Ոսկե, արծաթե և բրոնզե մեդալներ՝ IATI ինֆորմատիկայի միջազգային 17-րդ օլիմպիադայում
ՀՀ դպրոցականները ոսկե, արծաթե և բրոնզե մեդալներ են նվաճել IATI ինֆորմատիկայի միջազգային 17-րդ օլիմպիադայում, որն անցկացվել է Բուլղարիայի կրթության և գիտության նախարարության աջակցությամբ:
ԿԳՄՍՆ հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից հայտնում են, որ ընթացիկ ուսումնական տարում օլիմպիադան անցկացվել է առցանց ձևաչափով երկու տարիքային խմբերի համար՝ ավագ (10-12-րդ դասարաններ) և կրտսեր (7-9-րդ դասարաններ)։ Հայաստանից օլիմպիադային մասնակցել է 6 ուսումնական հաստատության (Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, «Քվանտ» վարժարան, Այբ դպրոց, Գյումրու Ֆոտոն վարժարան, Գյումրու թիվ 7 և թիվ 41 հիմնական դպրոցներ) 20 աշակերտ։ Հայաստանի մասնակիցներից 11-ն ավագ, իսկ 9-ը՝ կրտսեր տարիքային խմբի 9 աշակերտներ են։
Ավագ տարիքային խմբում Հայաստանի թիմն արժանացել է 1 արծաթե (Գրիգորյան Ալեքս՝ «Քվանտ» վարժարան, 12-րդ դասարան) և 5 բրոնզե (Մացակյան Տիգրան, Գյոզալյան Վահագն՝ Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, 11-րդ դասարան, Գրիգորյան Արեն, Մանուկյան Հայկ՝ «Քվանտ» վարժարան, 10-րդ դասարան, Համբարյան Մամիկոն՝ Գյումրու թիվ 41 հիմնական դպրոց, 9-րդ դասարան) մեդալների։ Վերջին մասնակիցը ցանկություն էր հայտնել մասնակցելու ավագ տարիքային խմբում։
Կրտսեր տարիքային խմբում մեր թիմն արժանացել է 1 ոսկե (Քոչարյան Վաչե՝ «Քվանտ» վարժարան, 8-րդ դասարան) և 2 բրոնզե (Խոնդկարյան Հերբերտ՝ Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, 9-րդ դասարան, Ադամյան Հայկ՝ «Քվանտ» վարժարան, 7-րդ դասարան) մեդալների։
Հայաստանի դպրոցականների օլիմպիական թիմերը ղեկավարել են Արմեն Անդրեասյանը (ԵՊՀ դասախոս), Սամվել Անդրեասյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը (ԵՊՀ մագիստրանտներ)։ Աշակերտների առցանց մասնակցությունն իրականացվել է ԵՊՀ Ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի աջակցությամբ։
Օլիմպիադային մասնակցել է 16 երկրի 440 աշակերտ (ավագ տարիքային խումբ՝ 285 աշակերտ, կրտսեր տարիքային  խումբ՝ 155 աշակերտ):

Armenian students win gold, silver and bronze at 17th IATI Informatics Olympiad
Armenian school students secured a full set of medals at the 17th International Informatics Olympiad (IATI), held online this academic year with the support of Bulgaria’s Ministry of Education and Science.
The competition featured two divisions: senior (grades 10-12) and junior (grades 7-9). Armenia was represented by 20 students from six educational institutions, including the Physics and Mathematics Specialized School named after Artashes Shahinyan, Quantum College, Ayb School, Photon College in Gyumri and Gyumri Basic Schools No. 7 and No. 41.
In the senior division, the Armenian team earned one silver medal and five bronze medals. Alex Grigoryan, a 12th-grade student from Quantum College, claimed silver, while bronze medals were awarded to Tigran Matsakyan and Vahagn Gyozalyan (Shahinyan School, 11th grade), Aren Grigoryan and Hayk Manukyan (Quantum College, 10th grade), and Mamikon Hambaryan (Gyumri School No. 41, 9th grade), who competed in the senior category by choice.
In the junior division, Armenia captured one gold and two bronze medals. Vache Kocharyan, an 8th-grade student from Quantum College, won gold, while Herbert Khondkaryan (Shahinyan School, 9th grade) and Hayk Adamyan (Quantum College, 7th grade) secured bronze.
The Armenian teams were coached by Yerevan State University lecturer Armen Andreasyan, along with graduate students Samvel Andreasyan and Robert Kocharyan. Participation was facilitated with support from the university’s Faculty of Informatics and Applied Mathematics.
The Olympiad brought together 440 students from 16 countries, including 285 participants in the senior division and 155 in the junior division.