Աբսուրդի ժանրից է. Բագրատ Սրբազանը՝ ՔԿ ղեկավարի հայտարարության մասին
«Այս գործի հիմնական իմաստը՝ ահաբեկչության ծրագիրն է, քննչական կոմիտեի նախագահի ասած պլանը։ Հիմա թող բերի ու փաստի, որ գրված է խմբից մեկի ձեռքով։ Դա էլ չի կարող անել»,- 18 արդարների գործով դատական նիստին ասաց Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը՝ անդրադառնալով քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանին այն հայտարարությանը, որ «ես ասել եմ՝ իր ձեռքով գրված,  նկատի չեմ ունեցել իր ձեռքով գրված, իրենք խումբ են»։
Բագրատ Սրբազանը շարունակեց. «Ինչ վերաբերում է  նրան, որ ինձ չի վերաբերվում իր ասածը, դա արդեն աբսուրդի ժանրից է, դարակազմիկ հայտարարություն է։
Պատվարժան դատարան, մեղադրողներ, եթե հասկանում եք այս աշխարհացունց, դարակազմից հայարարությունը, մեզ էլ բացարեք հասկանանք։
Թե քննչական կոմիտեի ղեկավարը, թե գլխավոր դատախազը, հույս ունեմ, կգան դատարան որպես վկայի կարգավիճակով ներգրավված, այլապես մոտ ապագայում կգան որպես մեղադրյալներ»։
Հիշեցնենք՝ մայիսի 7-ին ԱԺ-ում «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հարց էր ուղղել  քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանին. «Բագրատ Սրբազանի ձեռքով գրված փորձագիտական եզրակացությամբ փաստված հեղաշրջման պլան, թուղթ կա՞, թե՞ ոչ քրեական գործում։
Բագրատ Սրբազանը ձեզ հարցնում է՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 5-ին հայտարարել եք, որ առկա է իմ ձեռքով գրված ահաբեկչության պլան անունով ինչ-որ փաստաթուղթ՝ ի՞նչ լեզվով է այն գրված, ի՞նչ բովանդակություն ունի, արդյո՞ք  այն ենթարկվել է դատաձեռագրաբանական փորձաքննության, արդյո՞ք Բագրատ Սրբազանի ձեռագիրն է»։
Ա. Պողոսյանն ասաց, որ քրեական վարույթը և արարքի իրավական գնահատականը իշխանությունը յուրացնելն և ահաբեկչության նախապատրաստությունն է, այսինքն հանցանքը դեռևս կատարման փուլ չի անցել, խոսքը գնում է հանցագործության նախապատրաստության ավելի վաղ փուլի մասին․  «Բագրատ Գալստանյանը երբ նշում է, որ ես իր անունն եմ տվել, ես ասել եմ իր ձեռքով գրված ահաբեկչության պլան։ Մենք մեղսագրել ենք արարքը խմբի կողմից կատարված»։

«Из жанра абсурда»: архиепископ Баграт Галстанян – о заявлении главы СК Армении
«Суть этого дела – так называемый план террора, о котором говорил председатель Следственного комитета. Пусть теперь представит доказательства того, что он написан рукой одного из членов группы. И этого он сделать не сможет», – заявил архиепископ Баграт Галстанян на судебном заседании по делу 18 сторонников движения «Священная борьба», комментируя заявление главы Следственного комитета Артура Погосяна о том, что, говоря о «написанном от руки плане», он имел в виду не конкретно почерк Галстаняна, а действия группы.
Баграт Галстанян продолжил: «Что касается заявления о том, что сказанное им не относится ко мне, то это уже из жанра абсурда, эпохальное заявление.
Уважаемый суд, обвинители, если вы понимаете смысл этого эпохального заявления, объясните и нам.
Надеюсь, что глава Следственного комитета и генеральный прокурор придут в суд и выступят в качестве свидетелей, иначе в будущем им придется прийти уже в качестве обвиняемых».
Напомним, 7 мая в парламенте депутат от фракции «Армения» Гегам Манукян задал вопрос председателю Следственного комитета Артуру Погосяну: «Существует ли в материалах уголовного дела план переворота, документ, который был бы подтвержден почерковедческой экспертизой как написанный Галстаняном?
Архиепископ Баграт Вас спрашивает: 5 ноября 2025 года Вы заявили, что существует написанный им от руки документ под названием план террора. На каком языке он написан, какое содержание имеет, подвергался ли он почерковедческой экспертизе, подтверждено ли, что это почерк Галстаняна?»
В ответ Погосян заявил, что уголовное производство касается подготовки к узурпации власти и терроризму, при этом речь идет не о завершенном преступлении, а о более ранней стадии подготовки.
«Когда Баграт Галстанян говорит, что я назвал его имя, я говорил о написанном от руки плане террора. Мы инкриминировали это деяние группе лиц», – заявил Погосян.