Լավրով. Հայաստանի հետ մեր հարաբերությունները մտերիմ են, դաշնակցային, բայց միևնույն ժամանակ՝ բարդ
Ռուսաստանն ու Հայաստանը ներկայումս ունեն մտերիմ, բայց միևնույն ժամանակ բարդ հարաբերություններ՝ հաշվի առնելով Երևանը «ենթարկեցնելու» Արևմուտքի փորձերը։ Այդ մասին հայտարարեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Նյու Դելիում BRICS-ի նախարարական հանդիպմանը մասնակցելուց հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք հարաբերություններ ունենք Հայաստանի հետ. այդ հարաբերությունները մտերիմ են, դաշնակցային, բայց միևնույն ժամանակ բարդ են՝ հաշվի առնելով, թե ինչպես է Արևմուտքը փորձում ենթարկեցնել Հայաստանը՝ հետևելով Անկախ Պետությունների Համագործակցության որոշ այլ անդամների օրինակին, և խզել Հայաստանի փոխշահավետ տնտեսական, առևտրային և ներդրումային կապերը ԱՊՀ-ի և Եվրասիական տնտեսական միության իր գործընկերների հետ»,- ասել է նա։
Ըստ Լավրովի՝ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ երկրները կկարողանան քննարկել Հայաստանը Արևմուտքի ուղեծիր ներգրավելու փորձերի հետ կապված հարցերը միության մայիսին կայանալիք գագաթնաժողովում։
«Հիմա, կարծում եմ, օպտիմալ հնարավորություն է քննարկելու այն ի հայտ եկող խնդիրները, որոնք բխում են Եվրոպական Միության կողմից Հայաստանին իր ուղեծիր ներգրավելու համառությունից, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության միջոցով Հայաստանի ստացած օգուտները զիջելու գնով։ Այս բոլոր հարցերը անկեղծորեն և բաց քննարկելու հնարավորությունը կստեղծվի մայիսի վերջին շաբաթվա ավարտին, երբ Ղազախստանում կկայանա Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի գագաթնաժողովը», -ասաց Լավրովը։
«Այնուամենայնիվ, ես լսեցի, որ վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ զբաղված է ընտրությունների հարցերով և չի կարողանա մասնակցել Եվրասիական տնտեսական միության ղեկավարների այս հանդիպմանը։ Սա, իհարկե, ցավալի կլինի, քանի որ դա լավ հնարավորություն կլինի քննարկելու այն հարցերը, որոնք ներկայումս կախված են օդում», - հավելեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարը։

Россия и Армения сейчас имеют близкие, но в то же время непростые отношения, учитывая попытки Запада «подмять под себя» Ереван. Об этом заявил глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам участия в министерской встрече БРИКС в Нью-Дели.
«У нас отношения с Арменией существуют, эти отношения близкие, союзнические, но в то же время непростые, учитывая то, как Запад пытается Армению вслед за некоторыми другими членами Содружества Независимых Государств опять подмять под себя, разорвать и взаимовыгодные экономические и торговые, инвестиционные связи Армении со своими партнерами по СНГ и по Евразийскому экономическому союзу», - сказал он.
По его словам, страны - члены Евразийского экономического союза (ЕАЭС) смогут на саммите объединения в мае обсудить вопросы, связанные с попытками втягивания Армении в орбиту Запада.
«Сейчас, я думаю, будет оптимальная возможность обсудить возникающие проблемы в связи с тем, что Европейский союз настаивает на втягивании Армении в свою орбиту, в том числе ценой риска теми выгодами, которые Армения имеет по линии Евразийского экономического союза. Возможность обсудить все эти вопросы честно и откровенно появится в конце последней недели мая, когда Высший Евразийский экономический совет - саммит - состоится в Казахстане», – сказал Лавров.
«Правда, я слышал, что премьер-министр Пашинян упомянул о том, что он занят предвыборными делами и не сможет поехать на эту встречу лидеров Евразийского экономического союза. Это было бы, конечно, печально, потому что это хорошая возможность обсудить те вещи, которые витают в воздухе», - добавил глава МИД РФ.