Առաջիկայում կշարունակենք ու ավարտին կհասցնենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատումը. Փաշինյան
«Այսօր՝ Հայաստանի անկախությունից ի վեր առաջին անգամ, Հայաստանի բոլոր սահմանային անցման կետերը վերահսկվում են և այնտեղ ծառայություն իրականացվում է Հայաստանի սահմանապահ զորքերի կողմից»,- Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերի կազմավորման օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանն ունեցած ելույթում ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հայտարարեց նաև, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ ունի սահմանազատված և սահմանագծված 12 կիլոմետրանոց սահմանային հատված, որտեղ ծառայություն են իրականացնում ՀՀ սահմանապահ զորքերը։
«Այդ 12 կիլոմետրը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանի թերևս միակ հատվածն է, որտեղ Հայաստանի և Ադրբեջանի Զինված ուժերի ներկայացուցիչները ծառայություն են իրականացնում առանց սաղավարտների, զրահաբաճկոնների, ինքնաձիգների պահունակները պայուսակների եջ դրած»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա հայտարարեց, որ առաջիկայում կշարունակեն ու տրամաբանական ժամկետներում ավարտին կհասցնեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի սահմանազատումը։
«Մենք օրակարգում ունենք նաև Վրաստանի հետ մեր սահմանի սահմանազատման ամփոփման օրակարգը, վրաց գործընկերների հետ այս մասին արդեն պայմանավորվածություններ ունենք։
Սրանով Հայաստանի սահմանների սահմանազատումն ու սահմանագծումը կամփոփվի, և մեր պետությունն իր միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում ավելի վստահ ձևով զարգացման օրակարգի վրա կենտրոնանալու հնարավորություն կունենա»,- ասաց Փաշինյանը։

Пашинян: В ближайшем будущем продолжим и в разумные сроки завершим делимитацию границы между Арменией и Азербайджаном
13:56 27/04/2026
Впервые с момента обретения Республикой Армения независимости все пограничные пункты РА контролируются и там осуществляют службу Пограничные войска РА, заявил Никол Пашинян на мероприятии, организованном по случаю Дня пограничных войск Службы национальной безопасности 27 апреля.
«Уже два года на границах Республики Армения имеется делимитированный и демаркированный 12-километровый участок границы с Азербайджаном, где осуществляют свою службу Пограничные войска РА, и это также очень важная и исключительная ситуация. И я должен отметить, что эти 12 километров – единственный участок границы между Арменией и Азербайджаном, где представители вооруженных сил Армении и Азербайджана осуществляют свою службу без касок, без бронежилетов, а магазины к их автоматам находятся не на автоматах, а в сумках», – отметил Пашинян.
«В ближайшем будущем, конечно, мы продолжим и в разумные сроки завершим делимитацию границы между Республикой Армения и Азербайджаном.
Конечно, в нашей повестке также стоит вопрос о завершении делимитации нашей границы с Грузией, и мы уже достигли соглашения с нашими грузинскими партнерами по этому вопросу.
Этим, по сути, делимитация и демаркация границ Республики Армения будут завершены, и наше государство получит возможность более уверенно сосредоточиться на повестке развития своей международно признанной территории», – сказал Никол Пашинян.
Подробнее - в видео на армянском языке: