Քանի որ Հայաստանի ներկայիս ղեկավարը տղամարդկություն չունի, ես կտամ պատասխանը՝ կհանդիպենք դատարանում. Թաթոյանը՝ Ալիևին
«Քանի որ մեր ներկայիս ղեկավարի մեջ այլևս տղամարդկություն չի մնացել, ես՝ որպես այս ընտրություններում Հայաստանի թեկնածու, կպատասխանեմ մեր երկրի անունից»,- այս մասին տեսանյութ է հրապարակել «Միասնության թևերի» վարչապետի թեկնածու Արման Թաթոյան՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությանը, որ հայերի ատելության պատճառներն ադրբեջանցիների նկատմամբ պետք է ուսումնասիրեն հոգեբույժները, հոգեբաններն ու բժիշկները։
«Պարոն Ալիև, թույլ տվեք հարցնել՝ ո՞ւմ պետք է ուսումնասիրեն հոգեբույժները, հոգեբաններն ու բժիշկները՝ այն երկրի՞ն, որի ազգային հերոսը կացնահար մարդասպան է, թե՞ հայերին։ Կամ այն երկրի՞ն, որը ավելի շատ կրոնական և մշակութային հուշարձաններ է ոչնչացրել, քան ISIS-ը, թե՞ հայերին։
Ավելին, ձեր ելույթում դուք մեր երկիրն ու ղեկավարներին մեղադրեցիք ձեր ժողովրդի դեմ ամենատարբեր հանցագործությունների մեջ։
Առաջ շարժվելով և խաղաղության ոգով՝ եկեք պայմանավորվենք․ դուք մեր դեմ մեղադրանքները ներկայացրեք Միջազգային քրեական դատարան, իսկ մենք էլ ձեր երկրի դեմ հայցեր կներկայացնենք 2022 թվականին Հայաստանի տարածքում ձեր բանակի գործած ռազմական հանցագործությունների և 2023 թվականին Արցախի էթնիկ զտման համար։
Մեր խնդիրները մի օր լուծվելու են, բայց լուծվելու են միջազգային իրավունքի ճանապարհով: Այնպես որ կհանդիպենք դատարանում»,- ասում է Թաթոյանը։

Арман Татоян от имени Армении жестко ответил Ильхаму Алиеву: «Встретимся в Международном уголовном суде»
Кандидат в премьер-министры Армении от партии «Крылья единства» на предстоящих 7 июня выборах в Национальное Собрание, бывший омбудсмен РА Арман Татоян ответил на слова президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что «причины ненависти армян к азербайджанцам, вероятно, должны изучать психиатры, психологи, врачи».
«Поскольку у нынешнего руководителя Армении мужества совсем не осталось, я, как кандидат Армении на этих выборах, отвечу от имени нашей страны.
Господин Алиев, позвольте спросить: кого именно должны изучать психиатры, психологи, врачи? Страну, национальным героем которой является убийца, зарубивший топором спящего человека, или армян? Страну, которая уничтожила больше всего культурных и религиозных памятников, чем «Исламское государство» (ИГИЛ/ISIS), или армян?» – отметил Татоян в видео на своей странице в соцсети Facebook.
«Более того, в своем выступлении вы обвинили нашу страну и ее руководство в самых разных преступлениях.
Руководствуясь духом мира, давайте договоримся: со своими обвинениями против нас обратитесь в Международный уголовный суд (МУС).
А мы обратимся в МУС по поводу военных преступлений вашей армии в Джермуке и Сюнике в сентябре 2022 года, а также в связи с этническими чистками в Арцахе в 2023 году», – сказал Татоян.
«Наши проблемы однажды получат решение, но это решение будет посредством международного права. Так что, встретимся в суде», – резюмировал Арман Татоян.