Արցախում ոչնչացվում է հայկականությունը և դա արվում է կառավարության շենքից տրվող «կանաչ լույսի» մշտական առկայծման պայմաններում. Աբրահամյան
09:45 27/04/2026
«Իշխող ռեժիմի պարագլուխների՝ Արցախում ոչնչացվող հոգևոր, պատմամշակութային արժեքների վերաբերյալ կրավորական բնույթի մեկնաբանությունները արտաքին աշխարհին փոխանցում են երկու վտանգավոր ուղերձ»,- նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, առաջին ուղերձն է՝ Ադրբեջանին արտոնում են շարունակել ցեղասպան քաղաքականությունը։
Երկրորդ՝ միջազգային հանրությանը իրազեկում են, որ Հայաստանը առանձնապես խնդիրներ չի տեսնում ադրբեջանական վանդալիզմում, և լուրջ քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտություն չկա։
«Արցախում ոչնչացվում է հայկականությունը՝ մեր հազարամյակների հետքն այս տարածաշրջանում, և դա արվում է կառավարության շենքից տրվող «կանաչ լույսի» մշտական առկայծման պայմաններում»,- գրում է Աբրահամյանը։

Armenian MP accuses government of greenlighting cultural erasure in Artsakh
Armenian opposition MP Tigran Abrahamyan on Monday accused the country’s leadership of tacitly enabling the destruction of Armenian cultural heritage in Artsakh, warning that official rhetoric risks emboldening further abuses and signaling indifference to the international community.
Writing on social media, Abrahamyan, a member of the opposition Pativ Unem faction, said statements by senior officials regarding the fate of religious and cultural sites in Artsakh have been “passive in nature” and convey two “dangerous messages”.
“First, they effectively grant Azerbaijan license to continue a genocidal policy,” he said. “Second, they signal to the international community that Armenia does not perceive Azerbaijani vandalism as a serious concern and therefore no substantial intervention is required.”
He further alleged that “Armenian identity in Artsakh—our millennia-old footprint in the region—is being systematically erased,” adding that this process is unfolding “under the constant flicker of a ‘green light’ emanating from the government building”.