Մեզ ասում էին՝ այստեղ եք այնքան, ինչքան ՀՀ իշխանությունները ցանկանան, ցավոք, այդպես է. Դավիթ Իշխանյանի ուղերձը՝ Բաքվի բանտից
14:28 27/05/2026
Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի խոսնակ Դավիթ Իշխանյանը ուղերձ է հղել Բաքվի բանտից։
Նա հայտնում է,  որ երեկ Բաքվի վերաքննիչ դատարանում սկսվել են իրենց բողոքների քննության նախնական դատական նիստը։
«Փետրվարի  5-ին Բաքվի ռազմական դատարանի վճիռը բողոքարկել ենք, հունիսի 2-ին նշանակված է առաջին դատական նիստը։
«Խաղաղություն և դատավարություն»՝ շատ յուրահատուկ է։ Ամբողջապես գրաքննվող, վերահսկվող, հաշվեհարդարի դատավարություն է։
Երեկ կարևոր պաշտպաններից մեկն իր խոսքի ընթացքում պոռթկաց՝ ասելով՝ մենք սերունդների առջև ամաչելու ենք այսպիսի դատավարություն կազմակերպելու համար։
Տրագիկոմեդիա է։
Դատավարությունը ձգձգվող և քաղաքական գործընթացներին  համապատասխանեցնող դատավարություն է։
Դեռ 2024թ․ հունվարի-փետրվար ամիսներին, երբ մեզ հետ շփվում էին անհատ պաշտոնյաները, մեզ հուշում էին, անուղղակիորեն հասկացնում էին, որ դուք այստեղ եք այնքան, ինչքան Հայաստանի իշխանությունները ցանկանան։ Մենք զարմանում էինք՝ ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել, ինչպե՞ս մեր հայրենի իշխանությունները չէին ցանկանա, որ մենք վերադառնանք անմիջականորեն։ Բայց այսօրվա տեսանկյունից ամեն ինչ պարզ է և հասկանալի, որ, ցավոք, այդպես է։
3 տարի է՝ մենք այստեղ ենք, պիտի ասեմ՝ ո՛չ սկզբունքայնությունը, ո՛չ ողջախոհությունը, ո՛չ ոգու և կամքի ուժը մեզ չեն լքել ու չեն դավաճանել։ Այսուհետև այդպես է լինելու։ Մենք շարունակելու ենք մեր ընդհանուր որդեգրած գիծը։
Առիթն օգտագործելով՝ հայ ժողովրդին շնորհավորում եմ մայիսի 28-ի առիթով՝ ցանկանալով ոգու, կամքի և միասնության ուժ»,- ասում է Դ.Իշխանյանը։

Незаконно удерживаемый в бакинской тюрьме экс-спикер парламента Арцаха Давид Ишханян направил послание.
Он сообщил, что в Бакинском апелляционном суде начался «судебный процесс» по апелляционной жалобе деятелей Арцаха, которые получили тюремные сроки в Азербайджане по сфабрикованным обвинениям.
«Мы обжаловали решение Бакинского военного суда от 5 февраля, первое судебное заседание назначено на 2 июня.
ʺМир и судебное разбирательствоʺ – очень своеобразно. Это полностью цензурируемый, контролируемый судебный процесс, процесс расправы.
Вчера один из ключевых защитников в своей речи не сдержался, сказав: нам будет стыдно перед будущими поколениями за организацию такого судебного разбирательства.
Это трагикомедия.
Судебный процесс затягивается и подстраивается под политические процессы», – говорится в его заявлении.
«Еще в январе-феврале 2024 года, когда с нами общались отдельные должностные лица, нам намекали, косвенно давали понять, дескать, вы здесь ровно настолько, насколько этого захотят власти Армении. Мы тогда удивлялись: как такое возможно, как наши собственные власти могут не захотеть, чтобы мы сразу вернулись? Но с сегодняшней точки зрения все стало ясно и понятно, что, к сожалению, все именно так.
Уже три года мы здесь, и должен сказать: ни принципиальность, ни здравый смысл, ни сила духа и воли нас не покинули и не предали. Так будет и дальше. Мы продолжим следовать выбранному нами курсу.
Пользуясь случаем, поздравляю армянский народ с 28 мая, желая силы духа, воли и единства», – заявил Давид Ишханян.