուր ոք ունի իրավունք՝ օգտվելու մշակութային ժառանգությունից և նպաստելու դրա հարստացմանը: Կոնվենցիան շեշտում է հասարակության իրավունքը՝ մասնակից լինելու իր ժառանգության պահպանմանը: Ստեփանակերտի հայկական հուշարձանների թիրախավորումը կամ ոչնչացումը խախտում է արցախահայության՝ իրենց մշակութային կյանքին մասնակցելու հիմնարար իրավունքը:
Փաստաթուղթը պահանջում է, որ պետությունները պաշտպանեն ժառանգությունը որպես հասարակության ինքնության և պատմական հիշողության կարևորագույն տարր:
Որպես Եվրոպայի խորհրդի անդամ և կոնվենցիայի պոտենցիալ կողմ (կամ դրա սկզբունքներով առաջնորդվող պետություն), Ադրբեջանը կրում է պատասխանատվություն իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում մշակութային բազմազանության հարգման և ժառանգության պահպանման համար՝ անկախ դրա էթնիկ պատկանելությունից»,- գրել է կայքը։

Степанакерт был и остается мишенью политики вандализма Азербайджана – monumentwatch.org
Столица Республики Арцах – Степанакерт – была и остается мишенью политики вандализма Азербайджана. Степанакерт, как центр государственности и идентичности Арцаха, в последние годы подвергался и продолжает подвергаться присвоению, осквернению, исламизации и просто уничтожению», – бьет тревогу академическая платформа monumentwatch.org.
«В результате войн, актов геноцида и этнических чисток 2020-2023 годов Азербайджан уничтожил множество памятников на всей территории Арцаха, но особенно важно зафиксировать, что столица Арцаха, Степанакерт, была и остается в центре азербайджанской политики вандализма.
Степанакерт, как центр государственности и идентичности Арцаха, в последние годы подвергался и продолжает подвергаться присвоению, осквернению, исламизации и просто уничтожению. В результате проведенных в последние годы многочисленных исследований и мониторинга, группа Проекта мониторинга культурного наследия Арцаха выявила случаи разрушения ряда памятников в городе. Эти процессы не обошлись без риторики президента Азербайджана Ильхама Алиева, разжигающего расовую ненависть. В частности, 21-го декабря 2023-го года президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на стадионе оккупированного города Степанакерт, заявил, что «Ханкенди (Степанакерт) – старинный азербайджанский район. Это село было основано Карабахским ханом, а после этого азербайджанскими архитекторами и строителями на средства Республики Азербайджана был создан крупный город».
Очевидно, что выступление президента Азербайджана содержит явную фальсификацию и искажение исторических фактов. Очевидно, что «азербайджанизация» самобытности и истории многих населенных пунктов Арцаха, а также города Степанакерта является частью антиармянской политики режима этой страны.
Что касается уничтожения уникальных исторических свидетельств, следует отметить, что азербайджанская сторона разрушила исторический квартал в центре Степанакерта, здания которого были построены в конце XIX и начале XX веков. Были также уничтожены памятники, установленные в память о жертвах Геноцида армян и героических сражениях Арцаха. Была стерта армянская надпись на стене рядом с колокольней-памятником, воздвигнутой в 2015 году в память жертв Геноцида армян.
В феврале 2025 года азербайджанская сторона нанесла значительный ущерб и осквернила ряд надгробий, расположенных в Степанакертском мемориальном комплексе. В частности, были преднамеренно вырезаны и стерты лица борцов за свободу, изображенные на некоторых надгробиях, включая их глаза и рты. Некоторые надгробия были разбиты.
Кроме того, разрабатываются проекты новой культурной инфраструктуры города, которые осуществляются путем уничтожения армянских памятников. В частности, 20 июля 2025 года президент Ильхам Алиев представил участникам III Глобального медиафорума, проходившего в Шуши, план строительства «Музея Победы» в Степанакерте (называемом в Азербайджане «Ханкенди»), который, согласно заявлению президента, разместится в здании «Бывшего партийного комитета Нагорно-Карабахской Автономной области» (резиденции президента Республики Арцах).
2 сентября 2025 года, в День независимости Республики Арцах, азербайджанская сторона снесла здание министерства иностранных дел Арцаха в центре Степанакерта, архитектурное сооружение, созданное в 1950-х годах и включенное в список памятников Республики Арцах.
В феврале 2024 года азербайджанцы уничтожили мемориал Ашоту Гуляну (Бекор), изготовленный скульптором Юрием Самвеляном в рамках ежегодного симпозиума Арцаха 1996 года, а также памятник «Орел», возведенный в 1960-х годах в Верхнем парке Степанакерта еще в советские времена и являющийся символом детства жителей Степанакерта.
Также была разрушена статуя советского государственно-политического деятеля, интеллектуала и литературоведа Александра Мясникяна, расположенная на улице Мартуни в Степанакерте, скульптором которой был Юрий Ованнисян. Азербайджан также уничтожил бюст Шарля Азнавура в сквере армяно-французской дружбы в Степанакерте.16 февраля 2024 года азербайджанская сторона демонтировала бюст адмирала Ивана Исакова в городе Степанакерт. В этом же городе Азербайджан уничтожил памятник великому армянскому художнику Ованнесу Айвазовскому, созданный известным русским скульптором Салаватом Щербаковым.
10 января 2023 года в квартале Арцах города Степанакерта был уничтожен бюст бывшего начальника Генерального штаба Армии обороны Республики Арцах генерал-лейтенанта Анатолия Зиневича. Мишенью стал и памятник Степану Шаумяну, общественно-политическому деятелю АрмССР.
В Степанакерте азербайджанская сторона разрушает и целые кварталы города. Это особенно заметно в окрестностях Арцахского государственного университета, где снесены многоквартирные и частные дома, а здание университета «реконструировано» и перестроено (подробнее см.: Под предлогом создания «нового университета» Азербайджаном снесено и видоизменено здание Арцахского государственного университета).
Заметна тенденция к изменению внешнего облика города, целых комплексов зданий, что достигается путем проведения масштабных разрушений в разных частях города. Уничтожается частная собственность граждан, насильственно перемещенных из Степанакерта, вместе со всем их имуществом.
После сноса здания Национального собрания, 5 июля 2023 года Ильхам Алиев заложил первый камень в основание нового административного здания на месте снесенных зданий Национального собрания и Союза азатамартиков.
Азербайджанская сторона также начала работы по реконструкции проспекта Азатамартикнери, одной из центральных улиц Степанакерта. Следует отметить, что азербайджанская сторона «реконструирует» городской музыкальный колледж, прилегающие здания и строительную технику возле Степанакертского геологического музея.
Кроме того, азербайджанская сторона свалила 50-метровый креста с подсветкой на одном из холмов возле села Дашушен под Степанакертом.
Согласно последним данным, информация о разрушениях в Степанакерте была дополнена на основе обновлений спутниковых снимков Google Earth, проведённых Центром культуры и туризма Арцаха.
В частности, уничтожены памятники героям Великой Отечественной войны — маршалу Ованесу Баграмяну и лётчику Нельсону Степаняну, деятелям культуры — Генриху Бархударяну, Ованесу Туманяну, Хачатуру Абовяну, Ваграму Папазяну, правозащитнику Андрею Сахарову, а также участникам освободительного движения и защитникам родины – Христофору Иваняну, Юрию Погосяну и Александру Цатуряну».