Սա իշխանությունների պայքարն է՝ ընդդեմ ազատ խոսքի. ArmatMedia-ի գլխավոր խմբագիր
«Սա իշխանությունների պայքարն է ընդդեմ ազատ խոսքի և այս ամենին պետք է արձագանքի միջազգային հանրությունը»,- ArmatMedia-ի խմբագրությունում իրականացվող խուզարկություններին նման գնահատական տվեց ArmatMedia-ի գլխավոր խմբագիր Նելլի Ավետիսյանը։
Նրա խոսքով, այս խուզարկությունների հիմնական պատճառը երեկ Հանրային հեռուստատեսության կազմակերպած բանավեճում Նիկոլ Փաշինյանի պարտությունն է։
«Երեկվա մեծ բանավեճին Փաշինյանը հստակ պարտվեց իր խոսքով, իսկ այսօր հարձակում գործեց լրատվամիջոցի դեմ, այս ամենը քաղաքական շահի սպասարկում է, որպեսզի ընտրություններց առաջ մենք չկարողանանք աշխատել»,-ասավ Նելլի Ավետիսյանը։
Նշենք, որ ավելի վաղ խմբագիր Աղավնի Սուքիասյանը հայտնել էր, որ իրավապահները քննչական գործողություններն իրականացրել են առանց իրենց փաստաբանների ներկայության, տարել են իր ու գլխավոր խմբագրի համակարգիչները, առգրավել են բոլոր աշխատակիցների հեռախոսները։
Քննչական գործողություններին մասնակցում են ինչպես ԱԱԾ, այնպես էլ ՔԿ քննիչներ, դեպքի վայր են ժամանել նաև ոստիկաններ։

«Это борьба властей против свободного СМИ, свободы слова, и международное сообщество должно отреагировать на происходящее», – заявила главред Armat Media Нелли Аветисян, коснувшись обысков в редакции издания.
По ее словам, основная причина проводимых обысков – поражение Никола Пашиняна на вчерашних дебатах, организованных Общественным телевидением Армении с участием первых номеров участвующих в парламентских выборах 7 июня политсил.
«Никол Пашинян явно проиграл, а сегодня он уже атаковал СМИ и свободу слова. Здесь нет ни одной проблемы, связанной с работой медиа, это лишь обслуживание политических интересов перед выборами, чтобы мы не могли работать», – сказала Нелли Аветисян.
Напомним, ранее редактор Агавни Сукиасян сообщила, что правоохранительные органы проводили следственные действия без присутствия их адвокатов, а также изъяли 2 компьютера – ее и главного редактора, а также телефоны всех сотрудников.
В следственных действиях участвуют как представители СНБ, так и следователи Следственного комитета, на место также прибыли сотрудники полиции.