Իրանը հայտնել է իր պատվիրակությանը՝ Իսլամաբադ բանակցությունների ուղարկելու պայմանը
Մինչև Միացյալ Նահանգների հետ հրադադարի ավարտը Իրանը բանակցային խումբ կուղարկի Իսլամաբադ՝ բանակցությունների նոր փուլի համար՝ կախված ամերիկյան կողմից դրական ազդանշան ստանալուց։ Al Jazeera-ին ասել է Իրանի խորհրդարանի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հանձնաժողովի ղեկավար Իբրահիմ Ազիզին։
«Մենք երբեք չենք վախեցել բանակցությունների սկզբունքից։ Հնարավոր է՝ այսօր կամ վաղը, հետագա գնահատումից հետո, մենք սա հավանական կհամարենք, եթե ամերիկյան բանակցային թիմը և Իրանից ստացված հաղորդագրությունները դրական ազդանշան տան», - ասաց նա։
Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, նախօրեին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ իր ներկայացուցիչները մեկնում են Իսլամաբադ՝ Իրանի հարցով բանակցությունների: ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Մայք Վալցը պնդել է, որ ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կվերսկսվեն առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում, սակայն IRNA-ն հաղորդել է, որ Իրանը դուրս է եկել բանակցությունների երկրորդ փուլից:

В Иране назвали условие отправки делегации на переговоры в Исламабад
Иран отправит переговорную группу в Исламабад для участия в новом раунде переговоров перед окончанием перемирия с США при условии позитивного сигнала от американцев, сообщил телеканалу Al Jazeera глава комитета по национальной безопасности и внешней политике парламента Ирана Ибрагим Азизи.
«Мы никогда не боялись принципа переговоров. Возможно, сегодня или завтра, после дальнейшей оценки, мы сочтем это вероятным, при условии, что американская переговорная группа и сообщения, которые они получили от Ирана, дадут позитивный сигнал», - сказал он.
Как передает РИА Новости, в воскресенье президент США Дональд Трамп сообщил, что его представители направляются в Исламабад для участия в переговорах по Ирану. Американский постпред при ООН Майк Уолтц утверждал, что переговоры США и Ирана возобновятся в ближайшие 24 часа, однако агентство IRNA передало, что Иран отказался от участия во втором раунде переговоров.