Քանի որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարը տղամարդկություն չունի, ես կտամ պատասխանը՝ կհանդիպենք դատարանում. Թաթոյանը՝ Ալիևին
«Քանի որ մեր ներկայիս ղեկավարի մեջ այլևս տղամարդկություն չի մնացել, ես՝ որպես այս ընտրություններում Հայաստանի թեկնածու, կպատասխանեմ մեր երկրի անունից»,- այս մասին տեսանյութ է հրապարակել «Միասնության թևերի» վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյան՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, որ հայերի ատելության պատճառներն ադրբեջանցիների նկատմամբ պետք է ուսումնասիրեն հոգեբույժները, հոգեբաններն ու բժիշկները։
«Պարոն Ալիև, թույլ տվեք հարցնել՝ ո՞ւմ պետք է ուսումնասիրեն հոգեբույժները, հոգեբաններն ու բժիշկները՝ այն երկրի՞ն, որի ազգային հերոսը կացնահար մարդասպան է, թե՞ հայերին։ Կամ այն երկրի՞ն, որը ավելի շատ կրոնական և մշակութային հուշարձաններ է ոչնչացրել, քան ISIS-ը, թե՞ հայերին։
Ավելին, ձեր ելույթում դուք մեր երկիրն ու ղեկավարներին մեղադրեցիք ձեր ժողովրդի դեմ ամենատարբեր հանցագործությունների մեջ։
Առաջ շարժվելով և խաղաղության ոգով՝ եկեք պայմանավորվենք․ դուք մեր դեմ մեղադրանքները ներկայացրեք Միջազգային քրեական դատարան, իսկ մենք էլ ձեր երկրի դեմ հայցեր կներկայացնենք 2022 թվականին Հայաստանի տարածքում ձեր բանակի գործած ռազմական հանցագործությունների և 2023 թվականին Արցախի էթնիկ զտման համար։
Մեր խնդիրները մի օր լուծվելու են, բայց լուծվելու են միջազգային իրավունքի ճանապարհով: Այնպես որ կհանդիպենք դատարանում»,- ասում է Թաթոյանը։

Arman Tatoyan responds to Aliyev's remarks
Armenian opposition candidate Arman Tatoyan has issued a forceful response to Azerbaijani President Ilham Aliyev, urging both sides to submit their accusations to the International Criminal Court.
Tatoyan, the prime ministerial candidate of the Wings of Unity alliance in the upcoming parliamentary elections, released a video statement after Aliyev suggested that psychiatrists should examine Armenians’ alleged hostility toward Azerbaijanis. Tatoyan dismissed the remarks as inflammatory, pointing instead to Azerbaijan’s celebration of a convicted murderer as a national hero and its record of cultural destruction, which he claimed exceeded that of ISIS.
“Mr. Aliyev, let us agree: you present your charges against Armenia to the ICC, and we will file suits against Azerbaijan for war crimes committed on Armenian soil in 2022 and the ethnic cleansing of Artsakh in 2023,” Tatoyan said. “Our disputes will be resolved through international law. We shall meet in court.”