ՈւՂԻՂ. Քվեարկում է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը
«Ես քվեարկելու եմ, որպեսզի հաղթի այն Հայաստանը, որն ի վիճակի է պահել իր սահմանների անձեռնմխելիությունը, ապահովել իր քաղաքացիների իրավունքները, ազգային արժանապատվությունը։ Այն Հայաստանի օգտին, որտեղ սուտն ու զրպարտությունը դատապատելի են, իսկ ակտիվ քաղաքական կեցվածքը՝ գնահատելի, այն Հայաստանի օգտին, որտեղ իշխանությունները չեն կախում ընդդիմադիրների վրա տխրահռչակ փողերը լվանալու հոդվածը»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
ՀՀԿ-ի՝ ընտրություններին չմասնակցելու վերաբերյալ հարցին ի պատասխան Սերժ Սարգսյանն ասաց՝ զուտ սթափ հաշվարկի արդյունք է։
«Կարծում եմ, մենք այդ մասին կարող ենք դատել այսօր ժամը 8-ից հետո ՝ տեսնելով, թե ինչպիսի ակտիվություն ցուցաբերեցին մեր քաղաքացիները։ Եթե գոնե 10 տոկոսով ավելի շատ մարդ գնա ընտրատեղամասեր, քան 2021-ին էր, ապա ես կհամարեմ, որ մեր որոշումն արդարացված է»,-ասաց ՀՀԿ նախագահը։
Նա հորդորեց քաղաքացիներին մասնակցել քվեարկության, քանի որ դրանից է կախված, թե որ ուժը Հայաստանում կլինի իշխանություն։
«Կլինի՞ փոքրամասնությունը, թե՞ այն քաղաքական ուժը, որի համար քվեարկել է գոնե քվեարկել է ՀՀ քաղաքացիների մի մեծ հատված»,-ասաց ՀԿ երրորդ նախագահը։
Արդյոք հնարավո՞ր է ընտրությունների միջոցով իշխանություն փոխել Հայաստանում, Սերժ Սարգսյանը նշեց, դրա ճիշտ պատասխանը մենք կիմանանք կեսգիշերից հետո։
Լրագրողի այն դիտարկմանը, թե բազմաթիվ ահազանգեր է ստանում ընտրախախտումների վերաբերյալ, որոնց համաձայն, նույնիսկ ՀՀԿ իշխանության օրոք նման ծավալի խախտումներ չեն եղել, ապա Սերժ Սարգսյանը նշեց՝ իրենց իշխանության օրոք ընտրախախտումների վերաբերյալ միֆը չափազանցված է։
«Երբեք մեր իշխանության օրոք այդպիսի միջամտություններ ընտրություններին չեն եղել, ուղղակի այն մարդիկ, որոնք ՀՀԿ-ից դժգոհ են եղել, մինչև այսօր էլ փորձում են հավասարության նշան դնել, սակայն դա իրական չէ, ոչ սահմանների, ոչ ընտրությունների, ոչ թլ սուտ ու զրպարտանք տարածելու առումով»,-ասաց նա։

«Это миф»: Серж Саргсян о нарушениях на выборах при его власти
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян заявил, что на выборах в Национальное Собрание, которые проходят 7 июня, он голосует за страну, способную обеспечить неприкосновенность своих границ, права граждан и национальное достоинство.
«Я проголосую за то, чтобы победила Армения, которая способна сохранить неприкосновенность своих границ, обеспечить права своих граждан и национальное достоинство. Проголосую за Армению, где ложь и клевета предосудительны, а активная политическая позиция ценится. За Армению, где власти не используют против оппозиции печально известную статью об “отмывании денег”», – заявил Саргсян в беседе с журналистами.
Отвечая на вопрос о решении возглавляемой им Республиканской партии Армении (РПА) не участвовать в сегодняшних парламентских выборах, Саргсян отметил, что это результат трезвого расчета.
«Думаю, мы сможем судить об этом сегодня после 20:00, увидев, насколько высокую активность проявили граждане. Если хотя бы на 10% больше людей придут на участки, по сравнению с 2021 годом, я сочту наше решение оправданным», – сказал он.
Серж Саргсян также призвал граждан Армении принять участие в голосовании, подчеркнув, что от этого зависит, какая политическая сила придет к власти в стране.
«Будет ли это меньшинство или политическая сила, за которую проголосовала значительная часть граждан?» – отметил третий президент РА.
Отвечая на вопрос о возможности смены власти через выборы в Армении, Саргсян заявил, что ответ на этот вопрос станет ясен после полуночи.
Что касается замечания журналиста о поступлении многочисленных сигналов о нарушениях на выборах, в том числе о том, что даже в период нахождения у власти Республиканской партии Армении подобных масштабов нарушений не фиксировалось, Серж Саргсян заявил, что представления о нарушениях в период правления РПА являются мифом и сильно преувеличены.
«Во время нашей власти никогда не было таких вмешательств в выборы. Просто люди, недовольные РПА, до сих пор пытаются поставить знак равенства, однако это не соответствует действительности – ни в вопросах границ, ни в выборах, ни в распространении лжи и клеветы», – сказал он.