Աֆրիկայում որսի ժամանակ փղերը ոտնակոխ են արել ամերիկացի միլիոնատիրոջը
Աֆրիկայում որսի ժամանակ փղերը ոտնակոխ են արել ամերիկացի միլիոնատիրոջ։ Լուրը հայտնում է Daily Mail-ը։
Լրատվամիջոցների հաղորդագրությունների համաձայն՝ 75-ամյա ամերիկացի գործարար և որսորդ Էրնի Դոսիոն մերձարևադարձային անտառում է եղել պրոֆեսիոնալ որսորդի հետ, երբ նրանք անսպասելիորեն հանդիպել են հինգ էգ անտառային փղերի հոտի՝ իրենց ձագով։ Կենդանիները, զգալով սպառնալիք, հարձակվել են տղամարդկանց վրա։
Պրոֆեսիոնալ որսորդը հարված է ստացել և լուրջ վնասվածքներ է ստացել՝ կորցնելով զենքը։ Դոսիոն, զինված լինելով որսորդական հրացանով, չի կարողացել պաշտպանվել և ոտնակոխ է արվել փղերի կողմից։ Աֆրիկյան փղերը համարվում են մոլորակի ամենամեծ ցամաքային կենդանիները. էգերը կարող են հասնել գրեթե չորս մետր բարձրության և զարգացնել մինչև 40 կմ/ժ արագություն, ինչը նրանց դարձնում է չափազանց վտանգավոր հարձակման դեպքում։
Գաբոնում ԱՄՆ դեսպանատունը զբաղվում է գործով և համակարգում է Դոսիոյի մարմնի հայրենիք՝ Կալիֆոռնիա վերադարձը։ Մասնագետները նշում են, որ փղերի հարձակումները, չնայած հազվադեպ են լինում, ամենից հաճախ տեղի են ունենում խիտ բուսականության մեջ հանկարծակի հանդիպումների ժամանակ, հատկապես, եթե հոտը ներառում է ձագեր։

Миллионера из США насмерть затоптали пять слонов во время охоты в Африке
Пять слонов насмерть затоптали американского 75-летнего миллионера Эрни Досио во время охоты на антилоп в лесу африканского государства Габон, пишет Daily Mail, материал перевел aif.ru.
Уточняется, что Досио – профессиональный охотник. Он охотился на слонов, леопардов, носорогов, буйволов и львов по всей Африке, а в США – почти на все виды диких оленей.
«Удача отвернулась от этого уважаемого охотника, когда в тропическом лесу Лопе-Оканда его группа наткнулась на пятерых самок слонов с детенышем. <…> Испуганное стадо слонов тут же набросилось на мистера Досио», – говорится в материале.
По данным издания, Досио владел виноградниками. За охоту в лесу Габона он заплатил более 40 тыс. долларов. (3 млн рублей). Сейчас его тело репатриируется посольством США в Габоне в Лоди, Калифорния.
Автор материала подчеркивает, что африканские слоны – самые крупные из ныне живущих млекопитающих. Самки могут достигать 3,7 метра в холке, весить почти четыре тонны и развивать скорость до 40 км/ч.