ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև երկշաբաթյա հրադադարի մասին հայտարարությունը կարևոր է համարել ամբողջ աշխարհի համար՝ ասելով, որ Իսլամական Հանրապետությունը կարող է սկսել վերականգնման գործընթացը, և Մերձավոր Արևելքում կարող է սկսվել «ոսկե դարաշրջան»։
«Մեծ օր է աշխարհի համար… Իրանը ցանկանում է, որ սա տեղի ունենա, նրանք հոգնել են… Ինչպես ԱՄՆ-ը, Մերձավոր Արևելքը նույնպես կարող է ոսկեդար ապրել», - գրել է նա Truth Social-ում։
Թրամփը նաև խոստացել է, որ ԱՄՆ-ն կօգնի «կարգավորել» Հորմուզի նեղուցում իրավիճակը, և որ իրենց նավատորմը կլինի «մոտակայքում»՝ համոզվելու համար, որ ամեն ինչ լավ կընթանա։
Հիշեցնենք՝ չորեքշաբթի երեկոյան Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն և Իրանը համաձայնության են եկել երկշաբաթյա հրադադարի շուրջ: Նա ասել էր, որ ԱՄՆ-ն Իրանից ստացել է 10 կետից բաղկացած առաջարկ, որը կարող է ծառայել որպես բանակցությունների աշխատանքային հիմք:

US President Donald Trump has hailed a “big day for world peace”, after Washington and Tehran agreed to a two-week ceasefire, The National reported.
His post on Truth Social came shortly after Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said Lebanon would not be included in the ceasefire, contradicting Iran's version of the agreement.
“The United States will be helping with the traffic build-up in the Strait of Hormuz. There will be lots of positive action,” Mr Trump wrote. He added that there was “big money” to be made.
“Iran can start the reconstruction process,” he said. “This could be the Golden Age of the Middle East.”