Wildberries-ը՝ Հայաստանից վաճառքները դադարեցնելու տեղեկության վերաբերյալ
Ներկայիս իրավիճակի հետ կապված, որը պայմանավորված է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում մաքսային ձևակերպման շրջանակում առանձին ապրանքների կատեգորիաների նկատմամբ վերահսկողության լրացուցիչ ընթացակարգերի կիրառմամբ, Wildberries ընկերությունը (ԻՄՎԲԱՄ ՍՊԸ) ներկայացնում է պարզաբանում։
«Ընկերությունը գտնվում է գործընկերների և համապատասխան կառույցների հետ մշտական երկխոսության մեջ և ուշադիր հետևում է իրավիճակի զարգացմանը։
Այս աշխատանքի շրջանակում կազմակերպվել է հանդիպում հայ վաճառողների հետ, որին մասնակցել են ավելի քան 50 ձեռնարկատերեր։ Ընկերության ներկայացուցիչները գործընկերների հետ քննարկել են առաջացող հարցերը, լսել հետադարձ առաջարկությունները և շարունակում են համատեղ մշակել հնարավոր լուծումները։
Նաև նշենք, որ ապրիլի 20-ից Ռուսաստանի Դաշնությունում փոփոխվել են մաքսային ձևակերպման կանոնները։ Նոր պահանջների պահպանման համար վաճառողներից պահանջվել են լրացուցիչ փաստաթղթեր՝ անհրաժեշտ թարմացված ընթացակարգերի շրջանակում։
Միաժամանակ, Ռուսաստանի Դաշնությունում պահեստներում արդեն առկա ապրանքները շարունակում են իրացվել սովորական ռեժիմով, իսկ վաճառողները պահպանում են Հայաստանի ներքին շուկայում գործելու հնարավորությունը։
Բոլոր հարցերը քննարկվում են սահմանված կարգով՝ համապատասխան կողմերի մասնակցությամբ։ Ընկերությունը հույս ունի իրավիճակի փուլային կարգավորման վրա և կտեղեկացնի էական փոփոխությունների մասին դրանց առաջացմանը զուգընթաց»,- նշված է Wildberries Հայաստանի տարածած պարզաբանման մեջ։
Ավելի վաղ գուլպաների արտադրությամբ զբաղվող Շուշան Մկրտչյանը ահազանգել էր. «Վայլդբերիսն անժամկետ դադարեցրեց Հայաստանից վաճառքները՝ առանց որևէ պատճառաբանության, մի քանի ժամում։ Բազմաթիվ վաճառողներ հայտնվել են անորոշ իրավիճակում»։ Նա նաև նշել էր, որ հայաստանյան ընկերությունների ապրանքների վաճառքը արգելվել է նաև Ozon-ում։

Компания Wildberries заявила о диалоге с продавцами в Армении на фоне изменений в РФ
В связи с текущей ситуацией, обусловленной применением на территории Российской Федерации дополнительных процедур контроля в рамках таможенного оформления отдельных категорий товаров, компания Wildberries (ООО «ИМВБАМ») выступила с разъяснением.
«Компания находится в постоянном диалоге с партнерами и профильными структурами и внимательно следит за развитием ситуации.
В рамках этой работы была организована встреча с армянскими продавцами, в которой приняли участие более 50 предпринимателей. Представители компании обсудили с партнерами возникающие вопросы, выслушали их предложения и продолжают совместно прорабатывать возможные решения.
Отметим также, что с 20 апреля в Российской Федерации были изменены правила таможенного оформления. Для соблюдения новых требований от продавцов потребовалось предоставление дополнительных документов в рамках обновленных процедур.
В то же время товары, уже находящиеся на складах в Российской Федерации, продолжают реализовываться в штатном режиме, а продавцы сохраняют возможность работать на внутреннем рынке Армении.
Все вопросы рассматриваются в установленном порядке с участием соответствующих сторон. Компания рассчитывает на поэтапное урегулирование ситуации и будет информировать о существенных изменениях по мере их возникновения», – говорится в разъяснении Wildberries Armenia.
Ранее индивидуальный предприниматель Шушан Мкртчян написала о проблеме в соцсетях, отметив, что продажи из Армении были прекращены без каких-либо объяснений в течение нескольких часов. Из-за этой проблемы многие продавцы оказались в неопределенности. Она сообщила, что маркетплейс Ozon также приостановил продажи товаров армянских компаний.