Եթե որոշել եք խոսել, ապա ասեմ, որ ակնհայտորեն վատ ձևաչափ եք ընտրել. Տիգրան Աբրահամյանը՝ Օնիկ Գասպարյանին
09:09 20/04/2026
44-օրյա պատերազմի օրերին ԶՈւ ԳՇ պետի պաշտոն զբաղեցրած Օնիկ Գասպարյանն առաջարկել է ԱԺ փակ ձևաչափի պայմաններում պատասխանել թեմային վերաբերող բոլոր հարցերին՝ «պայթեցնել շրջանառվող բոլոր ստերն ու անհարկի շահարկումները»։ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբկացության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն այս առաջրկի մասին գրում է.
«Առաջին բանը, որ զարմացրեց, այն է, որ պատերազմի ծանր թեման 6 տարի շրջանառվում է, և հենց հիմա է դա սկսել անհանգստացնել Գասպարյանին։
Ինչո՞ւ ԳՇ նախկին պետը չէր անհանգստանում, երբ իշխող ռեժիմը զրպարտում, վիրավորում և վարկաբեկում էր իր հրամանով մարտի գնացած զինծառայողներին։
Ի՞նչ էր զգում գեներալական ճանապարհ անցած մարդը, երբ Եռաբլուրում քաշքշում ու բռնության էին ենթարկվում իր նահատակված զինվորների ծնողները։
Ինչո՞ւ Օնիկ Գասպարյանը հուզական հայտարարություններ չէր անում, երբ ադրբեջանցիները 2021–23 թթ.-ին ներխուժում և օկուպացնում էին ՀՀ ինքնիշխան տարածքները։
Ինչո՞ւ էր Գասպարյանը լուռ, երբ 2023 թվականին ադրբեջանցիները ագրեսիա նախաձեռնեցին շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի դեմ, իսկ հետո՝ բռնազավթեցին այն։
Ինչու՞ է Գասպարյանն անհանգստանում, լարվում և նյարդայնանում միայն այն ժամանակ, երբ պատերազմական հանգամանքներով իր անունն է որևէ ձևով շրջանառվում։
Եթե, այնուամենայնիվ, որոշել եք խոսել, ապա ասեմ, որ ակնհայտորեն վատ ձևաչափ եք ընտրել։
Ձեր ասելիքը պետք է լինի հրապարակային, իսկ հանդիպումների ու շփումների ձևաչափը շահագրգիռ մարդկանց և խմբերի հետ պետք է կայացվի փոխհամաձայնեցված»։
Որևէ մեկս դատավոր չենք, ոչ էլ զերծ սխալներից, սակայն երբեք ավելորդ չէ դրանց համար ներողություն խնդրելը և ճիշտ ճանապարհով շարժվելը։
Իսկ յուրաքանչյուրի իրավական, քաղաքական, բարոյական պատասխանատվության չափը կարող է օբյեկտիվորեն որոշվել այն ժամանակ, երբ դրա համար անհրաժեշտ պայմաններ կձևավորվեն՝ առնվազն իշխանափոխությունից հետո։

Тигран Абрамян – Онику Гаспаряну: Если вы все же решили заговорить, то формат выбран явно неудачный
Оник Гаспарян, занимавший в дни 44-дневной войны 2020 года должность начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении, предложил в Национальном Собрании в закрытом формате ответить на все вопросы, чтобы «развеять всю распространяемую ложь и неуместные спекуляции».
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян, комментируя это предложение, написал:
«Первое, что удивляет: тяжелая тема войны обсуждается уже шесть лет, и лишь сейчас это начало беспокоить Гаспаряна.
Почему бывшего начальника Генштаба не беспокоило, когда правящий режим распространял клевету, оскорблял и дискредитировал военнослужащих, отправившихся в бой по его приказу?
Что чувствовал человек, прошедший генеральский путь, когда в воинском пантеоне ʺЕраблурʺ толкали и подвергали насилию родителей его павших солдат?»
«Почему Оник Гаспарян не выступал с эмоциональными заявлениями, когда в 2021-2023 годах азербайджанцы вторгались на суверенную территорию Армении и оккупировали ее территории?
Почему Гаспарян хранил молчание, когда в 2023 году азербайджанцы начали агрессию против находившегося в блокаде Арцаха, а затем захватили его?
Почему Гаспарян начинает беспокоиться, напрягаться и нервничать только тогда, когда в контексте войны каким-либо образом упоминается его имя?» – отметил Абрамян.
Депутат также подверг критике формат предложенного обсуждения. Он подчеркнул, что, если Гаспарян все же решил выступить с заявлениями, то, по его мнению, был выбран явно неудачный формат:
«Если вы все же решили заговорить, то должен сказать: формат выбран явно неудачный.
То, что вы хотите сказать, должно быть озвучено публично, а формат встреч и общения с заинтересованными лицами и группами должен определяться по взаимному согласованию».
«Никто из нас не является судьей и никто не застрахован от ошибок, однако никогда не бывает лишним попросить за них прощения и двигаться по верному пути.
А степень правовой, политической и моральной ответственности каждого может быть объективно определена тогда, когда для этого будут созданы необходимые условия – как минимум, после смены власти», – резюмировал Абрамян.