Արցախի շուրջ 30 պետական և մասնավոր թանգարաններ ու հավաքածուներ հայտնվել են գnյաբանական uպառնալիքի պայմաններում
«Այս տարվա Թանգարանների միջազգային օրվա պաշտոնական խորագիրն է՝ «Թանգարանները միավորում են մասնատված աշխարհը»։ Սակայն այդ միավորող առաքելությունը կարող է լիարժեք իրագործվել միայն այն դեպքում, երբ միջազգային հանրությունը գործնականորեն արձագանքի այն իրավիճակներին, որտեղ մշակութային ժառանգությունը գտնվում է համակարգված ոչնչացման և ամբողջական կորստի վտանգի տակ՝ ինչպես ներկայումս Արցախում»,- նշում է Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն, «Ազգային» պատմամշակութային ՀԿ փոխնախագահ Հովիկ Ավանեսովը։
Յուրաքանչյուր տարի մայիսի 18-ին աշխարհում նշվում է Թանգարանների միջազգային օրը՝ որպես կարևոր միջազգային հարթակ, որի նպատակն է ընդգծել թանգարանների դերը հասարակությունների կրթական, գիտական և մշակութային զարգացման գործընթացներում, ինչպես նաև՝ մարդկության մշակութային ժառանգության պահպանման, ուսումնասիրության և հանրահռչակման գործում։ Այս նախաձեռնությունը հաստատվել է 1977 թվականի մայիսի 18-ին՝ Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ICOM) 11-րդ գլխավոր համաժողովի ընթացքում, իսկ 1978 թվականից ի վեր այն նշվում է աշխարհի ավելի քան 150 երկրում, այդ թվում՝ Հայաստանում։
Ավանսեովը գրում է.. «Առանձնահատուկ մտահոգության առարկա է բռնազավթված Արցախում ստեղծված իրավիճակը, որտեղ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող պետական քաղաքականության հետևանքով Արցախի ամբողջ մշակութային ժառանգությունը գտնվում է լիակատար և համակարգված ոչնչացման, աղավաղման և յուրացման իրական ու շարունակական վտանգի տակ։ Այս գործընթացները վտանգում են ոչ միայն հայկական, այլև համաշխարհային մշակութային ժառանգության անփոխարինելի արժեքներ։
Արցախը՝ հազարամյակների պատմություն ունեցող և համաշխարհային քաղաքակրթության կարևորագույն օջախներից մեկը, երկար տարիներ ակտիվորեն մասնակցել է Թանգարանների միջազգային օրվան՝ կազմակերպելով ցուցահանդեսներ, գիտաժողովներ, կրթական և մշակութային ծրագրեր, որոնց նպատակն էր ներկայացնել տարածաշրջանի բացառիկ պատմամշակութային ժառանգությունը։ Արցախի թանգարաններն ու մշակութային հաստատությունները եղել են ոչ միայն հիշողության պահպանման կենտրոններ, այլև գիտական ուսումնասիրությունների և մշակութային ինքնության պահպանման առանցքային հենասյուներ։
2023 թվականի իրադարձություններից հետո Արցախի շուրջ 30 պետական և մասնավոր թանգարաններ ու հավաքածուներ՝ իրենց հնագիտական, պատմական, ազգագրական և գեղարվեստական բացառիկ նմուշներով, հայտնվել են գոյաբանական սպառնալիքի պայմաններում։ Այսօր դրանք զրկված են բնականոն գործունեությունից, իսկ դրանց հավաքածուները կանգնած են ամբողջական ոչնչացման, ապամոնտաժման, կեղծման և նպատակային յուրացման բարձր ռիսկի ներքո։
Արցախի մշակութային ժառանգությունը, որն ունի ոչ միայն ազգային, այլև համամարդկային արժեք, ենթարկվում է համակարգված քաղաքականության, որի նպատակը պատմական հիշողության խեղաթյուրումն է, մշակութային ինքնության ջնջումը և պատմաճարտարապետական արժեքների վերագրումը կամ ֆիզիկական ոչնչացումը։ Այս իրավիճակը պահանջում է միջազգային հանրության առավել հետևողական և հասցեական ուշադրություն՝ որպես մշակութային ժառանգության պաշտպանության հրատապ խնդիր։
Այս պայմաններում Թանգարանների միջազգային օրը պետք է դիտարկվի ոչ միայն որպես խորհրդանշական տոն, այլև որպես միջազգային հանրության համար պատասխանատվության օր՝ ուղղված մշակութային ժառանգության պաշտպանության, վտանգների բարձրաձայնման և կանխարգելման գործողությունների խթանմանը»։
2026 թվականը հոբելյանական է Թանգարանների միջազգային խորհրդի (ICOM) համար․ կազմակերպությունը նշում է իր հիմնադրման 80-ամյակը՝ ութ տասնամյակ շարունակ միավորելով համաշխարհային թանգարանային հանրույթը և նպաստելով մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու զարգացմանը։

Около 30 государственных и частных музеев, коллекций Арцаха оказались под угрозой уничтожения
18 мая – Международный день музеев. В этом году международный день пройдет под девизом «Музеи объединяют разделенный мир», подчеркивая их роль как площадок культурного диалога, взаимопонимания и сохранения общечеловеческих ценностей.
«Однако эта объединяющая миссия может быть полноценно реализована только в том случае, если международное сообщество на практике отреагирует на ситуации, в которых культурное наследие находится под угрозой систематического уничтожения и полной утраты — как это происходит сегодня в Арцахе», - отмечает на своей странице в Facebook омбудсмен по культурному наследию Арцаха Овик Аванесов.
«Предметом особой обеспокоенности является ситуация, сложившаяся в оккупированном Арцахе, где вследствие проводимой Азербайджаном государственной политики всё культурное наследие Арцаха находится под реальной и постоянной угрозой полного и систематического уничтожения, искажения и присвоения. Эти процессы ставят под угрозу не только армянские, но и незаменимые ценности мирового культурного наследия.
Арцах, имеющий тысячелетнюю историю и являющийся одним из важнейших очагов мировой цивилизации, на протяжении многих лет активно участвовал в Международном дне музеев, организуя выставки, конференции, образовательные и культурные программы, целью которых было представление уникального историко-культурного наследия региона. Музеи и культурные учреждения Арцаха были не только центрами сохранения памяти, но и ключевыми опорами научных исследований и сохранения культурной идентичности», - указал он.
Как он указал, после событий 2023 года около 30 государственных и частных музеев, коллекций Арцаха, с их уникальными археологическими, историческими, этнографическими и художественными экспонатами, оказались в условиях экзистенциальной угрозы. Сегодня они лишены возможности нормальной деятельности, а их коллекции находятся под высоким риском полного уничтожения, демонтажа, фальсификации и целенаправленного присвоения.
«Культурное наследие Арцаха, представляющее не только национальную, но и общечеловеческую ценность, подвергается систематической политике, целью которой является искажение исторической памяти, уничтожение культурной идентичности и переатрибуция либо физическое уничтожение историко-архитектурных ценностей. Эта ситуация требует более последовательного и адресного внимания международного сообщества как неотложная проблема защиты культурного наследия.
В этих условиях Международный день музеев следует рассматривать не только как символический праздник, но и как день ответственности для международного сообщества — направленный на защиту культурного наследия, привлечение внимания к угрозам и стимулирование действий по их предотвращению», - подчеркнул Аванесов.