Որ դեպքում ԿԸՀ-ն չի գրանցի քաղաքական ուժին
«Մեր Ընտրական օրենսգիրքը, ըստ էության, այնքան ազատական է, որ քաղաքական ուժը որպեսզի չգրանցվի, ինքը պետք է բավականին ջանք գործադրի»,- ԱԺ-ում ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2024-2025 թթ. գործունեության մասին հաղորդման ներկայացման ժամանակ ասաց ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը։
Որպես օրինակ նշեց, որ քաղաքական ուժը պետք է միտումնավոր փաստաթղթեր չներկայացնի։
«Եթե փաստաթղթերը ներկայացնում է նույնիսկ թերի, ԸՕ-ն պահանջում է  տվյալ քաղաքական ուժին տալ 48 ժամ, որպեսզի թերությունները շտկվեն։ ԸՕ-ն թույլ չի տալիս փասաթղթերը  թերի լինելու, սխալների պատճառով չընդունել։ ԿԸՀ-ն պարտավոր է ընդունել փաստաթղթերն այնպես, ինչպես ներկայացնում է քաղաքական ուժը։ Եթե ներկայացնելուց հետո պարզվում է, որ կան թերություններ, ԿԸՀ-ն պարտավոր է տալ ժամանակ, որպեսզի թերությունները շտկվեն»,- մանրամասնեց Վ. Հովակիմյանը։
Նա նշեց, որ միայն մեկ պարագայում կարող է քաղաքական ուժը չգրանցվել, օրինակ, եթե, կուսակցությունը կամ դաշինքը հրաժարվի  թերությունները վերացնել. «Ավելին՝ նիստով է տեղի ունենում, թափանցիկ, այսինքն քաղաքական ուժը պետք է հրապարակային հրաժարվի օրենքով սահմանված փասատաթղթերը ներկայացնելուց կամ սխալ ներկայացված փաստաթղթերն ուղղելուց։ Այդ դեպքում չի ստացվում, որ ԿԸՀ-ն չգրանցեց ինչ -որ մեկին»։

Parties can be denied registration only if they refuse to fix errors, says Armenian election chief
Armenian Central Electoral Commission (CEC) Chairman Vahagn Hovakimyan has said that political parties can be denied registration only if they refuse to correct mistakes in their paperwork.
Presenting the commission’s 2024-2025 activity report in the parliament on Friday, Hovakimyan emphasized that the law obliges the CEC to accept all submissions, even incomplete ones, and grant parties 48 hours to remedy deficiencies. “The Electoral Code does not allow us to reject documents because of mistakes or omissions. We must accept them as they are and give time for corrections,” he said.
He noted that the only circumstance under which registration fails is when a party or alliance publicly declines to submit required documents or fix errors. “It happens transparently, in session, meaning the political force must openly refuse. Only then does registration fail,” Hovakimyan explained.
The chairman stressed that the system prevents arbitrary rejection, making non-registration a consequence of a party’s own refusal rather than a CEC decision.