Կաննում Արտավազդ Փելեշյանին ընդունել են բացառիկ ջերմությամբ ու երկարատև ծափահարություններով
Կաննի 79-րդ միջազգային կինոփառատոնի դասականներ ծրագրում կայացել է հայ մեծանուն կինոռեժիսոր Արտավազդ Փելեշյանին նվիրված հատուկ ցուցադրությունը։
Հայաստանի կինոյի հիմնադրամից հայտնում են, որ լեփ-լեցուն դահլիճում իրար հաջորդելով ցուցադրվել են ռեժիսորի հինգ վերականգնված ֆիլմերը՝ հանդիսատեսին հնարավորություն տալով անցնել Փելեշյանի կինեմատոգրաֆիական աշխարհի տարբեր փուլերով։
Ցուցադրությանը ներկա էր նաև անձամբ Արտավազդ Փելեշյանը, ում հանդիսատեսը ընդունել է բացառիկ ջերմությամբ ու երկարատև ծափահարություններով։
«Այս ցուցադրությունը ևս մեկ անգամ հաստատել է Մաեստրոյի արվեստի շարունակական ներկայությունը համաշխարհային կինոյում»,- նշում են Հայաստանի կինոյի հիմնադրամից։

В Каннах Артавазда Пелешяна встретили с исключительной теплотой и продолжительными аплодисментами
В рамках программы Cannes Classics состоялся специальный показ, посвященный выдающемуся армянскому кинорежиссеру Артавазду Пелешяну.
Как сообщает Фонд кино Армении, в переполненном зале зрителям последовательно представили пять восстановленных фильмов режиссера, позволив публике пройти через разные этапы кинематографического мира Пелешяна.
На показе присутствовал и сам Артавазд Пелешян. Зал встретил мастера с исключительной теплотой и продолжительными аплодисментами.
«Этот показ еще раз подтвердил неизменное присутствие искусства Маэстро в мировом кинематографе», — отметили в Фонде кино Армении.