Խուզարկություններով ու ձերբակալություններով մեզ չեք վախեցնի. «Հայաստան» դաշինք
«Հայաստան» դաշինքի Սպիտակի գրասենյակում  խուզարկություններ են կատարվում։ Դաշինքից հայտնում են. «Սպիտակի մեր գրասենյակում տեղի ունեցող գործողությունները և մեր թիմակիցների թիրախավորումը անակնկալ չէ։ Իրավապահ համակարգի նմանօրինակ գործելաոճը վաղուց արդեն դարձել է գործող վարչախմբի ձեռագիրը։
Այս գործողությունները ևս մեկ անգամ փաստում են.
իշխանությունը չունի հանրային աջակցություն և սեփական ուժերի հանդեպ վստահություն եւ իր վերարտադրությունը ապահովելու համար դիմում է նման քայլերի։
Տեղի ունեցողը ոչ թե իրավական գործընթաց է, այլ հերթական էժանագին փորձ՝ խոչընդոտելու մեր կառույցների բնականոն աշխատանքը։
Նմանատիպ մեթոդներով իշխանությունը փորձում է վախի մթնոլորտ սփռել, սակայն սա միայն ամրապնդում է մեր համոզմունքը, որ ընտրված ճանապարհը ճիշտ է։
Որևէ խուզարկություն կամ ձերբակալություն չի կարող փոխել մեր քաղաքական օրակարգը. մեր թիմը գիտի ինչի համար է պայքարում։
Մեր քաղաքացիներին կոչ ենք անում իշխանության կողմից իրականացված բոլոր հակաիրավական քայլերի պատասխանը տալ հունիսի 7-ին՝ մերժելով Հայաստանում հաստատված ավտորիտար ռեժիմին»,-նշված է դաշինքի հայտարարության մեջ։

Hayastan alliance condemns searches at Spitak office, accuses government of authoritarian tactics
The opposition Hayastan alliance on Thursday denounced law enforcement searches conducted at its office in the town of Spitak, describing the operation as politically motivated intimidation orchestrated by the Armenian government.
In a statement, the alliance said the searches and the targeting of its associates were not unexpected, arguing that such conduct has become emblematic of the current administration’s approach to dissent.
“The current leadership lacks public support and confidence in its own political standing and is therefore resorting to such measures to maintain its grip on power,” the statement said.
The alliance further asserted that the operation was “not a legal process, but another crude attempt to obstruct the normal functioning of our structures.”
According to the statement, the government is attempting to cultivate a climate of fear through searches and arrests, though the alliance maintained that such actions would only reinforce its political resolve.
“No search or arrest can alter our political agenda. Our team knows what it is fighting for,” the statement read.
The alliance called on Armenians to reject the “authoritarian regime” established in Armenia during the June 7 parliamentary elections.