Բաքվում հայերի դատավարությունները չեն համապատասխանում արդար դատաքննության պահանջներին. ICJ
Իրավաբանների միջազգային հանձնաժողովը (International Commission of Jurists) հրապարակել  է Ադրբեջանում արդարադատության համակարգի խնդիրների վերաբերյալ զեկույց՝  «Արդարադատությունը ճնշման ներքո․ փաստաբանների անկախությունը և արդար դատաքննության իրավունքը Ադրբեջանում» թեմայով:
Քննարկելով Ադրբեջանի արդարադատության համակարգում առկա բազմաթիվ խնդիրներն ու խախտումները՝ զեկույցում  մանրամասնորեն վերլուծվել են Բաքվում դատվող հայերի դեմ իրականացված դատավարությունները՝ միջազգային չափանիշների լույսի ներքո։
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաների դեմ իրականացվող դատավարությունները այս մտահոգությունները ներկայացնում են իրենց ամենասուր դրսևորմամբ»,- նշվում է զեկույցում։
Հստակ արձանագրվում է , որ այդ դատավարությունները չեն համապատասխանում մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի չափանիշներին։
«Հրապարակային հասանելի աղբյուրների համաձայն՝  հայերի դատավարություններն ուղեկցվել են այնպիսի գործելակերպերով, որոնք խախտում են արդար դատաքննության հիմնարար երաշխիքները:  Դրանք անցկացվել են ռազմական դատարանում՝ առանց որևէ հիմնավորման, թե ինչու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ պետք է կիրառվեր ռազմական իրավազորություն։
Մեղադրյալները զրկվել են իրենց ընտրած փաստաբանի արդյունավետ օգնությունից։ Պետության կողմից նշանակված փաստաբանները չեն արձագանքել վատ վերաբերմունքի այն ապացույցներին, որոնց անձամբ ականատես են եղել։ Գործի նյութերը կամ չեն տրամադրվել, կամ տրամադրվել են այնպիսի լեզվով, որը մեղադրյալները չեն հասկացել։ Պաշտպանության միջնորդությունները համակարգված կերպով մերժվել են՝ առանց հիմնավորման, և չեն ներառվել դատավարության արձանագրություններում։ Թարգմանությունը եղել է անբավարար կամ ընդհանրապես բացակայել է, իսկ հանրային հասանելիությունը, այդ թվում՝ հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների համար, մերժվել է։
Այս համակարգային թերությունները ցույց են տալիս, թե ինչպես կարող են գործադիր իշխանության ազդեցությունը, դատախազության վերահսկողությունը և փաստաբանների անկախության սահմանափակումները միասին հանգեցնել այնպիսի դատավարությունների, որոնք չեն համապատասխանում արդար դատաքննության, կողմերի հավասարության և հանրային վերահսկողության միջազգային չափանիշներին ու մարդու իրավունքների պահանջներին։ Ինչպես վերլուծվում է այս զեկույցում, այս դատավարությունները ոչ թե առանձին շեղումներ են հաստատված պրակտիկայից, այլ արտացոլում են ավելի լայն համակարգային խնդիրներ»,-ընդգծվում  է զեկույցում։
Լրացուցիչ նշվում է նաև, որ դատավարությունները հիմնականում անցկացվել են փակ դռների հետևում, թույլատրվել  է միայն պետական լրատվամիջոցների ներկայությունը․ միջազգային դիտորդներին, օտարերկրյա լրատվամիջոցներին և մեղադրյալների ընտանիքի անդամներին արգելվել է մասնակցել դատական նիստերին.
«Թափանցիկության բացակայության պայմաններում առկա տեղեկատվության մեծ մասը վերաբերում է Ռուբեն Վարդանյանի առանձին դատավարությանը։ Վարդանյանը հանրային գործառույթներ է ստանձնել Լեռնային Ղարաբաղում միայն 2022 թվականի վերջին, սակայն դատախազությունը նրան մեղադրանքներ է առաջադրել՝ սկսած 1988 թվականից, չնայած այն փաստին, որ այդ ժամանակ նա Մոսկվայի պետական համալսարանի ուսանող էր։1988 թվականին իբր տեղի ունեցած գործողությունների համար Վարդանյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ ավելի քան երեք տասնամյակ անց և միայն այն բանից հետո, երբ նա ստանձնեց հանրային պաշտոն, առաջացնում է հիմնարար մտահոգություններ օրինականության սկզբունքի տեսանկյունից։ Այդ ժամանակահատվածում Վարդանյանը որևէ քաղաքական պաշտոն չէր զբաղեցնում և չէր կարող կանխատեսել, որ այդ տարիների ենթադրյալ գործողությունները հետագայում կարող են հիմք դառնալ քրեական մեղադրանքների համար՝ քաղաքական գործունեություն սկսելուց հետո»։
Զեկույցը  մի շարք  առաջարկություններ է ներկայացրել  Ադրբեջանի գործադիր իշխանություններին, դատախազությանը, դատական իշխանություններին և խորհրդարանին:  Դատական իշխանություններին հորդորվում է «Ապահովել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պաշտոնյաների գործերով ցանկացած բողոքարկում քննվի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի կողմից։ Ապահովել գործի նյութերի տրամադրումը պաշտպանության կողմին մեղադրյալի համար հասկանալի լեզվով և ապահովել պաշտպանության նախապատրաստման համար բավարար ժամանակ և հնարավորություններ բոլոր դատավարական փուլերում, ներառյալ բողոքարկման ընթացքում»։
Զեկույցը նաև կոչ է անում  Եվրոպայի խորհրդին՝  ստանալ մուտք՝ բողոքարկման հնարավոր դատական նիստերը դիտարկելու նպատակով։

ICJ: судебные процессы над армянами в Баку не соответствуют стандартам справедливого судебного разбирательства
17:51 19/05/2026
Международная комиссия юристов (International Commission of Jurists) опубликовала доклад о проблемах судебной системы Азербайджана под названием «Правосудие под давлением: независимость адвокатов и право на справедливое судебное разбирательство в Азербайджане».
В докладе, посвященном многочисленным проблемам и нарушениям в азербайджанской судебной системе, подробно анализируются судебные процессы над армянами в Баку с точки зрения международных стандартов. «Судебные процессы над бывшими должностными лицами Нагорного Карабаха демонстрируют эти проблемы в их самом остром проявлении», — говорится в докладе.
В докладе недвусмысленно отмечено, что данные судебные процессы не соответствуют международным стандартам по правам человека.
«Согласно общедоступным источникам, судебные процессы над армянскими подсудимыми сопровождались действиями, нарушающими основополагающие гарантии справедливого судебного разбирательства. При этом они проходили в военных судах без каких-либо обоснований относительно того, почему к гражданским лицам должна применяться военная юрисдикция.
Подсудимые были лишены юридической помощи со стороны выбранного ими адвоката. Назначенные государством адвокаты никак не отреагировали на свидетельства о жестоком обращении с подсудимыми, которое они наблюдали своими глазами. Материалы дела либо не были предоставлены вообще, либо были предоставлены на языке, которого подсудимые не понимали. Ходатайства защиты систематически отклонялись без каких-либо оснований и не включались в протоколы судебных заседаний. Перевод текстов обвинений был некачественным или полностью отсутствовал, а доступ общественности, в том числе аккредитованных дипломатических представителей, был запрещен.
Эти системные нарушения наглядно показывают, как влияние исполнительной власти, прокурорский надзор и ограничения независимости адвокатов могут в совокупности привести к судебным процессам, не соответствующим требованиям прав человека и международным стандартам справедливого судебного разбирательства, равенства сторон и общественного контроля. Как показано в докладе, эти судебные процессы не являются единичными отклонениями от установившейся практики. Они указывают на наличие в системе более обширных проблем», — подчеркивается в докладе.
Также отмечается, что судебные процессы в основном проходили за закрытыми дверями, на них разрешалось присутствие только представителей государственных СМИ. Международным наблюдателям, иностранным СМИ и членам семей подсудимых было запрещено присутствовать на слушаниях.
«В условиях отсутствия прозрачности большая часть доступной информации относится к судебному процессу над Рубеном Варданяном. Несмотря на то, что Р.Варданян вступил в государственную должность в Нагорном Карабахе только в конце 2022 года, предъявленные прокуратурой обвинения относятся к периоду с 1988 года, когда он был студентом Московского государственного университета. Преследование Р.Варданяна за действия, якобы совершенные в 1988 году, спустя более чем три десятилетия и только после того, как он занял государственную должность, вызывает серьезные опасения с точки зрения принципа законности. На тот момент Р.Варданян не занимал никаких политических должностей и не мог предвидеть, что какие-либо действия того периода впоследствии могут явиться основанием для уголовных обвинений в связи с началом его политической деятельности».
В докладе содержится ряд рекомендаций прокуратуре, исполнительной и судебной власти, а также парламенту Азербайджана. Судебной власти настоятельно рекомендуется «обеспечить рассмотрение любых апелляций по делам бывших должностных лиц Нагорного Карабаха гражданским судом общей юрисдикции; обеспечить предоставление материалов дела стороне защиты на понятном обвиняемым языке, а также предоставить стороне защиты достаточно времени и возможностей для подготовки на всех этапах судебного процесса, в том числе в ходе апелляционных разбирательств».
В докладе также содержится призыв к Совету Европы получить допуск к наблюдению за апелляционными слушаниями.