2020-ին Ռուսաստանը լքեց Հայաստանին, Հայաստանն ունի եվրոպական կոչում. Մակրոն
«Այսօր այն, ինչ տեղի է ունենում ձեր երկրում, շատերը չէին սպասում նման պահի։ Դուք կարողացաք մեկնարկել այս ամենը մեծ խիզախությամբ։ Սա մեծ հաջողոթյունների հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանին»,- Երևանում ընթացող «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովում ասաց Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Նա ընդգծեց, որ սա Հայաստանի պահն է, Ֆրանսիան ցանկանում է լինել Հայաստանի կողքին. «Ես խորապես համոզված եմ, որ Հայաստանն ունի եվրոպական կոչում, եվրոպական ճակատագիր, նույնն էլ հավատում եմ Վրաստանի մասով»։
Մակրոնը նաև նշեց, որ Հարավային Կովկասը չպետք է լինի կայսրությունների մրցակցության վայր, որոնք տարածաշրջանը դիտարկում են կարծես ավար, մրցանակ՝ միմյանց դեմ հանելով տեղի ազգերին։
«Շատերը երկար ժամանակ մտածում էին, որ Հայաստանի ճակատագիրը միայն հնարավոր է Ռուսաստանի հովանավոր թևի ներքո։ 2020 թվականի պատերազմը, այն, ինչ որ դուք ապրեցիք, այն ողբերգությունը, որ շատ ընտանիքեր ապրեցին, տեսան, որ դա այն հովանավորչությունը չէ, ինչպիսին շատերը պատկերացնում էին, տեսանք, որ Ռուսաստանը լքեց Հայաստանին։ Հասկացանք, որ այդ երազանքներն իրականություն չեն։ Բոլորը կարծես սովորել էին, որ ՌԴ պետք է լինի տարածաշրջանում հովանավորը, որովհետև Հարավային Կովկասը, կարծես, պետք է միշտ պաշտպանվի ինչ-որ մեկի կողմից։
Հայաստանի պահը եկավ ապացուցելու, որ կա ժողովրդավարական ճանապարհ, որը սկսել եք 2018 թվականից»,- ասաց Մակրոնը։

French President Emmanuel Macron has claimed that Armenia has a “European calling and destiny,” portraying the country’s current trajectory as a historic opportunity while sharply questioning Russia’s role as a security guarantor in the South Caucasus.
Speaking at the Yerevan Dialogue international forum in the Armenian capital on Tuesday, Macron praised what he described as Armenia’s political momentum and reform efforts, saying the country had entered a decisive period of transformation.
“This is Armenia’s moment,” Macron said, adding that France intends to remain a close partner to Yerevan.
He also cautioned against treating the South Caucasus as an arena for geopolitical rivalry, warning that external powers should not regard the region as a “prize” while fostering divisions among local states.
Macron challenged the long-standing assumption that Armenia’s security could be ensured solely through reliance on Russia.
“For a long time, many believed Armenia’s fate could only be secured under Russia’s protective wing,” he said, referring to the 2020 war in Nagorno-Karabakh. “The 2020 war and what followed showed that this was not the protection many had imagined. Russia abandoned Armenia.”
He added that the conflict and its aftermath exposed the limits of expectations placed on a single external security guarantor in the region.
Macron also pointed to the change of power in Armenia in 2018 as the beginning of a democratic path he said should be supported, adding he believed Georgia likewise had a “European destiny”.