Ի տարբերություն տարբեր հեղինակավոր կառույցների և երկրների, հայաստանյան ռեժիմը խոչընդոտում է այդ ամենի կյանքի կոչմանը. Աբրահամյան
09:45 02/05/2026
«Ի տարբերություն տարբեր հեղինակավոր կառույցների և երկրների, որոնք տարբեր բանաձևերով աջակցում են արցախցիների իրավունքների վերականգնմանը, հայաստանյան ռեժիմն իր ողջ ուժով խոչընդոտում է այդ ամենի կյանքի կոչմանը»,- նշում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ի հեճուկս հայաստանյան իշխանությունների ցանկությունների՝ Եվրոպական խորհրդարանը «Աջակցություն Հայաստանում ժողովրդավարական դիմակայունությանը» բանաձևով վերահաստատեց իր աջակցությունը Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների պաշտպանությանը, այդ թվում՝ նրանց ինքնության, սեփականության և մշակութային ժառանգության պահպանությանը, ինչպես նաև նրանց անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքին՝ համապատասխան միջազգային երաշխիքների ներքո։
Ի տարբերություն տարբեր հեղինակավոր կառույցների և երկրների, որոնք տարբեր բանաձևերով և հայտարարություններով աջակցում են արցախցիների իրավունքների վերականգնմանը և նրանց՝ սեփական բնօրրան վերադարձին, հայաստանյան ռեժիմն իր ողջ ուժով խոչընդոտում է այդ ամենի կյանքի կոչմանը։
Դեռ չեմ խոսում գործող կառավարչի՝ ադրբեջանական ոճրագործությունների արդարացման և խայտառակ վարքագծի մասին»»։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 30-ին Եվրոպական խորհրդարանի կողմից ընդունվել է «Հայաստանում ժողովրդավարական դիմակայունությանը աջակցելու մասին բանաձևը»։  ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակից հայտնել էին, որ բանաձն անդրադառնում է  արդարության և անվտանգության այն առանցքային դրույթներին, որոնք էական են տարածաշրջանում կայուն խաղաղության համար․
• Արդարություն և պատասխանատվություն հայ գերիների հարցում Եվրոպական Խորհրդարանը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից հայ ռազմագերիների և պատանդների անօրինական կալանավորումը՝ պահանջելով նրանց անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը։ Այն ընդգծում է, որ ցանկացած կայուն խաղաղություն պետք է հիմնված լինի Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքի վրա։
• Արցախահայության իրավունքներ Եվրոպական խորհրդարանը վերահաստատում է իր հաստատուն աջակցությունը արցախահայության իրավունքներին, ներառյալ նրանց ինքնության և սեփականության պաշտպանության հարցերը։ Խորհրդարանը հստակ կոչ է անում ապահովել նրանց անվտանգ, անխոչընդոտ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը՝ միջազգային երաշխիքների ներքո։ Պահանջում է պատասխանատվություն հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության ոչնչացման համար և կոչ է անում իրականացնել միջազգային գնահատման առաքելություն։

Тигран Абрамян: Европарламент подтвердил поддержку защите прав армян Арцаха, что же делают власти Армени?
11:20 02/05/2026
В отличие от различных авторитетных международных структур и государств, которые своими резолюциями поддерживают восстановление прав арцахцев, режим в Армении всеми силами препятствует реализации всего этого, написал секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Вопреки желаниям властей Армении, Европейский парламент 30 апреля в своей резолюции "Поддержка демократической устойчивости в Армении" вновь подтвердил поддержку защите прав армян Нагорного Карабаха, включая сохранение их идентичности, собственности и культурного наследия, а также их права на безопасное, беспрепятственное и достойное возвращение при наличии соответствующих международных гарантий.
В отличие от различных авторитетных международных структур и государств, которые своими резолюциями и заявлениями поддерживают восстановление прав арцахцев и их возвращение на родину, режим в Армении всеми силами препятствует реализации всего этого.
Я уже не говорю об оправдании действующим управленцем азербайджанских преступлений и о его позорном поведении», – указал Абрамян.
Резолюция «О поддержке демократической устойчивости в Армении» была принята в четверг, 30 апреля, в Страсбурге.
В отдельном пункте евродепутаты вновь выразили свою поддержку правам армян Арцаха, включая их право на безопасное возвращение при наличии соответствующих международных гарантий, потребовали немедленного и безоговорочного освобождения армянских военнопленных и заложников, незаконно удерживаемых Азербайджаном.
Так, Европейский парламент:
«Подтверждает свою поддержку прав армян Нагорного Карабаха, включая защиту их идентичности, имущества и культурного наследия, а также их права на безопасное, беспрепятственное и достойное возвращение при надлежащих международных гарантиях; призывает привлечь к ответственности лиц, ответственных за уничтожение армянского культурного и религиозного наследия, и к созданию международной миссии по оценке;
Осуждает несправедливое задержание Азербайджаном армянских военнопленных, задержанных и заложников; требует их немедленного и безоговорочного освобождения; отмечает предпринятые до настоящего времени шаги и призывает к дальнейшим мерам по укреплению доверия; призывает к полному соблюдению международного гуманитарного права и прав человека».