Արգամ Դալլաքյանը չի հանդիսանում անկողմնակալ դատախազ. Արամ Վարդևանյան
«Ինձ համար անհասկանալի պայմաններում դատական նիստը հետաձգվեց, այն շարունակվելու է ապրիլի 17-ին»,-դատական նիստի ընդմիջումից հետո Հակակոռուպցիոն դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց գործարար, ազգային բարերար Սամվել Կարպետյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա նշեց՝ նույնիսկ մեկ ժամն էական նշանակություն ունի մեզ համար, իրենք փաստացի զրկվել են արդեն երկու օրից։
«Այդ մեկ ժամը կարող է ծառայել քաղաքական գործընթացներին պատշաճ մասնակցության համար, նույնիսկ այդ մեկ ժամը։ Փաստացի զրկվել ենք արդեն երկու օրից, որի համաչափությունը, անհրաժեշտությունը, ողջամտությունը չեմ կարողանում ընդունել»,-նշեց նա։
Պաշտպանները դատարանին միջնորդում են վերացնել տնային կալանքը որպես խափանման միջոց։
«Մենք ասում ենք՝ տնային կալանքը պետք է վերացվի, այն ողջամիտ լինել չի կարող։ 2026 մարտի 14-ի դատական ակտում նախագահությամբ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Վարդգես Ստեփանյանի նշվում էր մեկ հանգամանք, թե ինչու է տնային կալանքը մեկ ամսով երկարաձգվում։ Դատախազ Դալլաքյանն այդ ակտը չի բողոքարկել, մինչդեռ այսօր միջնորդում է երեք ամսով երկարացնել տնային կալանքը։ Դալլաքյանը համաձայն էր, որ մեկ ամիս պետք է երկարացվի տնային կալանքը բացառապես այն հիմքով, որ նախաքննության ընթացքում պետք է գործողություններ կատարվեն։ Մինչդեռ նախաքննությունն ավարտվել է, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է, ակտիվ գործողություններ չկան, բայց հիմա գալիս է ու դիրքորոշում ներկայացնում երեք ամսով տնային կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ։ Արգամ Դալլաքյանը չի հանդիսանում անկողմնակալ դատախազ։ Սա իրավական գործընթաց չէ, տեսնում ենք քաղաքական հետապնդում, միայն այդ դեպքում է, որ կարող է այդպես լինել»,-ասաց նա։

«Каждый час важен»: защита Самвела Карапетяна раскритиковала перенос заседания на 17 апреля
Антикоррупционный суд в Армении ввиду истечения отведенного времени перенес судебное заседание по уголовному делу в отношении бизнесмена, благотворителя и лидера партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна на 17 апреля. Заседание было прервано без завершения рассмотрения вопроса о мере пресечения в отношении бизнесмена.
«По непонятным для меня причинам, судебное заседание было отложено, оно продолжится 17 апреля», – заявил во дворе Антикоррупционного суда в беседе с журналистами адвокат предпринимателя, национального благотворителя Самвела Карапетяна Арам Вардеванян.
Он отметил, что для них существенное значение имеет даже один час, фактически, они уже лишились двух дней.
«Этот один час может быть использован для надлежащего участия в политических процессах – даже этот один час. Фактически, мы уже лишились двух дней, и я не могу принять соразмерность, необходимость и разумность происходящего», – подчеркнул он.
Адвокаты представили в суд ходатайство об отмене домашнего ареста как меры пресечения в отношении Самвела Карапетяна.
«Мы заявляем, что домашний арест должен быть отменен, он не может считаться разумным. В судебном акте от 14 марта 2026 года под председательством судьи Антикоррупционного суда Вардгеса Степаняна был указан один мотив, почему домашний арест продлевается на один месяц. Прокурор Даллакян не обжаловал этот акт, тогда как сегодня он ходатайствует о продлении домашнего ареста Карапетяну на три месяца. Даллакян тогда был согласен с тем, что домашний арест Карапетяну должен быть продлен на один месяц – исключительно на основании необходимости проведения следственных действий. Между тем, предварительное следствие завершено, обвинительное заключение утверждено, активных следственных действий нет, однако теперь он представляет позицию о продлении домашнего ареста Карапетяну на три месяца.
Аргам Даллакян не является беспристрастным прокурором. Это не правовой процесс – мы видим политическое преследование; только в таком случае подобное возможно», — заявил он.