Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, մենք կամրագրենք մեր երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատումը. Էմանուել Մակրոնը գրառում է արել
«Մեծապես ուրախ եմ վերստին գտնվել Հայաստանում։ Շնորհակալ եմ ջերմ ընդունելության համար»,- այս մասին իր X սոցիալական էջում գրել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում Հայաստան կատարած այցի ընթացքում։
«Վաղը՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակում, մենք կշարունակենք կերտել առավել ինքնիշխան Եվրոպա։
Այնուհետև, իմ բարեկամ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, մենք կամրագրենք մեր երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության հաստատումը»,-գրել է Ֆրանսիայի նախագահը։

Macron says strategic partnership with Armenia to be formalized with Pashinyan
French President Emmanuel Macron has arrived in Yerevan to attend the 8th summit of the European Political Community (EPC), joining dozens of European leaders for talks on regional security and cooperation.
In a social media post on Monday, Macron said he was “delighted to be back in Armenia” and thanked the country for its “warm welcome”. He added that “together with the European Political Community, we will continue to build a more sovereign Europe”.
The French president is due to hold talks with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan during the visit. “Together with my friend Prime Minister Nikol Pashinyan, we will formalize a strategic partnership between the two countries,” Macron said.