Այսօր մենք մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին և, ինչպես միշտ, սգում ենք նրանց հետ միասին. Զախարովա
14:52 24/04/2026
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, լրանում է Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցը։ Հայ պատմաբանների տվյալներով՝ ցեղասպանության զոհ է դարձել ավելի քան 1,5 միլիոն մարդ։ Ավելի քան 600,000 մարդ վտարվել է իրենց տներից, ոչնչացվել են նրանց սրբավայրերը, ինչպես նաև ճարտարապետական ​​հուշարձանները», -Այդ  մասին ապրիլի 24-ին ուրբաթ օրը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Մարիա Զախարովան։
Դիվանագետի խոսքով՝ Ռուսաստանը այս սարսափելի ողբերգությունը սկզբից ի վեր համարել է իր սեփական վիշտը։ Նա նշել է, որ Ռուսաստանի քաղաքներում ամեն տարի անցկացվում են բազմաթիվ հիշատակի միջոցառումներ և արարողություններ։
«Մենք մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում հայ ժողովրդին և, ինչպես միշտ, սգում ենք նրանց հետ այս օրը։ Ես նաև կցանկանայի բոլորին հիշեցնել, որ Ռուսաստանի դիրքորոշումը օբյեկտիվ և հետևողական է. չի կարող լինել որևէ արդարացում  էթնիկ պատկանելության համար զանգվածային ոչնչացման համար»,-ասել է դիվանագետը ճեպազրույցի ժամանակ։

Захарова: Сегодня мы выражаем глубокое сочувствие армянскому народу, скорбим, как всегда, вместе с ним в эту дату
«Сегодня 24 апреля 111-я годовщина Геноцида армян в Османской империи. По оценкам армянских историков, жертвами Геноцида стали более полутора миллионов человек. Свыше шести сотен тысяч человек тогда были изгнаны из собственных домов, были разрушены духовные святыни, были разрушены памятники архитектуры», - заявила на брифинге в пятницу, 24 апреля, официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
По ее словам, в России с самого начала воспринимали эту страшную трагедию как собственное горе. Она отметила, что в городах РФ ежегодно проходят многочисленные поминальные мероприятия, акции.
«И сегодня мы выражаем глубокое сочувствие армянскому народу, скорбим, как всегда, вместе с ним в эту дату. Я также хотела бы напомнить о том, что позиция России объективна и последовательна - массовому уничтожению по национальному признаку не может быть оправданий», - сказала дипломат в ходе брифинга.