Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը ներկայացնում է Ռուբիոյի այցի առանձնահատկությունները.
1. Նախ, այս այցը կդառնա առաջին պետքարտուղարի այցը Հայաստան՝ Հիլարի Քլինթոնի 2014 թվականի այցից հետո։
2. Սա կարծես կարճատև, առանց գիշերակացի «տրանզիտ» այց է․ պետքարտուղարը վերադառնում է Հնդկաստանից և, Դոնալդ Ռամսֆելդի 1999 թվականի այցի օրինակով, մի քանի ժամ կանցկացնի Երևանում։ Այն ժամանակ պաշտպանության քարտուղար Դոնալդ Ռամսֆելդը հանդիպեց պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ՝ նախագահական նստավայրում, և գոհ մնաց երկու բանակցություններից էլ։
3. Ռուբիոն հայաստանյան իր գործընկերոջ հետ 30 րոպեով կհանդիպի օդանավակայանում, հետո փոխըմբռնման հուշագիր կստորագրի, հետո, միգուցե վարչապետի հետ հանդիպում կունենա կառավարությունում։ Եթե նման հանդիպում չլինի, դա իհարկե էական նշանակություն ունեցող հանգամանք կլինի:
4. Ամերիկյան օրակարգը Հարավային Կովկասում ունի երկու հիմնական առաջնահերթություն՝ TRIPP նախագծի կյանքի կոչումը և Իրանի շուրջ օղակի սեղմումը։ Ի դեպ, TRIPP-ը նույնպես դիտարկվում է Իրանի նկատմամբ քաղաքականության համատեքստում։
5. Ռուբիոյի՝ Բաքու չմեկնելը, իմ կարծիքով, այս տեսանկյունից պատահական չէ․ TRIPP-ը անցնում է Հայաստանի տարածքով և առավելապես հայ-ամերիկյան նախագծի բնույթ ունի։ Ադրբեջանի դիրքորոշումը հայտնի է ամերիկացիներին թե՛ TRIPP-ի, թե՛ Իրանի հարցերում, ուստի լրացուցիչ պարզաբանումների կարիք գրեթե չկա։ Հետևաբար, բանակցությունների հիմնական ուշադրությունը, կարծում եմ, կարող է կենտրոնանալ Իրանի շուրջ զարգացումների և TRIPP-ի ապագայի վրա։
6. Վստահ եմ՝ շատերին հետաքրքրում է նաև՝ արդյոք Ռուբիոն ընտրություններին ընդառաջ ուղիղ ձևով կաջակցի գործող իշխանությանը։ Ես դա հնարավոր եմ համարում, սակայն միայն այդ նպատակով Երևան հաստատ չէր այցելի աշխարհի ամենազբաղված մարդկանցից մեկը։ Այլ հարց է, որ իշխանությունը այս այցը կօգտագործի PR նպատակներով՝ նույնիսկ եթե Ռուբիոն հրապարակային որևէ ուղերձ չհնչեցնի։
7. Ավելի գլոբալ առումով՝ ԱՄՆ-ն Հայաստանում, բնականաբար, աջակցելու է ցանկացած ուժի, որը առաջ կմղի Հարավային Կովկասում ամերիկյան շահերը՝ անկախ նրանից, թե որը կլինի այդ ուժը։
8. Հույս ունեմ, որ Հայաստանի իշխանությունները հակաիրանական որևէ արկածապնդրության մեջ չեն ներքաշվի, քանի որ նույնիսկ Թրամփի վարչակազմը ներքաշվելուց հետո իրավիճակին համահունչ “exit strategy” չի գտնում»։

Сурен Саркисян: То, что Рубио не поедет в Баку, не является случайностью
Политолог Сурен Саркисян представил особенности предстоящего визита госсекретаря США Марко Рубио в Армению:
1. Прежде всего, этот визит станет первым визитом госсекретаря США в Армению – после поездки Хиллари Клинтон в 2014 году.
2. По всей видимости, речь идет о краткосрочном «транзитном» визите без ночевки: госсекретарь возвращается из Индии и, по аналогии с визитом Дональда Рамсфельда в 1999 году, проведет в Ереване всего несколько часов. Тогда министр обороны США Рамсфелд встретился с министром обороны Армении Сержем Саргсяном, а затем – с президентом Робертом Кочаряном в президентской резиденции и остался доволен обеими встречами.
3. Рубио проведет 30-минутную встречу со своим армянским коллегой в аэропорту, затем будет подписан меморандум о взаимопонимании, после чего, возможно, состоится встреча с премьер-министром в правительстве. Если такой встречи не будет, это, конечно, станет обстоятельством, имеющим существенное значение.
4. Американская повестка на Южном Кавказе включает две ключевые задачи – реализацию проекта TRIPP и сжимание кольца вокруг Ирана. При этом TRIPP также рассматривается в контексте политики в отношении Ирана.
5. То, что Рубио не поедет в Баку, на мой взгляд, с этой точки зрения не является случайностью. Маршрут TRIPP проходит через территорию Армении и преимущественно носит характер армяно-американского проекта. Позиция Азербайджана по вопросам TRIPP и Ирана американской стороне известна, поэтому необходимости в дополнительных разъяснениях практически нет. В связи с этим основное внимание переговоров, вероятно, будет сосредоточено на развитии ситуации вокруг Ирана и будущем проекта TRIPP.
6. Уверен, многих интересует вопрос, окажет ли Рубио прямую поддержку действующим властям Армении в преддверии выборов. Считаю такой сценарий возможным, однако один из самых занятых людей мира вряд ли приехал бы в Ереван исключительно ради этого. Другой вопрос, что власти используют визит в PR-целях, даже если Рубио публично не озвучит каких-либо заявлений.
7. В более глобальном смысле, США будут поддерживать в Армении, естественно, любую силу, способную продвигать американские интересы на Южном Кавказе – независимо от того, какой будет эта сила.
8. Надеюсь, что армянские власти не окажутся втянутыми в какие-либо антииранские авантюры, поскольку даже администрация Дональда Трампа после вовлечения пока не смогла выработать соответствующую «exit strategy».