«ԱՄՆ պետքարտուղարն ու Հայաստանի արտգործնախարարը քննարկել են Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը, «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագիծը և Հայաստանում կայանալիք ընտրությունները»,- Մարկո Ռուբիոյի Հայաստան կատարած այցն ամփոփել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը։
«Ղեկավարները հայտարարել են TRIPP-ի վերաբերյալ երկկողմ շրջանակային համաձայնագրի մասին և ստորագրել Ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը և Կարևորագույն հանքանյութերի մասին փոխըմբռնման հուշագիրը»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նշվում է, որ այս փաստաթղթերը խորացնում են երկրների երկկողմ հարաբերությունները և առաջ են մղում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պատմական խաղաղության գագաթնաժողովի ժամանակ Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:Մայիսի 26-ին Հայաստան է այցելել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։
Այցի ընթացքում ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ստորագրվել են երկրների միջև համապարփակ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրությունը, կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման վերաբերյալ շրջանակային հուշագիրը և նախաստորագրել՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և միջազգային բարգավաճման» նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիրը։

U.S. Secretary of State Marco Rubio and Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan met in Yerevan on Tuesday and announced developments that advance the U.S.-Armenia relationship, the Department of State reported.
"First, the Secretary and Foreign Minister announced a bilateral framework agreement on the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP). This is a crucial accomplishment towards realizing the prosperous future envisioned in the historic commitments made on August 8, 2025, at the White House. The United States and Armenia are now one step closer to establishing unimpeded, multimodal transit connectivity within the region while respecting the sovereignty and territorial integrity of Armenia.)," it said in a statement summing up the talks.
"The text also describes the contours of the TRIPP Development Company (TDC), a joint venture between the United States and Armenia intended to support trade, transport, and economic development while enhancing international, inter-state, and intra-state transportation connectivity. The United States is also working closely with the Armenian government on a TRIPP engineering survey. The United States remains committed to expanding global trade, peace, stability, and prosperity in the region.
"Additionally, the Secretary and Foreign Minister signed the Charter on a Comprehensive Strategic Partnership between the Republic of Armenia and the United States, and the United States of America-Republic of Armenia Framework for Securing of Supply in the Mining and Processing of Critical Minerals and Rare Earths. With these developments, the United States and Armenia demonstrate their joint commitment to expanding the bilateral relationship and continue to fulfill the promises made in the Memoranda of Understanding signed by President Trump and Prime Minister Pashinyan on August 8, 2025," the State Department added.