ԲԸՏՄ-ն վարույթ է հարուցել Կապանում դեղնավուն անձրևաջրերի հոսքի դեպքով
«Համացանցում տարածված «Դեղնավուն անձրևաջրերն ողողում են Կապանի փողոցները» վերտառությամբ տեսանյութի և հանրային մտահոգությունների վերաբերյալ տեղեկացնում ենք, որ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում ս․թ․ հունիսի 14-ին Կապան քաղաքում տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով Կավարտի հանքավայրի տարածքից դեպի քաղաքի փողոցներ դեղնանարնջագույն գունավորմամբ ջրերի հոսքի դեպքի առթիվ հարուցվել է վարչական վարույթ»,-հայտնում են Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնից։
«Վարույթի շրջանակներում իրականացվում են համապատասխան ուսումնասիրություններ, այդ թվում՝ տեղում կատարվել են ջրերի նմուշառումներ՝ դրանց բաղադրությունն ու հնարավոր ազդեցությունը պարզելու համար։
Լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքների և վարույթի ընթացքի վերաբերյալ կտրամադրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Инспекционный орган проверяет происхождение желто-оранжевых потоков на улицах Капана
«В связи с распространившимся в Сети видеороликом под заголовком „Желтые дождевые воды затапливают улицы Капана“ и возникшей общественной обеспокоенностью сообщаем, что в Инспекционном органе по охране природы и недр (ИООПН) Республики Армения возбуждено административное производство по факту стока вод желто-оранжевого цвета с территории месторождения Каварт на улицы города Капан после сильного ливня, прошедшего 14 июня текущего года», – говорится в сообщении ИООПН.
В рамках производства проводятся соответствующие исследования. В частности, на месте были отобраны пробы воды для определения ее состава и оценки возможного воздействия на окружающую среду.
«Дополнительная информация будет предоставлена после получения результатов лабораторных исследований и по мере продвижения административного производства», –отметили в инспекционном органе.