Մեզ համար շատ կարեւոր է մեկնել Բաքու եւ տեսնել մեր հարազատներին. Վերոնիկա Զոնաբենդի
Վերջերս Բաքվի բանտում գտնվող Ռուբեն Վարդանյանը դիմել էր Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանին: «Մեդիամաքս»-ը նրա կնոջից՝ Վերոնիկա Զոնաբենդից  հետաքրքրվել է, ինչ արձագանք էր նա ակնկալում:
«Ամենակարեւորն այն էր, որ նա խնդրում էր ամենատարրական բաների մասին՝ ընտանիքի հետ կապի, գրքեր եւ ծանրոցներ փոխանցելու հնարավորության, հարազատ մարդու հետ տեղի ունեցողի մասին տեղեկացված լինելու ընտանիքի իրավունքի մասին: Երբ մարդը գրեթե երեք տարի գտնվում է անազատության մեջ, նման բաները դադարում են կենցաղային լինել: Հարազատների ձայնը, երեխայի լուսանկարը, գիրքը, ամենաանհրաժեշտը փոխանցելու հնարավորությունը՝ այս ամենն ուժ է տալիս եւ դառնում ներքին առանցքի մի մաս, որն օգնում է նման անմարդկային պայմաններում պահպանել արժանապատվությունն ու հարգանքը սեփական անձի հանդեպ։
Մեզ համար շատ կարեւոր է մեկնել Բաքու եւ տեսնել մեր հարազատներին: Բայց նման ուղեւորությունը չի կարող կախված լինել միայն հարազատների անձնական վճռականությունից: Ուղեւորությունը պետք է նախապատրաստվի հստակ պետական եւ միջազգային երաշխիքների ներքո՝ անվտանգ մուտք, այցելություն, կեցություն եւ վերադարձ: Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ չկան, սակայն քաղաքացիության պետությունը պետք է հնարավոր բոլոր դիվանագիտական եւ հումանիտար խողովակներով հասնի իր քաղաքացիների եւ նրանց ընտանիքների անդամների պաշտպանությանը: Սա միջազգային նորմալ պրակտիկա է, այլ ոչ թե քաղաքական պահանջ»,-նշել է Վարդանյանի կինը։
Նա նշել է՝ հասկանում է, որ ցանկացած ինստիտուտ ունի լիազորություններ, ընթացակարգեր, սահմանափակումներ: Բայց լինում են իրավիճակներ, երբ միայն ձեւական պատասխանը քիչ է:
«Ընտանիքները ոչ միայն իրավական ձեւակերպման են սպասում: Նրանք ակնկալում են մարդկային վերաբերմունք, որ ինչ-որ մեկը կփորձի ճանապարհ գտնել եւ ջանք կգործադրել՝ օգնելու իր հայրենակիցներին: Անգամ եթե ընդունենք, որ այս կամ այն պաշտոնատար անձի մանդատը որոշակի գործողություններ չի նախատեսում, կամքի առկայության դեպքում կարելի է սեփական քաղաքացիների շահերը պաշտպանելու այն մեխանիզմներ գտնել:
Ինձ անհանգստացնում է ոչ միայն կոնկրետ պատասխանը։ Ինձ անհանգստացնում է այն, որ այս թեմային կարելի է հարմարվել։ Հարմարվել այն մտքին, որ հայրենակիցները պատանդի կարգավիճակում մնում են անազատության մեջ։ Որ ընտանիքները չեն տեսնում իրենց ամուսիններին, հայրերին, որդիներին։ Որ երեխաները մեծանում են՝ առանց հարազատ մարդուն գրկելու հնարավորության։ Այդ հարմարվելը շատ վտանգավոր է. այն աննկատ փոխում է հասարակությունը։
Ես չեմ ուզում մարդու հանդեպ վերաբերմունքը չափել միայն նրա վաստակով։ Բայց չի կարելի մոռանալ՝ Ռուբենը եւ շատ մարդիկ, ովքեր այսօր գտնվում են Բաքվի բանտերում, շատ մեծ գործ են արել Հայաստանի համար։ Մեկը ծառայել է, մյուսը՝ պաշտպանել, մեկ ուրիշը երկար տարիներ աշխատել է հանուն երկրի եւ նրա ապագայի։ Ինձ թվում է՝ նրանք բավականաչափ բան են արել Հայրենիքի համար, որպեսզի այսօր Հայրենիքը գոնե օգնի ընտանիքներին տեսնել նրանց։
Ես չեմ խոսում քաղաքականության մասին։ Ես խոսում եմ մարդկային վերաբերմունքի մասին։ Յուրաքանչյուր անվան հետեւում կանգնած է կոնկրետ մարդու եւ նրա ընտանիքի կյանքը՝ անկախ նրանից, թե ով է այդ մարդը եւ որքանով նա հայտնի է:
Ռուբենը պատմում էր, որ հայ գերիներից մեկը 75 տարեկան է, նա 17 թոռ ունի։ Ինչպե՞ս բացատրել նրանց, որ այն մարդը, ում նրանք սիրում են եւ հպարտանում են նրանով, բանտում է հայտնվել միայն նրա համար, որ հայ է, ապրել է իր պապերի հողի վրա, եւ որ իր հարազատներից բացի դա ոչ ոքի չի հետաքրքրում»,-ասել է Վերոնիկա Զոնաբենդը։

Вероника Зонабенд: Для нас очень важно поехать в Баку и увидеть наших близких
Удерживаемый в бакинском плену бывший госминистр Республики Арцах (НКР) Рубен Варданян недавно обратился к защитнику прав человека Республики Армения Анаит Манасян. В интервью с Вероникой Зонабенд – супругой Рубена Варданяна – Медиамакс поинтересовался у нее: «Что для вас было главным в этом обращении и какой реакции вы ожидали?»
«Главным было то, что он просил о самых базовых вещах: о связи с семьёй, возможности передавать книги и посылки, о праве семьи знать, что происходит с близким человеком.
Когда человек находится в заключении почти три года, такие вещи перестают быть бытовыми. Голос близких, фотография ребёнка, книга, возможность передать самое необходимое – всё это дает силы и становится частью внутренней опоры, помогающей человеку в таких нечеловеческих условиях сохранить достоинство и уважение к себе.
Для нас очень важно поехать в Баку и увидеть наших близких. Но такая поездка не может зависеть только от личной решимости родственников. Поездка должна быть подготовлена через понятные государственные и международные гарантии: безопасный въезд, посещение, пребывание и возвращение. Между Арменией и Азербайджаном нет дипломатических отношений, но государство гражданства должно через все возможные дипломатические и гуманитарные каналы добиваться защиты своих граждан и членов их семей. Это нормальная международная практика, а не политическое требование.
Я понимаю, что у любого института есть полномочия, процедуры, ограничения. Но бывают ситуации, где одного формального ответа мало. Семьи ждут не только юридической формулировки. Они ждут человеческого отношения, что кто-то попытается найти путь и приложит усилия, чтобы помочь своим соотечественникам. Даже если допустить, что мандат того или иного должностного лица не предусматривает каких-то действий, в случае наличия воли можно найти иные механизмы отстаивания интересов своих граждан.
Меня тревожит не только конкретный ответ. Меня тревожит, что к этой теме можно привыкнуть. Привыкнуть к тому, что соотечественники остаются в заложниках в заключении. Что семьи не видят своих мужей, отцов, сыновей. Что дети растут без возможности обнять близкого человека. Такое привыкание очень опасно. Оно незаметно меняет общество.
Я не хочу измерять отношение к человеку только его заслугами. Но нельзя забывать: Рубен и многие люди, которые сегодня находятся в заключении в Баку, очень много сделали для Армении. Кто-то служил, кто-то защищал, кто-то много лет работал для страны и её будущего. Мне кажется, они достаточно сделали для Родины, чтобы сегодня Родина хотя бы помогла их семьям увидеть их.
Я говорю не о политике. Я говорю о человеческом отношении. За каждым именем стоит жизнь конкретного человека и его семьи - вне зависимости от того, кем является этот человек и насколько он известен.
Рубен рассказывал, что одному из армянских пленных 75 лет, у него 17 внуков. Как им объяснить, что человек, которым они гордятся и любят, оказался в заключении только за то, что является армянином и жил на земле предков, и никому, кроме его близких нет до этого дела»,- ответила Зонабенд.