Նավթի գների աճի ֆոնին՝ ԱՄՆ-ն երկարաձգել է «Լուկօյլի» դեմ պատժամիջոցների մեղմացումը
ԱՄՆ-ն երկարաձգել է «Լուկօյլի» նկատմամբ պատժամիջոցների մեղմացումը՝ նավթի գների աճի ֆոնին։ Deutsche Welle-ի հաղորդմամբ, ԱՄՆ պաշտոնյաների խոսքով, ռուսական նավթային ընկերության նկատմամբ պատժամիջոցների մեղմացումը երկարաձգելու որոշումը կայացվել է համաշխարհային շուկայում նավթի և վառելիքի գների աճը զսպելու համար։
Խոսքը գնում է «Լուկօյլ» ապրանքանիշի բենզալցակայաններին Ռուսաստանից դուրս, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգներում, գործունեության թույլտվություն տալուն: Ֆինանսների նախարարության Արտասահմանյան ակտիվների վերահսկողության գրասենյակի (OFAC) կողմից տրված նոր լիցենզիան թույլ է տալիս այդ կայաններին շարունակել գործել մինչև հոկտեմբերի 29-ը: Ըստ պայմանների, կայանները կարող են իրականացնել բնականոն առևտրային գործունեություն, ինչպիսիք են վառելիքի գնումը, ապահովագրության վճարումը և աշխատակիցների աշխատավարձերի վճարումը: Գործակալությունը շեշտել է, որ որոշման նպատակն է նվազագույնի հասցնել պատժամիջոցների ազդեցությունը վերջնական սպառողների վրա:
Նավթի գները կտրուկ աճել են փետրվարի վերջին Իրանի վրա ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից հասցված ավիահարվածներից հետո, որոնք սրել են հակամարտությունը Մերձավոր Արևելքում: Արդյունքում, ԱՄՆ-ում բենզինի գները գերազանցել են մեկ գալոնի համար 4 դոլարը, ինչը ամենաբարձր մակարդակն է 2022 թվականից ի վեր և լրացուցիչ մարտահրավեր է Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի համար:
Միևնույն ժամանակ, Կրեմլը հայտարարել է, որ պաշտոնական տեղեկատվություն չի ստացել ռուսական նավթի գնումների վերաբերյալ այլ մեղմացնող միջոցառումների երկարաձգման մասին: Նախկինում ԱՄՆ-ն ժամանակավորապես թույլատրել էր որոշակի գործարքներ ռուսական էներգետիկ ռեսուրսների հետ՝ համաշխարհային գները կայունացնելու համար, սակայն այդ միջոցառումների ժամկետը լրացել է ապրիլի 11-ին:

На фоне роста цен на нефть США продлили послабления по санкциям против «Лукойла»
США продлили послабления по санкциям против "Лукойла" на фоне роста цен на нефть. Как сообщили американские чиновники, продлить действие послаблений санкционного режима в отношении российской нефтяной было решено сделано для того, чтобы сдержать рост цен на нефть и топливо на мировом рынке, пишет DW.
Речь идет о разрешении на работу автозаправочных станций под брендом "Лукойл" за пределами России, в том числе в США. Новая лицензия, выданная Управлением по контролю за иностранными активами Минфина (OFAC), позволяет таким АЗС продолжать деятельность до 29 октября.
Согласно условиям, станции могут осуществлять обычные коммерческие операции - закупать топливо, оплачивать страховки и выплачивать зарплаты сотрудникам. В ведомстве подчеркнули, что цель решения - минимизировать влияние санкций на конечных потребителей.
Рост цен на нефть усилился после ударов США и Израиля по Ирану в конце февраля, что привело к эскалации конфликта на Ближнем Востоке. В результате стоимость бензина в США превысила 4 доллара за галлон - это максимальный уровень с 2022 года и дополнительный вызов для администрации Дональда Трампа.
Тем временем, в Кремле заявили, что не получали официальной информации о продлении других послаблений, касающихся закупок российской нефти. Ранее США временно разрешали отдельные операции с российскими энергоресурсами для стабилизации мировых цен, однако срок этих мер истек 11 апреля.