Հորդառատ անձրևների դեպքում գետերի մերձափնյա հատվածներում հնարավոր են հեղեղումներ. Լևոն Ազիզյան
«2025 թվականի նոյեմբերը եղել երկրորդ ամենաչոր և տաք ամիսը՝ սկսած 1935 թվականի դիտարկումներից։ 2026 թվականի փետրվարին օդի ջերմաստիճանը կազմել է 0.1 աստիճան, որը նորմայից բարձր էր 4.9 աստիճանով, այն ամենատաք փետրվարն էր դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում»,-«Արմենպրեսի» մամուլի սրահում ասաց ՇՄՆ Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Նա հյատնեց, որ փետրվարը նաև տեղումնառատ էր և տեղումների քանակը կազմել է 78 մմ, որը նորմայի 206 %-ն է։
Ազիզյանն ասաց, որ մարտ ամիսը տեղունառատ է եղել, իսկ ջերմաստիճանը նորմայի սահմաններում և այն ամենատեղումնառատն է սկսած 1935 թվականից, իսկ ընդհանուր քանակը 98 մմ է եղել, կամ նորմայի 198%-ը։
«Եթե ընդհանրացնենք նոյեմբեր-մարտ ամսվա դիտված հիդրոօդերևութաբանական պայմանները, ապա դրանք 2026 թվականի գարնանային վարարումների ձևավորման վրա կունենան նորմայից բարձր ազդեցություն»,-ասաց Ազիզյանը՝ հավելելով, որ  ձյան շերտը մարտին նորմայից բարձ են եղել՝ 157%։
Ապրիլ ամսին, ըստ Ազիզյանի, օդի ջերմաստիճանը կանխատեսվում է նորմայից 1 աստիճան ցածր, իսկ մայիս-հունիսին նորմայից 1 աստիճան բարձր և կանխատեսվում է, որ գարնանային վարարումները կլինի նորմաների 100-130 %-ի սահմաններում, իսկ առանձին գետերում 140-160%-ի սահմաններում։
«Ըստ կանխատեսումների, տարին կլինի բավական ջրառատ, իսկ գետերում ջրերի առավել անցումները կանխատեսվում են ապրիլի երրորդ տասնօրյակին և մայիսի առաջին և երկրորդ տասնօրյակին, իսկ հորդառատ անձրևների դեպքում գետերի մերձափնյա հատվածում հնարավոր են հեղեղումներ, որոնց վերաբեր կանխատեսումները հնարավոր կլինի միայն 3-4 օր առաջ։
Կանխատեսում ենք Ախուրյանի ջրամբարում 100% ջրալցվածություն, «Արփի լիճ» ջրամբարում 80-85%, Ապարանի ջրամբարում՝ 82-88%, Ազատի և Մարմարիկի ջրամբարում՝ 100%։ Կանխատեսման արդարացման դեպքում այն կլինի վերջին 15 տարիներին ամենաբարձր արժեքը»,-ասաց Լևոն Ազիզյանը

Armenia is likely to face an elevated risk of spring flooding following an unusually warm and wet winter, the country’s Hydrometeorology and Monitoring Center has said.
Speaking at a press conference on Friday, its director, Levon Azizyan, noted that November 2025 was the second driest and warmest November since records began in 1935. In contrast, February 2026 was the warmest February on record, with an average temperature of 0.1C – 4.9°C above the seasonal norm – accompanied by significantly higher-than-average precipitation.
Rainfall in February reached 78 mm, more than double the norm at 206%. March continued the trend, becoming the wettest March since 1935, with 98 mm of precipitation, or 198% of average levels. Snow cover during the month was also substantially above normal, reaching 157% of typical levels.
Azizyan said that, taken together, the hydrometeorological conditions observed between November and March are expected to have a stronger-than-usual impact on the development of spring flooding in 2026.
Temperatures in April are forecast to be around 1C below average, before rising to about 1C above normal in May and June. Spring river flows are projected at between 100% and 130% of seasonal norms, with some rivers potentially reaching 140–160%.
Peak river discharge is expected in late April and during the first half of May. Authorities warn that heavy rainfall during this period could lead to localised flooding in riverside areas, although such events can typically only be forecast three to four days in advance.
Reservoir levels are also expected to be high. The Akhuryan, Azat and Marmarik reservoirs are forecast to reach full capacity, while Aparan is expected to reach 82–88% and Lake Arpi 80–85%.
If these projections materialize, reservoir levels would reach their highest levels in the past 15 years, Azizyan added.