Մшhն այնքան սարսափելի չէ, ավելի սարսափելի է մե ռելի պես ապրելը. Արթուր Ավանեսյան
«Ինձ համար կա մի հստակ բան՝ հայրենիքը պետք է պաշտպանել, և եթե այսօրվա իշխանությունները չեն պաշտպանում մեր հայրենիքը, մենք փոխելու ենք այդ իշխանությունները»,- Ազատության հրապարակում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության հանրահավաքի ժամանակ ունեցած ելույթում ասաց  «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգության հարցերով թիմի ղեկավար, գնդապետ, արցախցի հետախույզ Արթուր Ավանեսյանը։
Նա նշեց, որ ինքն այսօր այդ փոփոխության պայքարի զինվորն է, այնպիսի փոխոփության, որ փրկելու է  մարդկանց կյանքը երկրում, կանխելու է պատերազմները։
«Որպես զինվորական՝ ես լավագույնս գիտեմ խաղաղության արժեքը, քանի որ պատերազմի գինը ես գիտեմ շատերից լավ, տեսել եմ, թե ինչպես են իմ ընկերները զոհվում պատերազմում, ինքս էլ դրա համար  անձնական ծանր գին եմ վճարել։
Բայց և այնպես, մահն այնքան սարսափելի չէ, ավելի սարսափելի է  մեռելի պես ապրելը։ Հայաստանն այրամբ է վճարել խաղաղություն ունենալու համար»,- ասաց Ա. Ավանեսյանը։
Նա ընդգծեց, որ կա մի մեկ առաջնորդ, ով կարող է ապահովել մնայուն, ուժեղ խաղաղություն. «Դա հաջորդ վարչապետ Սամվել Կարապետյանն է։
Սամվել Կարապետյանը շատ լավ գիտի,  թե ինչպիսի զոհությունների են գնացել հազարավոր հայեր մեր հողը պաշտպանելու համար, հազարավոր հայերի է  օգնության ձեռք մեկնել, ովքեր կորցել են իրենց տները, աջակցել է վիրավոր զինվորներին ու նրանց ընտանիքներին»։
Ա. Ավանեսյանը նշեց, որ այսօր  մենք կանգնած ենք ընտրության առաջ՝ կգնա՞նք վախի և ստորացաման ճանապարհով, թե՞ արժանապատվության և ուժի ճանապարհով։
«Վախ... ես տեսել եմ վախը մեր թշնամու աչքերում, սահմանին, կռվի ժամանակ, բայց ոչ երբեք հայ զինվորի աչքերում, ոչ երբեք հայ ժողովրդի աչքերում։
Մեր ընտրությունը միակն է ու հստակ՝ մենք ընտրում ենք արժանապատվությունը, եկեղեցին, մեր հայրենիքը։
Հայաստանի անվտանգությունը փոխվելու է, ուժեղանալու է, Հայաստանում հաստատվելու է ուժեղ և մնայուն խաղաղություն, մենք Սամվել Կարապետյաի  հետ գիտենք՝ ինչպես դա անել»,- ասաց Ա.Ավանեսյանը։

Артур Аванесян: Смерть не так страшна, гораздо страшнее – жить как мертвый
На площади Свободы в Ереване 11 апреля в ходе митинга возглавляемой бизнесменом и благотворителем Самвелом Карапетяном партии «Сильная Армения» легендарный арцахский разведчик, кавалер ордена «Боевой крест» второй степени, руководитель команды по вопросам безопасности «Сильной Армении» Артур Аванесян (Кандаз) заявил о необходимости смены власти в стране.
«Для меня четко одно: Родину нужно защищать, и если нынешние власти страны этого не делают, мы осуществим смену власти», – сказал Аванесян.
По его словам, он сегодня является «солдатом борьбы за перемены», которые, как он указал, позволят спасти жизни людей и предотвратить войны.
Аванесян отметил, что как военный, он лучше всех знает цену мира, поскольку знает цену войны и «видел, как погибают товарищи в войне, а также сам заплатил тяжелую личную цену».
«Однако смерть не так страшна, гораздо страшнее – жить как мертвый. Армения кровью  заплатила за возможность иметь мир», – подчеркнул он.
Он также заявил, что обеспечить сильный и устойчивый мир способен один лидер – «следующий премьер-министр Самвел Карапетян».
Аванесян добавил, что Карапетян прекрасно знает, на какие жертвы пошли тысячи армян ради защиты нашей земли, он протянул руку помощи тысячам людей, которые потеряли свои дома, оказывал поддержку раненым военным и их семьям.
По его словам, сейчас Армения стоит перед выбором – «идти по пути страха и унижения или по пути достоинства и силы».
«Я видел страх в глазах врага – на границе, во время боя, но никогда не видел страха в глазах армянского солдата или народа. Наш выбор – четкий: мы выбираем достоинство, церковь, нашу Родину», – заявил он.
В заключение Аванесян выразил уверенность, что безопасность Армении будет укреплена и в стране установится сильный и устойчивый мир. «Мы с Самвелом Карапетяном знаем, как это сделать», – подчеркнул он.