Կարելի էր կանգնեցնել պшտերшզմն ու ունենալ հայկական Արցախ. Սամվել Կարապետյան
«Ես ամեն ինչ արել եմ, որ կանգնեցնեմ պատերազմը, սակայն դա գաղտնիք է, այդ մասին շատ լավ գիտի Նիկոլ Փաշինյանը»,-168.am-ին տված հարցազրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Սամվել Կարապետյանը։
Նա նշել է, որ  44-օրյա պատերազմի ժամանակ այն ժամանակվա զինվորականների կողմից բարձրացված ցանկացած խնդրանքի, հարցի, անմիջապես արձագանքել են։
Ըստ Կարապետյանի, կարելի էր կանգնեցնել պատերազմ ու ունենալ հայկական Արցախ. «Ես տեղյակ էի այդ ժամանակվա իրականությանը։ Իրենք որ խաբում էին ժողովրդին, ամեն օր հայտարարում էին՝ հաղթում ենք, ես գիտե իրականությունը, փորձում էի իրենց հասկացնել»։

Samvel Karapetyan, the prime ministerial candidate of the Strong Armenia party, claims that the 2020 Artsakh (Nagorno-Karabak) war could have been halted.
“I did everything possible to stop the war, though the details remain confidential. Nikol Pashinyan is well aware of my efforts,” Karapetyan told 168.am in an interview on Wednesday. He said that during the 44-day conflict, he responded immediately to requests raised by military officials.
Karapetyan criticized the government for misleading the public during the fighting. “They were deceiving the people, announcing every day that we were winning. I knew the reality and tried to make them understand,” he said.