Հորդառատ անձրևների դեպքում գետերի մերձափնյա հատվածներում հնարավոր են հեղեղումներ. Լևոն Ազիզյան
«2025 թվականի նոյեմբերը եղել երկրորդ ամենաչոր և տաք ամիսը՝ սկսած 1935 թվականի դիտարկումներից։ 2026 թվականի փետրվարին օդի ջերմաստիճանը կազմել է 0.1 աստիճան, որը նորմայից բարձր էր 4.9 աստիճանով, այն ամենատաք փետրվարն էր դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում»,-«Արմենպրեսի» մամուլի սրահում ասաց ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Նա հյատնեց, որ փետրվարը նաև տեղումնառատ էր և տեղումների քանակը կազմել է 78 մմ, որը նորմայի 206 %-ն է։
Ազիզյանն ասաց, որ մարտ ամիսը տեղունառատ է եղել, իսկ ջերմաստիճանը նորմայի սահմաններում և այն ամենատեղումնառատն է սկսած 1935 թվականից, իսկ ընդհանուր քանակը 98 մմ է եղել, կամ նորմայի 198%-ը։
«Եթե ընդհանրացնենք նոյեմբեր-մարտ ամսվա դիտված հիդրոօդերևութաբանական պայմանները, ապա դրանք 2026 թվականի գարնանային վարարումների ձևավորման վրա կունենան նորմայից բարձր ազդեցություն»,-ասաց Ազիզյանը՝ հավելելով, որ  ձյան շերտը մարտին նորմայից բարձ են եղել՝ 157%։
Ապրիլ ամսին, ըստ Ազիզյանի, օդի ջերմաստիճանը կանխատեսվում է նորմայից 1 աստիճան ցածր, իսկ մայիս-հունիսին նորմայից 1 աստիճան բարձր և կանխատեսվում է, որ գարնանային վարարումները կլինի նորմաների 100-130 %-ի սահմաններում, իսկ առանձին գետերում 140-160%-ի սահմաններում։
«Ըստ կանխատեսումների, տարին կլինի բավական ջրառատ, իսկ գետերում ջրերի առավել անցումները կանխատեսվում են ապրիլի երրորդ տասնօրյակին և մայիսի առաջին և երկրորդ տասնօրյակին, իսկ հորդառատ անձրևների դեպքում գետերի մերձափնյա հատվածում հնարավոր են հեղեղումներ, որոնց վերաբեր կանխատեսումները հնարավոր կլինի միայն 3-4 օր առաջ։
Կանխատեսում ենք Ախուրյանի ջրամբարում 100% ջրալցվածություն, «Արփի լիճ» ջրամբարում 80-85%, Ապարանի ջրամբարում՝ 82-88%, Ազատի և Մարմարիկի ջրամբարում՝ 100%։ Կանխատեսման արդարացման դեպքում այն կլինի վերջին 15 տարիներին ամենաբարձր արժեքը»,-ասաց Լևոն Ազիզյանը

В Армении в случае ливней возможны подтопления: названы опасные периоды
Ноябрь 2025 года стал вторым самым теплым и засушливым месяцем с начала наблюдений, ведущихся с 1935 года. В феврале 2026 года средняя температура воздуха составила 0,1 градуса, что на 4,9 градуса выше нормы – это был самый теплый февраль за всю историю наблюдений. Об этом в пресс-центре агентства «Арменпресс» 10 апреля сообщил директор «Центра гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды Армении Левон Азизян.
Он отметил, что февраль также был богатым на осадки: их количество составило 78 мм, что равно 206% от нормы.
По словам Азизяна, март также оказался дождливым, при этом температура воздуха оставалась в пределах нормы. Этот месяц стал самым богатым на осадки с 1935 года: их общий объем составил 98 мм, или 198% от нормы.
«Если обобщить гидрометеорологические условия за период с ноября по март, то они окажут влияние выше нормы на формирование весенних паводков 2026 года», – отметил Азизян, добавив, что снежный покров в марте также превысил норму и составил 157%.
По его словам, в апреле температура воздуха ожидается на 1 градус ниже нормы, а в мае-июне – на 1 градус выше. Весенние паводки прогнозируются в пределах 100-130% от нормы, а в отдельных реках – 140-160%.
«Согласно прогнозам, в этом году осадки будут весьма обильными. Пиковые уровни воды в реках ожидаются в третьей декаде апреля, а также в первой и второй декадах мая. В случае сильных дождей возможны подтопления в прибрежных зонах рек, однако точные прогнозы по ним можно будет дать за 3-4 дня», – сообщил Азизян.
Он также отметил, что при подтверждении прогнозов уровень наполнения водохранилищ может достичь: Ахурянского – 100%, озера Арпи – 80-85%, Апаранского – 82-88%, Азатского и Мармарикского – 100%. Это станет самым высоким показателем за последние 15 лет.