Մեզ ասում էին՝ այստեղ եք այնքան, ինչքան ՀՀ իշխանությունները ցանկանան, ցավոք, այդպես է. Դավիթ Իշխանյանի ուղերձը՝ Բաքվի բանտից
14:28 27/05/2026
Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի խոսնակ Դավիթ Իշխանյանը ուղերձ է հղել Բաքվի բանտից։
Նա հայտնում է,  որ երեկ Բաքվի վերաքննիչ դատարանում սկսվել են իրենց բողոքների քննության նախնական դատական նիստը։
«Փետրվարի  5-ին Բաքվի ռազմական դատարանի վճիռը բողոքարկել ենք, հունիսի 2-ին նշանակված է առաջին դատական նիստը։
«Խաղաղություն և դատավարություն»՝ շատ յուրահատուկ է։ Ամբողջապես գրաքննվող, վերահսկվող, հաշվեհարդարի դատավարություն է։
Երեկ կարևոր պաշտպաններից մեկն իր խոսքի ընթացքում պոռթկաց՝ ասելով՝ մենք սերունդների առջև ամաչելու ենք այսպիսի դատավարություն կազմակերպելու համար։
Տրագիկոմեդիա է։
Դատավարությունը ձգձգվող և քաղաքական գործընթացներին  համապատասխանեցնող դատավարություն է։
Դեռ 2024թ․ հունվարի-փետրվար ամիսներին, երբ մեզ հետ շփվում էին անհատ պաշտոնյաները, մեզ հուշում էին, անուղղակիորեն հասկացնում էին, որ դուք այստեղ եք այնքան, ինչքան Հայաստանի իշխանությունները ցանկանան։ Մենք զարմանում էինք՝ ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել, ինչպե՞ս մեր հայրենի իշխանությունները չէին ցանկանա, որ մենք վերադառնանք անմիջականորեն։ Բայց այսօրվա տեսանկյունից ամեն ինչ պարզ է և հասկանալի, որ, ցավոք, այդպես է։
3 տարի է՝ մենք այստեղ ենք, պիտի ասեմ՝ ո՛չ սկզբունքայնությունը, ո՛չ ողջախոհությունը, ո՛չ ոգու և կամքի ուժը մեզ չեն լքել ու չեն դավաճանել։ Այսուհետև այդպես է լինելու։ Մենք շարունակելու ենք մեր ընդհանուր որդեգրած գիծը։
Առիթն օգտագործելով՝ հայ ժողովրդին շնորհավորում եմ մայիսի 28-ի առիթով՝ ցանկանալով ոգու, կամքի և միասնության ուժ»,- ասում է Դ.Իշխանյանը։

David Ishkhanyan, the former speaker of the Artsakh parliament, has issued a message from the Baku prison after being sentenced to life imprisonment by Azerbaijan’s military court.
Ishkhanyan said preliminary hearings began this week at the Baku Court of Appeals to review complaints filed against the February 5 verdict. The first hearing is scheduled for June 2.
Describing the proceedings as “a trial of retribution,” Ishkhanyan criticized the process as censored, controlled and politically motivated. “It is a tragicomedy,” he said in the message on Wednesday, adding that even defense lawyers expressed shame over the nature of the trial.
He claimed Azerbaijani officials had previously suggested that the former Artsakh leaders’ fate depended on the Armenian government. “We were surprised — how could our own authorities not want us to return? But today everything is clear,” Ishkhanyan said.
Despite three years in detention, Ishkhanyan insisted that he and other prisoners remain steadfast. “Neither principle, nor reason, nor spirit and will have abandoned us,” he stated.
He also used the occasion to congratulate the Armenian people on May 28, Armenia’s First Republic Day, wishing them "resilience, will and unity.”