ԱՄՆ պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան՝ քննարկելու ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պատվիրակությանը, որը ժամանել է Հայաստան քննարկելու ԹՐԻՓՓ նախագծի իրականացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքը:
ՀՀ կառավարությունից հայտում են, որ ԱՄՆ պատվիրակության կազմում են ԱՄՆ պետքարտուղարության, ինչպես նաև Զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իշխանություններին 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած Վաշինգտոնի խաղաղության գագաթնաժողովի կազմակերպման համար և ընդգծել է գագաթնաժողովի կարևոր ձեռքբերումներից մեկի՝ «Թրամփի ուղի հանուն միջազգային խաղաղության և բարեկեցության» նախագծի հետևողական իրագործման կարևորությունը: Կողմերը քննարկել և համաձայնեցրել են ԹՐԻՓՓ-ի իրականացման հետ կապված գործառնական և իրավական բնույթի մի շարք հարցեր:
Մհեր Գրիգորյանը խոսել է նաև «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության մասին՝ շեշտելով տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը, ներուժը և հեռանկարները:

Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan met with a United States delegation in Yerevan to review progress on the implementation of the TRIPP initiative, the government said on Tuesday.
The delegation included officials from the US State Department and the Development Finance Corporation. Grigoryan thanked Washington for hosting the August 8, 2025 Peace Summit, describing it as a milestone event and highlighting the importance of following through on one of its key outcomes — the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP) project.
Both sides discussed operational and legal aspects of TRIPP’s rollout. Grigoryan also presented Armenia’s “Crossroads of Peace” initiative, stressing the need to unblock regional communications and the potential benefits for stability and economic growth.