2020-ին Ռուսաստանը լքեց Հայաստանին, Հայաստանն ունի եվրոպական կոչում. Մակրոն
«Այսօր այն, ինչ տեղի է ունենում ձեր երկրում, շատերը չէին սպասում նման պահի։ Դուք կարողացաք մեկնարկել այս ամենը մեծ խիզախությամբ։ Սա մեծ հաջողոթյունների հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանին»,- Երևանում ընթացող «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովում ասաց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Նա ընդգծեց, որ սա Հայաստանի պահն է, Ֆրանսիան ցանկանում է լինել Հայաստանի կողքին. «Ես խորապես համոզված եմ, որ Հայաստանն ունի եվրոպական կոչում, եվրոպական ճակատագիր, նույնն էլ հավատում եմ Վրաստանի մասով»։
Մակրոնը նաև նշեց, որ Հարավային Կովկասը չպետք է լինի կայսրությունների մրցակցության վայր, որոնք տարածաշրջանը դիտարկում են կարծես ավար, մրցանակ՝ միմյանց դեմ հանելով տեղի ազգերին։
«Շատերը երկար ժամանակ մտածում էին, որ Հայաստանի ճակատագիրը միայն հնարավոր է Ռուսաստանի հովանավոր թևի ներքո։ 2020 թվականի պատերազմը, այն, ինչ որ դուք ապրեցիք, այն ողբերգությունը, որ շատ ընտանիքեր ապրեցին, տեսան, որ դա այն հովանավորչությունը չէ, ինչպիսին շատերը պատկերացնում էին, տեսանք, որ Ռուսաստանը լքեց Հայաստանին։ Հասկացանք, որ այդ երազանքներն իրականություն չեն։ Բոլորը կարծես սովորել էին, որ ՌԴ պետք է լինի տարածաշրջանում հովանավորը, որովհետև Հարավային Կովկասը, կարծես, պետք է միշտ պաշտպանվի ինչ-որ մեկի կողմից։
Հայաստանի պահը եկավ ապացուցելու, որ կա ժողովրդավարական ճանապարհ, որը սկսել եք 2018 թվականից»,- ասաց Մակրոնը։

Макрон: Во время войны 2020 года Россия бросила Армению, у Армении – европейская судьба
Что касается происходящего сегодня в вашей стране, то многие не ожидали наступления такого момента. Вы смогли начать все это с большой храбростью. Это предоставляет Армении возможности для больших успехов», – заявил президент Франции Эммануэль Макрон на международном форуме «Ереванский диалог» 5 мая.
Он подчеркнул, что это момент Армении и что Франция хочет быть рядом с Арменией:
«Я глубоко убежден, что Армения имеет европейское призвание и европейскую судьбу. В то же самое я верю и в отношении Грузии».
По его словам, Южный Кавказ не должен быть местом соперничества империй, которые рассматривают регион как трофей, приз, стравливая местные народы друг с другом.
«Южный Кавказ может восстановить свое центральное положение между Европой, Азией и Ближним Востоком», – сказал Макрон.
«Многие долгое время считали, что судьба Армении возможна только под покровительством России. Однако война 2020 года и то, что вы пережили, пережитая многими семьями трагедия показали: это было не то покровительство, каким его многие представляли. Мы увидели, что Россия оставила Армению. Мы поняли, что эти мечты не являются реальностью.
Многие словно привыкли, что регион должен находиться под покровительством РФ. Многим казалось, что Южный Кавказ всегда должен находиться под чьей-то защитой.
Но момент Армении настал, чтобы доказать: есть демократический путь, который вы начали с 2018 года, мир, который вы выбрали, реален, а процветание возможно без вмешательства империй», – подчеркнул Макрон.