Իրանն արձագանքում է Թրամփին. Եթե իրանական նավահանգիստների անվտանգությունը սպառնալիքի տակ լինի, Պարսից կամ Օմանի ծոցերի ոչ մի նավահանգիստ անվտանգ չի մնա
12:24 13/04/2026
Իրանական կողմն արձագանքել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ասյօր հնչեցրած սպառնալիքներին։ Իրանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ,  «Խաթամ ​​ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբի խոսնակը նշել է, որ Պարսից և Օմանի ծոցերում անվտանգության ապահովումը կոլեկտիվ գործ է, հայտարարելով, որ նման անվտանգությունը պետք է վերաբերի բոլորին կամ ոչ մեկին։
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ Իրանի զինված ուժերը ազգային իրավունքների պաշտպանությունը համարում են բնական և օրինական պարտականություն, ներառյալ երկրի տարածքային ջրերում ինքնիշխանության իրականացումը։
«Խաթամ ​​ալ-Անբիա» կենտրոնական շտաբի խոսնակը հավելել է, որ Իրանի ջրերում ծովային անվտանգության պաշտպանությունը կշարունակվի վճռականորեն, և վերահաստատել է, որ թշնամու ուժերին կապված նավերին թույլատրված չէ անցնել Հորմուզի նեղուցով։
Հայտարարության համաձայն, այլ նավերը կարող են շարունակել տարանցումը նեղուցով, եթե համապատասխանեն Իրանի զինված ուժերի կողմից սահմանված կանոնակարգերին։
«Շարունակական սպառնալիքների պատճառով Իրանը կներդնի Հորմուզի նեղուցը վերահսկելու մշտական ​​մեխանիզմ նույնիսկ հակամարտության ավարտից հետո»,-ասված է հայտարարության մեջ։
Նա  նաև անօրինական է որակել ԱՄՆ-ի կողմից միջազգային ջրերում ծովային տեղաշարժի վրա դրված սահմանափակումները և դրանք բնութագրել է որպես ծովահենության գործողություններ։
Խոսնակը զգուշացրել է, որ եթե իրանական նավահանգիստների անվտանգությունը սպառնալիքի տակ լինի, Պարսից կամ Օմանի ծոցերի ոչ մի նավահանգիստ անվտանգ չի մնա։

Iran's military warns no security for anyone if its ports are threatened
Iran's military has warned that any threat to its ports would trigger a broader regional response, declaring that no port in the Persian Gulf or the Sea of Oman would remain secure if its own maritime facilities are targeted, Press TV reported.
Lieutenant Colonel Ebrahim Zolfaqari, spokesperson for the Khatam al-Anbiya Central Headquarters, said in a statement on Monday that ensuring security in the two strategic water bodies is a collective matter, emphasizing that such security must either apply to all parties or to none.
He underscored that the Iranian Armed Forces consider the defense of the country's national rights a natural and lawful obligation, including the exercise of sovereignty in the country's territorial waters.
Zolfaqari went on to highlight that protection of maritime security in Iranian waters will continue decisively, reaffirming that vessels linked to enemy forces are not allowed to pass through the Strait of Hormuz.
Other vessels might continue transit through the Strait on the condition they comply with regulations set by the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran, the senior Iranian military official stated.
He noted that Iran, in light of the ongoing threats, will implement a permanent mechanism to control the Strait of Hormuz even after the resolution of the current crisis.
He described restrictions imposed by the United States on maritime transit in international waters as illegal, and tantamount to acts of piracy.
The spokesperson finally warned that if the security of Iranian ports is jeopardized, no ports in the Persian Gulf or the Sea of Oman would remain safe.