Աշխարհի առաջնությանն արդյունքներս կբարելավեմ, քանի որ այս կիլոգրամներով չեմ կարող պայքարել մեդալի համար. Վարազդատ Լալայան
13:30 29/04/2026
«Ինձ համար ստացված մրցումներ էին, քանի որ հաղթել եմ,  իսկ եթե խոսում ենք արդյունքներից, արդյունքներս քիչ էին»,- ասուլիսում աասաց Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, ծանրամարտիկ Վարազդատ Լալայանը։
Նա նշեց, որ մրցակցությունն  ընդհանուր առմամբ թույլ էր, բայց բարձրացրեց այն կիլոգրամնները, ինչին պատրաստ էր։
Հիշեցնենք, որ Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի կրկնակի ոսկե մեդալակիր Վարազդատ Լալայանը կարիերայում երրորդ անգամ ճանաչվել է Եվրոպայի առաջնության հաղթող: Վրաստանի Բաթումի քաղաքում անցկացված առաջնության գերծանր քաշայինների պայքարում Լալայանը ոսկե մեդալը նվաճել է երկամարտի 451 կգ արդյունքով: Առանձին վարժություններում ևս Լալայանը լավագույնն է ճանաչվել: Պոկում վարժությունում հայ ծանրորդը գլխավերևում պահել է 210 կգ կշռող ծանրաձողը, իսկ հրում վարժությունում՝ 241 կգ-ն:
Նա ասաց, որ հիմա հանգստանում են, այնուհետև կսկսեն մարզումները՝  պատրաստվելու աշխարհի առաջնությանը։
«Արդեն աշխարհի առաջնությանն արդյունքներս  կբարելավեմ, ավելի բարձր  կիլոգրամներ կբարձրացնեմ, քանի որ այս  կիլոգրամներով աշխարհի առաջնությանը չեմ կարող պայքարել մեդալի, հաղթանակի համար։
Մեր նպատակն է աշխարհի ռեկորդներ սահմանելը։ Կփորձենք՝ հասնել այդ նպատակին»,- ասաց Վ.Լալայանը։

Вараздат Лалаян: Наша цель – устанавливать мировые рекорды
«Для меня соревнования получились удачными, поскольку я победил. Но если говорить о результатах, то мои показатели были недостаточными», – заявил на пресс-конференции 29 апреля трехкратный чемпион Европы, тяжелоатлет Вараздат Лалаян.
Он отметил, что в целом конкуренция была слабой, однако он поднял именно те веса, к которым был готов.
Напомним, серебряный призер Олимпийских игр и двукратный чемпион мира Вараздат Лалаян в третий раз в карьере стал победителем чемпионата Европы. На первенстве, прошедшем в Батуми, в соревнованиях супертяжеловесов Лалаян завоевал золотую медаль с результатом 451 кг в двоеборье.
В отдельных упражнениях армянский спортсмен также стал лучшим: в рывке он поднял штангу весом 210 кг, а в толчке – 241 кг.
Лалаян сообщил, что сейчас отдыхает, затем начнет тренировки для подготовки к чемпионату мира.
«На чемпионате мира я уже улучшу свои результаты и подниму более серьезные веса, потому что с такими килограммами не смогу бороться ни за медаль, ни за победу.
Наша цель – устанавливать мировые рекорды. Постараемся добиться этой цели», – заявил Вараздат Лалаян.