Փաշինյանը եվրոպացիներին կարողացավ վաճառել հակառուսականությունը. Սամվել Կարապետյան
«Այս ընտրություններում մենք չենք հաղթել, բայց Փաշինյանն էլ չի հաղթել։ Իրոք, դա այդպես է»,- մի քանի լրատվամիջոցների խմբագիրների հետ հանդիպմանն ասաց «Ուժեղ Հայաստան»  դաշինքի վարչապետի թեկնածու, գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը։
Նա նշեց, որ գոյություն ունի երկու Փաշինյան. «Մի Փաշինյանը մարդ է, շատ վատ մարդ է, բայց մարդ է՝ թույլ, վախկոտ, ստախոս, ագահ։ Այդ բազայի վրա դրսի ուժերը՝ հայտնի երկրների ուժերը, կառուցել են մեխանիզմ։ Նորից կոչվում է Փաշինյան, բայց դա արդեն մեխանիզմ։ Այդ մեխանիզմը  ծառայում է Հայաստանն ու հայ ժողովրդին ծնկի բերելու համար։ Ամենավտանգավորն այն է, որ շատ երկրներ ուշադիր նայում են այդ մեխանիզմի գործունեությանը՝ չհասկանալով, որ այդ մեխանիզմը բերելու է  առաջին քրիստոնյա պետության վախճանին։
Մեր հարևան երկրները խաղաղության քողի տակ պարտադրում են մեր պետության ոչնչացման ծրագիր»։
Ս. Կարապետյանը նշեց, որ իրենք պայքարում են այդ մեխանիզմի դեմ, քանի որ բացարձակ իմաստ չկա պայքարել  Փաշինյան-մարդու դեմ։
«Այս մարդու վախը բռնել են։ Անճարի կարգավիճակում վազվզում է  տարբեր պետությունների առաջ ու մատուցում իր ծառայությունները՝ իշխանությունը պահելու համար։ Ինչքան կվազվզի, ինչքան կընդունեն ու կհավատան, մենք հիմա կտեսնենք»,- ասաց նա։
Ս. Կարապետյանը նաև ասաց, որ չպետք է թույլ տային Հայաստանը դարձնել հակառուսական կենտրոն. «Փաշինյանը եվրոպացիներին կարողացավ վաճառել հակառուսականությունը։ Ես չեմ հավատում, որ եվրոպական արժեքների մեջ տեղավորվում է, բայց հասկանալով Ռուսաստանի և այդ պետությունների միջև ստեղծված իրավիճակը՝ կարողացավ եվրոպացիներին վաճառել հակառուսականությունը։
Ամերիկացիներին բոլորս գիտենք՝ ինչը վաճառեց. բացեց Սյունիքի դարպասը, որն ընդամենը միջանցք է Ադրբեջանից Ադրբեջան տեղափոխվելու համար, բայց քանի որ դա ստորագրվել է ԱՄՆ նախագահի ներկայությամբ, իրենք ստիպված լռում են այս ապօրինությունների մասին, ինչը շատ վտանգավոր է։ Իսկ մենք գիտենք, որ Ամերիկայի պետության բարձրագույն արժեքը ժողովրդավարությունն է։
Մենք հրավիրելու ենք դեսպաններին, հրավիրելու ենք իրենց կառույցներին և բացատրելու՝ ինչ է կատարվում Հայաստանում»,- ասաց նա։
Ս. Կարապետյանը միաժամանակ հայտարարեց, որ  համախմբված ընդդիմության խորհուրդը դիմելու է Ռուսաստանին, որպեսզի կարողանան կանգնեցնել այն պրոցեսը, որը Փաշինյանի հետ բացարձակ կապ չունի, այլ վերաբերվում է հայ ժողովրդին։
«Փորձելու ենք ամեն ինչ անել՝ հասկացնելու Ռուսաստանի իշխանություններին, որ այդ քայլերի պատճառով՝ սահմանների փակում, գյուղմթերքի ներմուծման արգելք, խնդիրներ Ռուսաստանում աշխատող հայերի, հայ գործարարների համար, տուժում է հայ ժողովուրդը և հայ բիզնեսմենը»։

Самвел Карапетян: Никол Пашинян продал Европе антироссийскость
«На этих выборах мы не победили, но и Никол Пашинян тоже не победил. Это действительно так», – заявил кандидат в премьер-министры от блока «Сильная Армения», предприниматель и благотворитель Самвел Карапетян на встрече с главными редакторами ряда армянских СМИ.
Он отметил, что существуют два «Пашиняна». «Один Пашинян – человек, очень плохой человек, но все же человек: слабый, трусливый, лживый, жадный. На этой базе внешние силы – силы известных стран – построили механизм. Он тоже называется “Пашинян”, но это уже механизм. Этот механизм служит задаче поставить Армению и армянский народ на колени. Самое опасное то, что многие страны внимательно наблюдают за работой этого механизма, не понимая, что он приведет к краху первого христианского государства.
Соседние Армении страны под прикрытием мира навязывают программу уничтожения нашего государства».
По словам Карапетяна, они борются именно против этого механизма, поскольку нет никакого смысла бороться с Пашиняном как с человеком.
«Он в беспомощном состоянии бегает перед разными государствами и предлагает свои услуги ради сохранения власти. Сколько он будет бегать, сколько его будут принимать и ему верить – мы еще увидим», – отметил он.
Карапетян также заявил, что не следовало допустить превращения Армении в антироссийский центр: «Пашинян сумел продать европейцам антироссийскость. Я не верю, что это соответствует европейским ценностям. Но он, понимая сложившиеся отношения между Россией и другими странами, смог продать антироссийскость европейцам.
«Что он продал американцам – мы все знаем: он открыл ворота Сюника, которые, по сути, являются коридором для перемещения из Азербайджана в Азербайджан. Но поскольку это было подписано в присутствии президента США, они вынуждены молчать об этих беззакониях, что крайне опасно. А мы знаем, что высшая ценность Америки – демократия.
Мы будем приглашать послов, представителей их структур и объяснять, что происходит в Армении», – сказал Самвел Карапетян.
Одновременно Карапетян заявил, что совет объединенной оппозиции обратится к России, чтобы попытаться остановить процессы, которые, по его словам, не связаны с Пашиняном, а касаются армянского народа.
«Попытаемся сделать все, чтобы донести до российских властей, что из-за этих шагов – закрытия границ, запрета на импорт сельхозпродукции, проблем для работающих в России армян и армянского бизнеса – страдают армянский народ и армянские предприниматели», – отметил он.