Ի՞նչ եմ ասել ԵՄ դեսպանին ուղղված նամակում, ի՞նչ նկատի ունեմ, երբ ասում եմ՝ ՀՀ ընտրություններում Ադրբեջանն ունի իր թեկնածուն. Թաթոյան
12:26 22/04/2026
«Միասնության թևեր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյանը  նամակ է հղել Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին՝ հակազդելու  հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք ԱԺ ընտրություններին Ադրբեջանի միջամտությանը։ Այսօր նա մանրամասնում է, թե ի՞նչ նկատի ունի, երբ ասում է՝ ՀՀ ընտրություններում Ադրբեջանն ունի իր թեկնածուն։
«Պետք է հակազդել հունիս 7-ին Հայաստանում Ազգային ժողովի ընտրություններին ադրբեջանական անօրինական միջամատությանը։
Ի՞նչ նկատի ունեմ։
Վերջին  ժամանակներս ադրբեջանական իշխանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, Ադրբեջանի նախագահի, ՊՆ վերահսկողության ներքո գտնվող լրատվամիջոցներ  հայտարարում են, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ Հայաստանում իշխանությունը մնա այն ուժերի ձեռքում, որոնց գործունեությունը համահունչ է  Ադրբեջանի ռազմավարական նպատակներին։ Դրանից բացի ահաբեկում են  հայ ժողովրդին, սպառնում են պատերազմով, նշում են՝ տարածքային նոր պահանջներ կներկայացնեն,  ակնհայտորեն նկատի ունենալով այն, որ պետք է ամեն ինչ անել վերընտրվի Նիկոլ Փաշինյանն ու ՔՊ-ն։
Քանի որ Եվրամիությունը հայտարարել է, որ ունի գործիքակազմ արտաքին միջամտությունների դեմ պայքարում, մասնավորապես  պայքարելու է  Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի ընտրություններին միջամտության դեմ, ԵՄ պավիրակության ղեկավարին ուղղված նամակով երկու հարց եմ բարձրացրել՝ պետք է հայտարարել, որ կա Հայաստանում Հայաստանի ընտրություններին ադրբեջանական միջամտություն, դատապարտել այդ միջամտությունը, ընդլայնել ԵՄ գործիքակազմը, որով ընթացիկ վերահսկողություն կսահմանվի նաև ադրբեջանական միջամտության դեմ, որ կանխվեն բոլոր փորձերը։
Եթե պայքար ենք տանում ընտրություններին արտաքին միջամտության դեմ,  ապա այդ մոտեցումը պետք է լինի հավասար, տարածվի բոլոր երկիրների վրա  ու բոլոր այն դեպքերի վրա, երբ կա նման միջամտություն»։

Татоян: О чем мое письмо главе делегации ЕС, что я имею в виду, когда говорю о наличии у Баку своего кандидата на выборах в Армении?
13:09 22/04/2026
Кандидат в премьер-министры от партии «Крылья единства» Арман Татоян в письме к главе делегации Европейского союза в Армении, послу Василису Марагосу призвал противодействовать вмешательству Азербайджана в парламентские выборы в Армении, которые состоятся 7 июня.
Сегодня он пояснил, что имеет в виду, говоря о том, что у Азербайджана есть свой кандидат на выборах в Армении.
«Необходимо противодействовать незаконному азербайджанскому вмешательству в выборы в Национальное Собрание Армении 7 июня.
Что я имею в виду?
В последнее время высокопоставленные представители азербайджанской власти, а также СМИ, находящиеся под контролем президента Азербайджана и министерства обороны этой страны, заявляют, что нужно сделать все, чтобы власть в Армении осталась в руках тех сил, чья деятельность созвучна стратегическим целям Азербайджана.
Более того, они запугивают армянский народ, угрожают войной, заявляют о новых территориальных претензиях, явно подразумевая, что необходимо сделать все для переизбрания Никола Пашиняна и партии ʺГражданский договорʺ.
Поскольку Европейский союз заявил, что располагает инструментарием для борьбы с внешним вмешательством и, в частности, намерен противодействовать вмешательству России в выборы в Армении, в письме главе делегации ЕС я поднял два вопроса: необходимо заявить о наличии азербайджанского вмешательства в выборы в Армении, осудить это вмешательство, а также расширить инструментарий ЕС, установив текущий мониторинг и против азербайджанского вмешательства, чтобы предотвратить любые попытки.
Если мы ведем борьбу с внешним вмешательством в выборы, то этот подход должен быть равным, распространяться на все страны и на все случаи, когда имеет место подобное вмешательство», - указал Татоян.